Ana SayfaMucize DualarDers Çalışma İsteği Uyandıran Dua – En Etkili Dua

Ders Çalışma İsteği Uyandıran Dua – En Etkili Dua

Ders çalışma isteği uyandıran dua konusunda da özellikle öğrenciler ile anne babaları ilgilidir. Ders çalışma isteğinin gelişmesi için Allah’a dua etmek önemlidir. Bu hususta zihin açıklığına sahip olmak ve dikkat eksikliği yaşamamak konusu da her zaman ön planda olmaktadır. Bu hususta esmaların ve duaların varlığı da genel itibarıyla önem teşkil edecek bir yapıda kalacaktır. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Derse Başlamadan Önce Okunacak Dua

Derse Başlamadan Önce Okunacak Dua
Derse Başlamadan Önce Okunacak Dua

Özellikle dikkat bozukluğu olan ve ders çalışırken hemen sıkılan kişiler Derse Başlamadan Önce Okunacak Duaların neler olduğunu merak etmektedir. Çünkü derslerinde daha başarılı olmak için çalışmak zorundadırlar. İşte o dua şu şekildedir:

 • “Bismillahirrahmanirrahim Rabbi edhılni müdhalen sılah ıdkin ve ahricni muhrace sıdkın ve’c’al li min ledünke sultanen nasira.”

Ders Çalışmadan Önce Okunacak Dua

İnsanlar hayatlarında başarılı olmak için öncelikle okulunu bitirmesi gerekir. Bu yüzden de ders çalışmak zorundadır. Çünkü ders çalışan insanlar daha çok başarılı olurlar. Fakat bazı insanlar ders çalışırken sıkılır. Bu yüzden ders çalışmak istemezler. İşte Ders Çalışmadan Önce Okunacak Dua şu şekildedir:

“Bismillahirrahmanirrahim Rabbena atina min ledünke rahmeten ve heyyi’lena min emrina raşeden.”

Ders Çalışma Duası

Ders çalışmadan önce okunabilecek bir dua olarak İslam dininde “Rabbi zidni ‘ilma” duası önerilebilir. Bu dua Arapça olup, Türkçe anlamı “Ey Rabbim, beni ilimde artır” şeklindedir. Bu dua, kişinin Allah’tan derslerinde başarı ve ilimde ilerlemesi için yardım dilemesi anlamına gelir. Böylece Ders Çalışma Duasına bu şekilde cevap verebiliriz. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Direksiyon Sınavına Girerken Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ders Çalışma İsteği İçin Esma

Genellikle çocukları ders çalışmayan ebeveynler çocuklarının ders çalışması için dua etmektedir. Bunu yapmalarının amacı ise çocuklarının daha iyi bir şekilde odaklanarak ders çalışması içindir. İşte Ders Çalışma İsteği İçin Esma şu şekildedir:

“Ey Hayy ve Kayyüm ölmeyen diri ve her şeyi ayakta tutan Allah’ım! Rahmetine sığınırım”

Ders Çalışma İsteği Uyandıran Dua

Çocukların çalıştıkları derslerin akıllarında kalması ve daha iyi öğrenmeleri konusunda dualar devreye girecektir. Ders çalışma isteği uyandıran dua kapsamında da ne şekilde hareket edeceklerini bilmelerinde genel olarak yarar vardır. Bu hususta okuyacakları dua şu şekildedir.

 • Bismillahirrahmanirrahim Rabbi edhılni müdhalen sılah ıdkin ve ahricni muhrace sıdkın ve’c’al li min ledünke sultanen nasira.

Ders Çalışırken Zihin Açıklığı İçin Dua

Öğrencilerin bazıları için ders çalışmak adeta bir zulümdür. Ayrıca zorla çalıştıklarından dolayı gerekli verimi alamayacaklardır. Bununla beraber anne ve babalar ders çalışırken zihin açıklığı için dua konusunda da arayış içerisine gireceklerdir. Bu evrede de birtakım dualar kendini gösterecektir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Rahman ve Rahim Olan Allah (c.c.)’ın adıyla; Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çıkar. Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.

Derse Odaklanma Duası

Ders çalışmak zahmetli olduğu kadar programlı bir biçimde gelişecektir. Bu yüzden sürekli olarak sıkılmadan çalışmak da son derecede gerekli olacaktır. Bu yüzden gerek öğrencilerin gerekse de ebeveynlerinin derse odaklanma duası kapsamında da harekete geçeceklerdir. Genel itibarıyla bu hususta yönelecekleri bir dua da vardır.

 • “Rabbimiz! Katından bize rahmet ver ve işimizi kolaylaştır, bizi rüşde (başarıya) eriştir.”

Ders Çalışmak İstemeyen Çocuğa Dua

Çocuğun ders çalışma şevkinin olmaması durumunu gidermek için dualar önemlidir. Bu hususta ders çalışmak istemeyen çocuğa dua kapsamında da harekete geçmek ön plandadır. Zihin açıklığı sağlayacak ve gerekli başarıyı elde edecek olan çocuklar üzerinde bu duaların etkisi son derecede önemlidir. Genel itibarıyla gün aşırı olacak şekilde bu duayı etmekte de her zaman yarar vardır.

Ders Çalışma İstek Duası

Sınava girecek olan öğrencilerin genel olarak derslerine yönelmeleri gerekecektir. Bu yönelim hallerini destekleyecek olan ders çalışma istek duası kapsamında da girişimde bulunacaklardır. Bu hususta isteklerini kazanacak ve zihin açıklığına sahip olacaklardır.

Bismillahirrahmanirrahim Allahümme ahricna min zulumatil vehmi ve ekrimna bi nuril fehmi veftah Aleyna ebvabe fadlike venşur Aleyna hazaine.

Ders Çalışma İsteği Getiren Dua

Dualarla beraber ders çalışma isteği uyanacaktır. Ayrıca ders çalışma isteği getiren dua kapsamında başarılı olmak ve hedeflere ulaşmak daha da kolay bir yapıda kalacaktır.

 • Bismillahirrahmanirrahim Rahmetike bi Rahmetike ya Erhamerrahim.

Derse başlamadan bu duayı 3 ya da 7 kez okuyanlara Allah yardım ederek zihin açıklığı verecektir.

Ders Çalışırken Akılda Kalması İçin Dua

Derste çalıştıklarını unutmamak ve hatırda kalmasını sağlamak isteyenler de duaya yöneleceklerdir. Bununla beraber ders çalışırken akılda kalması için dua kapsamında da hareket edeceklerdir. Genel olarak bu duayla maksimum etkiyi elde edeceklerdir.

 • Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukteden min lisani. Yefgahü kavli.”
 • “Rabbim! Yüreğime genişlik ver, işimi kolaylaştır, dilimden bağı çöz ki, sözümü anlasınlar”
 • “Ya Hayy ya Kayyümü birahmetike esteğisü”

Ders Çalışırken Okunacak Esma-ül Hüsna

Öğrencilerin ders çalışırken okunacak Esma-ül Hüsna konusunda da araştırma yapmaları normaldir. Bu sayede de daha faydalı bir çalışma süreci içerisine geçiş yapacaklardır.

 • “Ey Hayy ve Kayyüm ölmeyen diri ve her şeyi ayakta tutan Allah’ım! Rahmetine sığınırım”
 • “Allahümme hır li vehter li. Vela tekilni ala ihtiyari.”
 •  “Allah’ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah’ım beni kendi başıma bırakma”

Çocuğun Ders Çalışma İsteği İçin Dua

Çocuğun ders çalışma isteğini artırmak ve başarılı bir şekilde öğrenimine devam etmesi için dua etmek önemlidir. Allah’a yönelerek içtenlikle yapılan dualar, çocuğunun ders çalışma isteğini arttırır. Ona motivasyon sağlar. Kuran’da geçen duaların gücünden faydalanarak, çocuğunuzun derslere olan ilgisini artırmak için şu duayı mutlaka okuyun:

 • “Rabbimiz! Bize ilim ve hikmet ver, bize katından bir rahmet bahşet. Şüphesiz sen, sonsuz ikram sahibisin.” (Taha Suresi, 20:114)

Bu dua, çocuğunuzun ders çalışma isteğini artırması ve başarılı olması için Allah’a yönelik içten bir dilektir. İnşallah, bu dua ile çocuğunuzun derslere olan motivasyonu ve başarısı artacaktır.

Ders Çalışma İsteği İçin Zikir

Ders çalışma isteğini artırmak için yapılan zikirler, manevi bir destek ve güç kaynağı olabilir. Çocuğunuzun derslere olan ilgisini ve motivasyonunu artırmak için şu zikiri okuyun:

“Subhanallahi ve bihamdihi, Subhanallahil azim.”

Ders Çalışma İsteği İçin Zikir

Bu zikir, Allah’ın yüceliğini ifade eder ve çocuğunuzun ders çalışma isteğini artırmak için yapılan manevi bir uygulamadır. İnşallah, bu zikir çocuğunuzun derslere olan ilgisini artırır ve başarılı bir öğrenim süreci geçirmesine yardımcı olur.

Ayrıca Ders çalışma isteği uyandıran dua yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın