Ana SayfaMucize DualarLetaif Zikri Nasıl Çekilir? – Belirtileri Nelerdir?

Letaif Zikri Nasıl Çekilir? – Belirtileri Nelerdir?

Letaif zikri nasıl çekilir konusu bazı kişilerin sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Ayrıca maddeyle benzerlik göstermeyen ve ortak özelliklere sahip olmayan şeylere letaif adı verilmektedir. Bunun dışında letaif kavramı nurani ve ruhani bir biçimde tasavvufta varlık gösterecektir. Genel olarak letaif kavramının uzun uzun düşünülmesi gerektiğinden dolayı ince anlam manasına da gelmektedir. İnce söz, nazik davranış ve soyut kavram olarak tabir edilmektedir. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Letaif Zikrinde Yaşanan Haller

Letaif Zikrinde Yaşanan Haller
Letaif Zikrinde Yaşanan Haller

Öncelikle şunu belirtelim ki Letaif zikri sırasında yaşanan deneyimler, kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve tam olarak tanımlanması zor olabilir. Çünkü bu deneyimler, kişinin manevi yoldaki ilerlemesi, içsel hazırlığı ve zikir pratiğiyle bağlantılıdır. Bu nedenle, her bireyin deneyimleri benzersiz olabilir. Letaif Zikrinde Yaşanan Hallere örnek olarak en yaygın olan kalp bölgesinde sancı ve şiddetli yanma verilebilir.

29 Bin Letaif Zikri Nasıl Çekilir?

Tasavvuf genelinde mürşitlerin ve müritlerin kalbinde olmakta olan tüm feyz ve ilhamın kaynağının geneline letaif adı verilmektedir. Ayrıca letaif uygulamalarının ne olduğu ve ne gibi faydaları yarattığı da merak konusu olan durumlar arasında varlık göstermektedir.

İnsanların her birinde 10 adet farklı letaif olduğundan söz edilmektedir. Bunlardan 5 tanesinin somut olmasından dolayı alem-i halk kavramı içerisinde yer aldıkları belirtilmektedir. Ayrıca soyut olan 5 letaif de alem-i emir olarak tabir edilmektedir. Bu letaifler de gözle görülemeyecek ve akılla varlığı tespit edilemeyecek düzeydedir. Böylece 29 Bin Letaif Zikri Nasıl Çekilir? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Letaif Zikri Belirtileri

Letaif zikri, Sufi geleneklerinde kullanılan ve insanda ruhsal deneyimlere yol açtığı düşünülen bir zikir türüdür. Ayrıca Letaif zikri, kişinin içsel duygusal ve spiritüel deneyimlerini arttırmayı hedefler. Bu zikir, belirli enerji merkezlerini (letaif) aktive etmeye yönelik olarak yapılan bir uygulamadır. Letaif Zikri Belirtilerinden en yaygını ise kalp bölgesinde sancı ve şiddetli yanma’dır.

Letaif Zikri Kaç Binde Başlar?

Son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan Letaif Zikri Kaç Binde Başlar? Sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. Letaif zikri 5000’de başlar ve her artırma dört ayda 2.000 olmak üzere 21.000’e kadar gelir. 21.000’den sonra 23.000’e atlanır ve letâif zikri başlar. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Sevdiğin Erkeğin Seni Sevmesi İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Letaifler Nelerdir?

Tasavvuf içerisinde 10 adet letaif olduğundan bahsedilmektedir. Bununla beraber letaifler nelerdir konusu itibarıyla da pek çok soru gelişmektedir. Her bir letaifin yeri ve işlevinin farklı olduğundan da söz edilmektedir.

 • Nefs

Benlik ve insanı günaha sevk eden istekler manasına gelmektedir.

 • Kalp

Fuat ve gönül isimleriyle de bilinen letaiftir.

 • Ruh

Semavi dinlerin her birine göre beden fani, ruh da ölümsüz ve sonsuzdur.

 • Hafi

Gizli olarak anlamı bulunan letaiftir.

 • Ahva

Letaif kavramının son aşamasıdır. Kelime anlamı olarak en gizli sır manasını içermektedir. Diğer letaifler de ateş, su, hava, toprak ve nefs olarak belirtilmektedir. Nefs dışındaki tüm letaiflere de anasır-ı erba adı verilmiştir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Sevdiğinle Muhabbeti Artırmak İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Letaif Nasıl Uygulanır?

Letaif uygulamaları da son derecede merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bununla beraber letaif nasıl uygulanır konusu itibarıyla da sorular her zaman gündemde olacaktır. letaif uygulamaları genel olarak zikirlerle başlayacaktır. Ayrıca Allah’ın güzel isimleri bu süreçte sürekli olarak tekrar edilecek konumda olacaktır. Müritlerin letaif uygulamalarına başlamadan önceki süre zarfında uzlete çekilmesi önemlidir. Bu hususta dünyevi olgulardan ve halktan yüzünü çevirmesi önemlidir. Sonrasında da tamamen Allah’a yönelmesinde yarar vardır.

Letaifler Ne İşe Yarar?

Letaif kavramı tasavvufla ilgilenen kişilerin yöneldiği konular arasındadır. Ayrıoca letaifler ne işe yarar konusu dahilinde de sorgulamalar açığa çıkacaktır. Letaifler, alem-i halk çerçevesinde yer almaktadır. Ayrıca maddenin ve bedenin temel taşları olarak belirtilmektedir. Örnek vermek gerekirse insanların çamurdan şeytanlarla cinlerin de ateşlerden yaratılmış olması belirgin düzeydedir. Evren genelinde var olan tüm canlıların özü de su olarak tabir edilmektedir. Bu durum Kur’an’ı Kerim içerisindeki pek çok yerde “hepinizi bir damla sudan yarattık” söyleminden ileri gelen bir tezdir.

Vücuttaki Manevi Merkezler

Letaifler arasında vücuttaki manevi merkezler de son derecede önemli olmaktadır. Manevi yaşantının canlanması ve sağlıklı bir biçimde çalışması da gerekecektir. Bu hususta letaiflerin konumunu bilmek de son derecede önemli olmaktadır.

 • Kalp

Sol göğsün iki parmak altında olan ve derin hissiyatı ifade eden letaiftir.

 • Ruh

Sağ göğsün iki parmak altında yer almaktadır.

 • Sır

Sol göğsün iki parmak üzerinde bulunmaktadır.

 • Hafi

Sağ göğsün iki parmak üzerinde yer almaktadır.

 • Ahfa

Göğsün tam ortasında ve diğer dört letaifin arasında yer almaktadır.

 • Nefs-i natıka

Alnın tam ortasında ve iki kaşın arasından yukarıya doğru dik bir çizgi halindedir.

 • Zikr-i sultani / Zikr-i kül

Zikrin, vücudun tüm zerrelerine kadar yayılması olarak belirtilmektedir. Ayrıca vücudun tüm parçacıklarının birer latife haline gelerek Allah’a zikretme hali olarak ortaya çıkmaktadır.

Son olarak Letaif zikri nasıl çekilir yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın