Ana SayfaMucize DualarKonuşkan Olmak İçin Okunacak Dua – Etkili!

Konuşkan Olmak İçin Okunacak Dua – Etkili!

Konuşkan olmak için okunacak dua arayan pek çok kimse vardır. Konuşkan ve girişken olmak çağın en büyük problemlerinden biridir. Başta yeni nesil olmak üzere birçok kişinin utangaçlıktan ve çekinmekten şikâyet ettiği görülebilir. Bunun için de her zaman olduğu gibi Allah-u Teala’ya sığınmak ve yardım dilemek gereklidir. Aksi halde problemin çözülmesi imkânsız olacaktır. Konuşkan olmak için namazlardan sonra ya da boş vakitlerde günde üç kez dua etmek yeterlidir. Allah-u Teala, inançlı kimselerin sıkıntı çekmesini istemez. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Konuşkan Olmak İçin Okunacak Dua

Konuşkan olmak için dua etmeden önce bilinmesi gereken bazı şeyler vardır. Özellikle bu duanın namaz sonrası okunması çok daha hayırlı görülmektedir. Konuşkan Olmak İçin Okunacak Dua etmek çok faydalıdır, abdestli olmanız da etkiyi artıracaktır. Bunun yanında namaz kılmadıysanız veya böyle bir durum mümkün değilse abdestli olmak ve dua öncesi üç kez aşağıda da yer alan İhlas suresini okumak gerekir.

Bismillahirrahmânirrahîm. Kul hüvellâhü ehad Allâhüssamed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

İhlas suresi okunduktan sonra aşağıdaki duayı ederek konuşkan ve girişken olmak için Allah-u Teala’ya sığınmak mümkündür. Şüphesiz ki o, kullarının sesini her daim duyan ve esirgeyendir:

Allah’ım varlığının ve birliğinin hürmeti üzerine kapına gelmiş bulunmaktayım, yüceliğinin ve azametinin hatırı için senden merhamet diliyorum. Sana, gönlümdeki cesaret arzusunun ve yüreğimdeki özgüven duygusunun yönlendirilmesi için geldim. Senin hiçbir kulunu geri çevirmeyen sonsuz rahmete sahip olduğunu bilmenin huzuru ile kapını çaldım. İhlas Suresinin bin derde deva olduğunu biliyor ve bu surenin benim de derdime derman olacağını umuyorum. Ne olur bana merhametini rehber kıl ve ne olur benim cesaret dileğimi yerine getir Ya Rab! Âmin.

Ayrıca Dil Tutukluğu İçin Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Girişken Olmak İçin Dua

Bazı kimseler çocukluktan beri bazılarıysa yaşadığı farklı olaylardan dolayı girişken olamayabiliyor. Sosyal hayatta dışlanması ve dalga geçilmesi muhtemel olan bu kişilerin de girişken olmak için dua okuyarak Allah-u Teala’ya sığınması mümkün. Bunun için yapılması gereken tek şey her Cuma akşamı üç kez olmak üzere aşağıdaki dua ile Yüce Allah’a sığınmaktır.

Allah’ım izzetin ve azametin sonsuzdur, kudretin sınırsızdır, sen dilediğin kuluna türlü türlü güzellikler nasip edersin. Dilediğin kişilerden ise her türlü nimetini ve kudretini çekersin. Ne olur beni de nimet verdiğin kulların arasına kat ve bana da en güzel ihsanını nasip eyle. Ne olur cesaret ve özgüven kazanmak amacıyla kapına gelen şu masum kulunun içli niyazını kabul et ve kalbimdeki masum duygunun gerçeğe dönüşebilmesi için bana güzellikler ihsan eyle. Âmin.

Ayrıca Kabir Ziyaretinde Okunacak Dualar Cübbeli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Cesaretli Olmak İçin Dua

Cesaretli Olmak İçin Dua
Cesaretli Olmak İçin Dua

Hayatta iyi veya kötü birçok durumla karşı karşıya gelmekteyiz. Bu tarz durumlarda yapılacak en önemli ve etkili şeylerden birisi de bol bol dua etmektir. Ayrıca Allah bizleri ona ibadet etmek ve bol bol isteklerimizi dile getirmek için yaratmıştır. Cesaretli Olmak İçin Dua etmek de Yüce Rabbimizin bir isteğidir. Sizlerde bol bol içinizden gelen duaları ediniz.

Korkusuz Olmak İçin Dua

Allah’ımız bizleri belirli fıtratlarda yaratmıştır. Kimimiz bol cesaretli kimimiz de biraz ürkektir. Bu tarz durumlarda Korkusuz Olmak İçin Dua etmek çok önemlidir. Aşağıda sizlere hem etkisi bol hem de bol faziletli duaları listeledik:

  • Müzemmil Suresi
  • İhlas Suresi

Utangaç Çocuğa Okunacak Dua

Çocukların utangaç olması bazen ebeveynlerini rahatsız edebilmektedir. Dışarıya karşı utangaç olduğu için soğuk ve sessiz bir tavra büründüğü görülmektedir. Utangaç çocuğa okunacak dua sayesinde bu durumu tersine çevirmek mümkün. Çekingen ve utangaç bir çocuğun ebeveyni tarafından Cuma günleri abdestli olarak okunmalıdır. Böylece çocuğun utangaçlığı ve çekingenliği de ortadan kalkacaktır. Bunun için okunması gereken dua aşağıda da yer aldığı üzere Müzemmil Suresidir:

Ya eyyuhelmüzelliu. Kumilleyle illa kaliylen. Nısfehu evinkus minhu kaliylen. Ev zid’aleyhi ve retililkur’ane tertiylen. İnna senulkıy’aleyke kavlen sekıylen. İnne naşietelleyli hiye eşeddu vat’en ve akvemu kıylen. İnne leke fiynnehari sebhan taviylen. Vezkurisme rabbike ve tebettel ileyhi tebtiylen. Rabbulmeşrikı velmağribi la ilahe illa huve fettehızhu vekiylen. Vasbir’ala ma yekulune vehcurhum hecren cemiylen. Ve zerniy velmukezzibiyne uliynna’meti ve mehhilhum kaliyen. İnne ledeyna enkalen ve cahıymen. Ve ta’men za ğussatin ve ‘azaben eliymen. Yevme tercuful’ardu ve rahıymun.

Cesaretli Olmak İçin Dua konusu ile alakalı en merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Korkusuz Olmak İçin Dua yazımız ile alakalı bilgilendirici bir video sizlerle olacak:

Konuşkan olmak için okunacak dua yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın