Ana SayfaMucize DualarAyna Kırılınca Okunacak Dua – Ayna Kırılması

Ayna Kırılınca Okunacak Dua – Ayna Kırılması

Ayna kırılınca okunacak dua son dönemde internet üzerinde en sık aratılan konulardan biridir. Evde aynanın kırılması birçok farklı rivayete sahiptir. Pek çok kişiye göre evde ayna kırılması uğursuzluk getiren, olumsuzluk yaratan bir durumdur. Ayna, yüzlerce yıldır insanların kendilerini görmek için kullandığı araçlar arasında yer almaktadır. Net bir icat tarihi bulunmayan bu araçlar geçmişte; altın, gümüş ve bronzun parlatılmasıyla üretilmeye başlanmıştır. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Dinimizde Ayna Kırılması Ne Demek?

Dinimizde ayna kırılmasının özel bir anlam taşımadığını vurgulamak isterim. İslam, insanlara hayatlarını Allah’a teslim etmeyi ve O’nun iradesine güvenmeyi öğütler.

Küçük olaylara, uğursuzluklara veya talihin değişmesine dair inançlar, İslam’ın öğretilerine uygun değildir. Müslümanlar, tüm olayları Allah’ın hikmetine bağlamalı ve O’na teslim olmalıdır.

Ayna Kırılması Ne Anlama Gelir?

İslam perspektifinden bakıldığında, ayna kırılmasıyla ilgili yaygın inançlar ve anlamlar, dinimizin öğretileriyle uyumlu değildir.

Müslümanlar, hayatlarında karşılaştıkları olaylara anlam yüklerken, Allah’ın iradesini kabul etmeli ve O’na güvenmeyi öncelikli kılmalıdır.

Kuran-ı Kerim, “Allah’a dayanın, O’nunla birlikte sabredin. Şüphesiz yeryüzü Allah’ındır. O, dilediğini mirasçı kılar.” (İbrahim Suresi, 12) ayetiyle, müminlere güven ve sabır öğütlüyor.

Ayna Kırılınca Okunacak Dua

Geçmişte kabul gören inanca göre insanların kendilerini gördükleri bir aracın kırılmış olması insanın içindeki ruhun da ölmesi anlamına gelmekteydi. Ölüm korkusu yaşayan herkes sahip olduğu aynanın kırılmasından da korkmaktaydı. Fakat aynanın kırılması bazı kimselerin nazar çıktığına yönelik inançlarını da tetiklemektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre; Ayna Kırılınca Okunacak Dua ile alakalı maddi bir nesnenin kırılması ya da çatlaması hiçbir etkiye sahip değildir. Ancak yine de birçok kişi bu inancı yaygın olarak sürdürmeye devam etmektedir. Bunun için inanç sahibi kimselerin Peygamber Efendimiz tarafından da okunan nazar duasını okumaları tavsiye edilir:

Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.

Bu duanın anlamı ise:

Ya Rab! Her türlü zararlı şeyden, şeytandan ve kem gözlerden bütün kelimelerin yüzü hürmetine sana sığınırım.

Bu duayı okuyan inançlı kimselerin Allah’a sığınarak şeytanın ve kem gözlerin şerrinden korunması mümkündür. Müslüman kimseler yaşanabilecek her türlü olumsuz duruma karşı her zaman olduğu gibi nazar ve kem gözlere karşı da Allah-u Teala’ya sığınma hali mantıklıdır. Aksi kabul edilemeyeceği gibi Allah’a şirk koşmak olarak da bilinmektedir.

Yüce yaratan, Kur’an-ı Kerim’de de belirttiği gibi kulların sığınması gereken tek şey Allah’tır. Yukarıdaki dua sayesinde tüm kelimelerin yüzü suyu hürmetine Allah’a sığınmak ve bu vesileyle şerden ve nazardan en uzakta durmak mümkün olmaktadır. Bunun yanında dinimizde ayna kırılması için söylenen bir şey yoktur.

Ayrıca Hem Bedenen Hem Ruhen Güçlü Olmak İçin Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ayna Kırılması Diyanet

Ayna kırılması durumu birçok kişinin merak etmesi sebebiyle Diyanet İşleri Başkanlığınca da incelemeye alınmıştır. Yapılan incelemeler, taranan kaynaklar ve alimlerin sonucunda ayna kırılmasının bir uğursuzluğa işaret olmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle ayna kırılması Diyanet açıklamalarına göre uğursuz sayılmayan bir durumdur. Yapılan açıklamalar sonrasında bu durumun bir batıl inanç olarak kaldığı görülmüştür. İlkçağlardan beri süregelen bu batıl inanç, Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı açıklamayla bir netlik kazanmıştır.

Geçmişte özellikle de 1400’lü yıllarda insanlar, aynalarının kırılması sebebiyle hizmetçilerine ceza dahi vermekteydi. Bunun yanı sıra yaygın bir kesim tarafından da insan ruhunun aynaların içerisine hapsedildiği düşünülmekteydi. Bundan dolayı yüzyıllar boyunca bir korku kaynağı haline geldi. Aynanın kırılmasıyla yine yaygın olarak doğru bilinen yanlışlardan biri de nazar çıkmasıdır. Herhangi bir aynanın ya da cam nesnenin kırılmasıyla nazar çıkmaz. Yalnızca maddi olarak bir eşya zarar görmüş olur. Bu sebeple de Ayna Kırılınca Okunacak Dua gibi şeylere de gerek yoktur.

Ayrıca Direksiyon Sınavına Girerken Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Evde Ayna Kırılınca Ne Olur?

Evde Ayna Kırılınca Ne Olur?
Evde Ayna Kırılınca Ne Olur?

İlk olarak evde aynanın kırılması pek çok kişi için olumsuz anlamlar taşır. En nihayetinde maddi olarak bir eşyanın kırılması olumsuz da bir durumdur. Fakat bunun ruhani açıdan herhangi bir problem teşkil etmediği de bilinmektedir. Bu nedenle sıklıkla sorulan evde ayna kırılınca ne olur sorusu da oldukça önemlidir. Birçok kimse bu durumu bir korku ve endişe unsuru haline getirerek; nazar, şeytan ve cinlere yormaktadır. Fakat hem Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalar hem de alimlerin söylemleri ayna kırılmasının herhangi bir olumsuzluğa işaret etmediğini göstermektedir. Bir evde aynanın kırılması yalnızca maddi açıdan bir eşyanın zarar görmüş olmasını ifade etmektedir. Bu nedenle dinimizde ayna kırılması batıl bir inançtan öteye geçmemektedir.

Ayna Kırılınca Ne Yapılmalı?

Sıkça merak edilen bir soru olan Ayna Kırılınca Ne Yapılmalı? sorusu hakkında açıklama yapalım. Evde ayna kırılması sonucunda uğursuzluk getireceğine inanılmaktadır. İnsanlar genelde bunu şeytan, cinler veya nazara yorumlamaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi Diyanet İşleri Bakanlığı bunun herhangi olumsuz bir tarafa çekilmemesi gerektiğini açıklamaktadır. Sonuç olarak ayna kırılması uğursuzluk getirir mi sorusunu da bu şekilde cevaplamış olduk.

Sonuç

Müslümanlar olarak, ayna kırılması gibi olaylara anlam yüklemek yerine, hayatın zorluklarına sabırla ve teslimiyetle yaklaşmalıyız. Allah’ın hikmetini anlamaya çalışmalı, O’na güvenmeli ve dua ederek güç istemeliyiz.

Her olayda bir hikmet bulunduğuna inanmalı ve Allah’ın bizim için en hayırlısını bilmesine teslim olmalıyız. Allah’a güvenmek, hayatımıza anlam ve huzur katmanın en sağlam yoludur.

Ayrıca, Evde Ayna Kırılınca Ne Olur? konusu ile alakalı en merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Ayna Kırılması Diyanet yazımız ile alakalı bilgilendirici bir video sizlerle olacak:

Ayna Kırılınca Okunacak Dua yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın