Ana SayfaMucize DualarKar Duası Okunuşu Ve Anlamı

Kar Duası Okunuşu Ve Anlamı

Kar Duası Okunuşu en çok araştırılan konular arasında yer alır. Dilerseniz gelin bu duanın ne gibi durumlarda kullanıldığına ve ne gibi durumlara iyi geldiğine bir bakalım. Yazımızın içerisinde Kar Duası Arapça ve Kar Duası Türkçe Okunuşu konusuna değineceğiz. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kar Duası Okunuşu

Kar duası okunuşu son dönemde özellikle şubat ayı itibarıyla kar yağmayan bölgelerdeki halk tarafından sıkça merak edilmektedir. Bilindiği üzere kar, bütün tozun ve pisliklerin temizleyicisi olarak bilinmektedir. Yüce Allah tarafından her yıl belirli dönemlerde yağdırılan kar son dönemde ülkemizde görülmemiştir. Bundan dolayı da inançlı kimseler kar duası okumayı tercih eder. Bu dua her gün 14 kez okunmakla birlikte aşağıda yer almaktadır:

  • “Ya Rabbi! Topraklarımızı rahmetinle gark eyle ve bize bol bereketli yağmurlarla karlar nasip eyle. Bizden nimetini esirgeme ve gönder. Gökten rahmetini ve inayetini gönder. Çorak ve kurak toprakların tamamına bolluk ve bereket kaynağı nasip eyle ey alemlerin Rabbi! Aziz Allah, bize yağmur ve rahmet ihsan eyle. Ey Rab! Bize kar ver. İslam’ın dünya coğrafyasındaki kilit ülkelerinden biri olan cennet vatanımız Türkiye’yi beyaz örtüyle donat. Vadilere ve susuz kalmış arazilere rahmetinle hayat ver. Âmin.”

Yukarıdaki dua, son dönemde pek çok kişi tarafından okunmaktadır. Bu nedenle yurdun belirli bölgelerinde kar yağışlarının artacağı söylenmiştir. Yüce Allah, inançlı kullarının ettiği duaları her daim kabul eden ve onların sesini işitendir. Bu nedenle Müslümanlar da yaşadıkları her şeyde yalnızca Allah’a el açmalıdır.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Halk Arasında İtibar Görmek için Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kar Yağması İçin Ne Yapmalıyız?

Karın yağması için yapılması gerekenler oldukça basittir. Allah-u Teala tarafından insanlığa emanet edilen dünya, insanlığın vurdumduymaz eylemlerinin sonucu nedeniyle mevsim normallerini dahi yaşayamamaktadır. Kar yağması gereken havada açan güneş ya da güneş olması gereken havada yağan dolu gibi sorunlar çağın en büyük problemleridir. Bu tip durumlar yine Allah-u Teala’ya el açarak çözümlenmektedir.

Karın yağması için yukarıda da belirtilmiş olan duayı okumak gereklidir. Bu noktada son dönemin en sık araştırılan konularından birinin kar yağması için ne yapmalıyız olduğu söylenebilir. Karın yağması için her konuda olduğu gibi bu konuda da göklerin ve yerlerin tek sahibi olan Allah’a el açmak gerekir. Bu sayede susuz topraklar ve vadiler suyla dolup taşacak, eşsiz coğrafyanın örtüsü beyaza bürünecektir.

Yağmur ve Kar Duası

Yağmur ve kar, özellikle kış aylarında en büyük ihtiyaçlardan biridir. Bu hem hayvanlar hem insanlar hem de doğa için önemli ihtiyaçlardandır. Bu nedenle kış aylarının kurak geçmemesi için yağmur ve kar duası edenlerin sayısı çoğalmaktadır. Allah-u Teala’ya el açmak suretiyle aşağıdaki dua her gün 4 kez okunabilir.

  • “Allahümme eskına’l-ğayse ve la tec’alna mine’l-kanitin. Allahümme inne bi’l-biladi vel’ibadi ve’l-halkı mine’l-levai ve’d-danki ma la neşku illa ileyke. Allahümme enbit lenezzer’a ve eddir lena’d-dar’a ve eskına min berakati’s-semai.Ve enbit lena min berekati’l-ardı.”

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Adaçayı Yakarken Okunacak Dualar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yağmur ve Kar Duası Okuyanların Yorumları

2023 yılının pek çok ülke için kurak geçeceği uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Müslüman ülke halkları ise çeşitli dualar sayesinde Yüce Allah’a sığınmak ve el açmak suretiyle yardım istemektedir. Yağmur ve kar duası okuyanların yorumları, birçok Müslümana ilham olacak seviyededir. İşte bu yorumlardan bazıları:

  • “Kışların kurak geçmesi özellikle yaz aylarında hayvanlarımın ve ekinlerimin susuz kalmasına sebep oluyordu. Bu sebeple yağmur ve kar duası okumaya başladık. Allah’a hamd olsun ki 10 gün içerisinde yağışlar başladı.”
  • “Yüce Allah’a ettiğim her dua kabul oluyordu. Yağmur ve kar dualarını internetten gördüm ve denemek istedim. Şükürler olsun ki 4 aydır yağış almayan köyümüz Allah’ın yağmuruyla bereketlendi. Bu sebeple inançlı kimselere en sık tavsiye ettiğim dualardan biri haline kısa sürede gelmiş oldu.”

Ayrıca, Kar Duası Okunuşu ile alakalı sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

Ayrıca, Yağmur ve Kar Duası ile alakalı ilgili bir videoyu da izleyebilirsiniz.

Son olarak Kar Duası Okunuşu yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın