Ana SayfaMucize DualarEşini Aldatmak ile İlgili Hadisler

Eşini Aldatmak ile İlgili Hadisler

Eşini aldatmak ile ilgili hadisler konusunda da herkes zaman zaman araştırma içerisine girecektir. İslam dinine göre eşini aldatmak ve başkalarıyla zina halinde olmak son derecede büyük bir günahtır. Bu hususta farklı ayet ve hadisler de gündeme gelmektedir. Herkesin bu hadisler dahilinde zinanın ve aldatmanın ne kadar günah olduğunu bilmesinde fayda vardır. Eşiyle iyi geçinmesi ve onu başkasıyla aldatmaması konusu dahilinde bazı hadisler gündeme gelecektir.

 1. “…Bizi aldatan, bizden değildir.” (Müslim, Îmân, 164)
 2. “Arabozuculuk yapan, yaptığı iyiliği başa kakan ve cimri olan kimse cennete giremez.” (Tirmizî, Birr, 41)
 3. “Allah’ın kendisine yöneticilik verip de yönettiği kimseleri sadakat ve samimiyetle koruyup gözetmeyen kimse, cennetin kokusunu alamaz.” (Buhârî, Ahkâm, 8)
 4. “Mümin, aynı delikten iki defa sokulmaz.” (Buhârî, Edeb, 83)
 5. ‘Yavrucuğum! Kalbinde herhangi birine karşı bir aldatma (samimiyetsizlik) bulunmadan sabahlayabilecek ya da akşamlayabileceksen, bunu yap! Yavrucuğum! İşte bu benim sünnetimdendir. Kim benim sünnetimi yaşatırsa, beni sevmiş demektir. Kim de beni severse, cennette benimle birlikte olur.’” (Tirmizî, İlim, 16)
 6. Bana, el-Adda İbnu Halid (ra): “Resulullah (sav)’nın bana yazdığı bir mektubu sana okuyayım mı?” dedi. Ben: “Memnuniyetle!” deyince bir mektup çıkardı. Mektupta şunlar yazılı idi: “Bu, el-Adda İbnu Halid İbni Zehve’nin Muhammed (sav)’den satın aldığı şeyi tevsik eder, el-Adda ondan bir köle veya cariye satın aldı. Kölede, ne herhangi bir hastalık, ne (zina, hırsızlık, kaçma gibi) bir düşkünlük ne de (satışını gayr-ı meşru kılan hürr asıllı bulunmak, emanet ve rehin olarak verilmiş olmak gibi) haramlık yoktur. Bu Müslümanın Müslümana satışıdır.” Tirmizi, Büyu 8, (1216)
 7. Emevi halifesi Muaviye bin Ebu Süfyan’a atfedilen bir hadis şöyledir: “Kadının efendisi erkektir. Eğer onun kocası sıdk ve sadakatle ona davranıyorsa, o da ona itaat etmelidir. Eğer ona karşı kusur ve hata işlerse, o zaman Allah’ın hükümlerine uymalıdır. Allah, kadının namusunu korumakla yükümlüdür.”
 8. “Allah, zina eden kadın ve erkeği taşlamayı emrettiğinde, Allah’ın hükmünü yürütmek istediler. O zaman Hz. Muhammed, ‘Onlardan herhangi birinin kardeşi veya oğlu var mı?’ diye sordu. ‘Hayır, yok’ dediler. ‘O zaman onları yüz bastonla dövün. Allah katında onların cezası da böyledir.’ ” (Müslim)
 9. “Bir kimse, eşini aldatıp da sonunda itiraf ederse, biz onun bir şahitlik yapma hakkını kabul etmeyiz.” (Tirmizi)
 10. “Zina eden kadın suçlu, zina eden erkek de suçlu. Ancak suçu büyük olan kadındır çünkü o zina etmeyen erkekleri de günaha sürükler.” (Buhari)
 11. “Kişi yalnız başına kalmadığı zaman, şeytan onunla birliktedir. İkisi de yalnız kaldıklarında gider.” (Buhari)
 12. (Sizin için en çok korktuğum şey zinadır.) [Taberani]
 13. (Zina etmeyin, kadınlarınızın cazibesi, sevgisi gider, soğukluk başlar.) [İ.Neccar]
 14. ([Bilhassa] zina eden ihtiyar lanete uğrar.) [Bezzar]
 15. (Zina fakirliğe yol açar.) [Beyheki]
 16. (Gençliğini zinadan koruyan [mümin] Cennete girer.) [Beyheki]
 17. (Bir kadın, beş vakit namazını kılar, namusunu korur, kocası ile iyi geçinirse, dilediği kapıdan Cennete girer.) [İbni Hibban]
 18. (Ey gençler, namusunuzu koruyun, zina etmeyin! İyi bilin ki, namusunu koruyana Cennet vardır.) [Hakim]
 19. (Kötülükten korunmak için, nikahlı yaşayın ve iffetli olun!) [İbni Asakir]
 20. (Onun bunun karısını, kızını ayartan bizden değildir.) [İ.Ahmed]
 21. (Harama bakmayan gözler, Cehennem ateşi görmez.) [İsfehani]
 22. (Kadına, şehvetle bakanın, gözlerine erimiş kurşun dökülüp, Cehenneme atılır.) [M. Enhür]
 23. (Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin!) [Beyheki]
 24. (Kadının yüzünden ve iki eli ayasından başka bütün bedeni avrettir.) [M.Enhür]
 25. (Bir yerde, zina ve riba çoğalırsa, o yerin halkı, belaya maruz kalır.) [Hakim]

Yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

OkunacakDualar.net

OkunacakDualar.net, Mucize Dualar Okuyanlar ve Yaşayanlar hakkında bilgiler veren duaların anlamı ve fazileti hakkında açıklamalar sunan bir blog sitesidir.
Yorum yapın