Ana SayfaMucize DualarAllahümme Ahricna Min Zulumatil Vehmi Anlamı – Unutkanlık İçin Dua

Allahümme Ahricna Min Zulumatil Vehmi Anlamı – Unutkanlık İçin Dua

Allahümme Ahricna Min Zulumatil Vehmi anlamı ile ne kadar etkili bir dua olduğunu göstermektedir. Özellikle unutkanlık sorununa karşı çözüm arayanlar için bire birdir. Hastalık ya da dikkat dağınıklığına bağlı olarak gelişen unutkanlığa karşı olarak Allahümme Ahricna Min Zulumatil Vehmi duası son derecede yeterlidir. Ayrıca yoğun çalışma temposundan kaynaklı olarak gelişen unutkanlık problemine dayalı bir biçimde de bu dua son derecede etkin bir haldedir. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Unutkanlık İçin Dua

Unutkanlık İçin Dua
Unutkanlık İçin Dua

Allahümme Ahricna Min Zulumatil Vehmi gibi farklı dualar da aynı soruna odaklanacak bir yapıdadır. Ayrıca hafızayı güçlenmdirmek ve öğrendiklerini unutmamak adına da bu duayı tekrar tekrar okumakkta da yarar vardır. Allahümme Ahricna Min Zulumatil Vehmi duası gibi unutkanlık için dua seçenekleri bir hayli fazla olmaktadır. Genel olarak A’la Suresi 6. Ayeti de bu konuda etkili kalacaktır.

  • A’lâ Suresi 6. Ayeti Türkçe Okunuşu: Senukriuke fe la tensa.

A’lâ Suresi 6. Ayeti Anlamı:

  • Sana okutacağız; bir daha unutmayacaksın.

Allahümme Ahricna Min Zulumatil Vehmi Anlamı

Özellikle unutkanlık sorunu olan kişiler kesinlikle Allahümme Ahricna Min Zulumatil Vehmi Anlamı öğrenmelidir. Çünkü bu dua bazı şeyleri hatırlamakta güçlük çeken kişiler için çok etkilidir. Eğer sizde de unutkanlık sorunu varsa Allahümme Ahricna Min Zulumatil Vehmiyi okuyabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Kötülük Yapanların Cezasını Bulmak İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Allahümme Ahricna Min Zulumatil Vehmi Arapçası

Unutkanlık, bellek kaybı ya da bellek zayıflığı olarak da bilinen bir durumdur. Bu durumda kişi, önceden öğrenilen bilgileri hatırlayamaz veya yeni bilgileri hatırlama, saklama veya geri çağırma konusunda zorluk çeker. Eğer sizlerde de unutkanlık sorunu varsa aşağıdaki duayı okuyabilirsiniz. İşte Allahümme Ahricna Min Zulumatil Vehmi Arapçası şu şekildedir:

 “Allâhumme ahricniy min zulûmatil vehmi ve ekrimniy binûril fehmi.”

Dinlediğini Unutmamak İçin Dua

Hafızasını güçlendirmek isteyen ve ayrıca okuduğunu ya da dinlediğini unutmamak amacı güdenlerin bazı duaları okumasında yarar vardır. Dinlediğini unutmamak için dua kapsamında da “el-Cami’u limefterak min düreri’l faiza” eserinde de bir duayı görecektir. Bu duayı tekrar etmesi halinde de beklediği sonuçlara ulaşacaktır.

Türkçe Okunuşu

  •  “Bismillâhi ve sübhânellâhi ve lâ ilâhe illellâhü velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîmi adede külli harfin ve kitâbin yüktebü ilâ ebedîl âbidiyne ve dehrid dâhirîne  ve sallallâhü teâlâ alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihi ve selleme teslimâ.”

Anlamı

  •  “Allah’ın ismiyle! Allah Teala noksan sıfatlardan münezzehtir. Allah Teala’dan başka hiçbir ilah yoktur. O en yüce ve en büyüktür. Allah Teala’nın yardımı olmadan hiçbir günahtan dönüş, hiçbir ibadete de kuvvet yoktur. (Bu duaları ve zikirleri) sonsuzların sonsuzuna ve ebediyetlerin ebediliğine kadar yazılacak her harf ve yazı sayısında (söylüyorum). Allah Teala Efendimiz Hz. Muhammed’e, Ehl-i Beyt’ine salat eylesin ve çokça selam eylesin.”

Hafızanın Güçlenmesi İçin Dua

Ders çalışan ve hafızasını güçlendirerek sınavlarda başarıyı hedefleyenler için bazı dualar yer alacaktır. Ayrıca hafızanın güçlenmesi için dua kapsamında da bir duadan daha da ideal bir biçimde yararlanacaksınız. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Zincire Bağlı Olsa Getiren Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Türkçe Okunuşu

  • Allahümmeftah lenâ ebvâbe hikmetike venşur aleynâ hazâine rahmetike yâ zel celâli vel ikrâm.

Anlamı

  • “Ey Allah’ım! Sen bize hikmet kapılarını aç. Sen rahmetinin hazinelerini üzerimize saç ey celal ve ikram sahihi (kabul eyle)!”

Okuduğun Hiçbir Şeyin Unutulmaması İçin Etkili Dua

Dualardan yararlanarak hafızayı güçlendirmek ve unutmamayı sağlamak genel itibarıyla mümkündür. Ayrıca bu tip duaları sürekli olarak tekrar etmekle birlikte beklenen etkiyi elde etmek net bir biçimde gelişecektir. Okuduğun hiçbir şeyin unutulmaması için etkili dua kapsamında da hem okunuşunu hem de Türkçe anlamını bilmekte yarar vardır. Bu sayede de istenen sonuçları elde etmek de her zaman geçerli bir durum olarak kalacaktır.

Türkçe Okunuşu

  •  Allâhümme innî estevdiuke cemîa mâ estefîduhü min hazasseyyidi ev fî hazal meclisi hattâ teruddehu aleyye fî vaktihtiyâcî ileyhi.

Anlamı

  • “Ey Allâh! Bu kitapta göreceğim şeylerin tümünü, o bilgilere muhtaç olduğum vakit onları benim hıfzıma iade edesin diye sana emanet ediyorum.”

Bu duayı okuyarak hem hafızayı güçlendirmek hem de her şeyi hatırlamak gibi bir konu söz konusudur. Ayrıca etkili bir dua olmasından dolayı mutlak suretle yarar getirecektir.

Ayrıca Allahümme Ahricna Min Zulumatil Vehmi anlamı yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın