Bir surenin veya duanın anlamı ve fazileti oldukça önemlidir. Okunacak duaların fazileti bilinirse ancak öyle anlamlı ve etkili olmaktadır. Fazilet kelime anlam olarak, dürüstlük, namus ve yiğitlik demektir. Bir ahlak terimidir.

Fazilet ne demek dîn?

Kuranı Kerimde doğrudan geçmeyen bir kelime olan Fazilet, hadislerde birçok anlam karışıklığını önlemeyi amaçlar. Duanın veya ayetin etkisini anlatır. Müslüman kişiyi mutluluğa götüren etkidir. Kişiyi doğruyu seçmeye ve iyiliğe teşvik etmeyi amaçlar. Umarım siz de bu tesirli duaları okuyanlar arasına katılırsınız.

Okunacak Dualar Fazileti

Özellikle okunacak dualar değerlendirildiğinde fazilet kavramı çok önemli olmaktadır. Hangi durumlarda hangi duaların okunacağını bu kavram belirlemektedir. Duanın anlamı ve fazileti hakkında bilgi sahibi olan insanlar hangi duayı edeceğini bilir. Ve ona göre yaşantısını sürdürür böylece duaların etkisi ve tesiri artar. Bunları yaşayan birçok insan da bulunmaktadır.

Surelerin Faziletleri Neden Önemlidir?

İlk olarak surelerin faziletleri ile ilgili birçok din adamının açıklamaları mevcuttur. Bunlardan birisi şöyledir: “Kur’an’ın en faziletli suresi Bakara suresidir. Onun da daha büyük ayeti Âyetü’l-Kürsî’dir. Bir evde özellikle Bakara suresi okunursa şeytan onu dinlemeye tahammül edemeyerek odadan dışarı fırlar.”

Bakara suresinin Âmene’r-Resûlû olarak bilinen duanın son iki ayetinin de çok büyük faziletleri vardır. Bunlar şöyledir:

“Müjde, sana iki nur verdik ve senden önce hiçbir peygambere verilmedi. Bunlar: Fatiha suresi ile Bakara suresinin son ayetleridir. Kim bunlardan bir harf okursa muhakkak sevabını görmektedir.” buyurmuşlardır.

Anlamı ve Fazileti

Özellikle bu Fazileti kategorimizde bulunacak ve Duaların anlamlarını ve tesirlerini anlatacak kategorimiz içerisinde şunlara yer vermekteyiz.

  • Ayetel kürsi türkçe okunuşu ve anlamı fazileti

  • Tarık suresi anlamı ve fazileti

  • Rahman suresi anlamı ve fazileti

  • Amme suresi anlamı ve fazileti

  • Ya erhamerrahimin anlamı ve fazileti

  • Esmaül hüsna anlamı ve fazileti

Günümüzde pek çok sorunu dua ederek çözüm aramaktayız. Bu mucize dualar ile ilgili bilgiler kategorimizde sizleri bekliyor. Bu ve bunun gibi yazıları Okunacak Dualar bağlantısına tıklayarak ana sayfamızdan erişebilmektesiniz.