Ana SayfaMucize DualarEsselatu Hayrun Minen Nevm Ne Demek? – Anlamı Nedir?

Esselatu Hayrun Minen Nevm Ne Demek? – Anlamı Nedir?

Esselatu Hayrun Minen Nevm ne demek sorusu genel olarak ezanın anlamını merak edenler için gündeme gelmektedir. Bu cümle Arapça bir deyim olup, Türkçe karşılığı “Uyku, namazdan daha hayırlıdır” anlamına gelir. Bu deyim, Müslümanlara namazın önemini vurgulamak ve uykunun ibadetten daha aşırı bir şekilde tercih edilmemesi gerektiğini hatırlatmak için kullanılır. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Esselatu Hayrun Minen Nevm Anlamı

Esselatu Hayrun Minen Nevm Anlamı
Esselatu Hayrun Minen Nevm Anlamı

İslam dininde belli başlı ibadetler vardır ve her Müslüman bunları gerçekleştirmede sorumlu hissetmesi gerekir. Allah’ın takdirini kazanmak gibi niyeti olanların namaz kılması, oruç tutması, zekat vermesi, hac yapması ve Kur’an-ı Kerim okuması görevlerindendir.

Müslümanlar için günde 5 vakit namaz kılmak Allah’a ulaşmak için yapılması gereken en kolay ibadettir. Namazla beraber günlük işlere ara vermek ve manevi anlamda rahatlamak söz konusudur. Bununla beraber ezan da namaza olan çağrıyı ifade eden bir olgudur. Ayrıca ezanın Arapça olarak okunması da son derecede yararlı olduğunu belirtmektedir. Ancak bu çağrıda neyden bahsedildiği de merak edilen konular arasındadır. Ayrıca sadece sabah ezanına özgü olan Esselatu Hayrun Minen Nevm tabirinin ne manaya geldiği de genel olarak araştırılan konular arasındadır. Son olarak Esselatu Hayrun Minen Nevm Anlamı “Namaz uykudan hayırlıdır.” Manasına gelmektedir.

Esselatu Hayrun Minen Nevm Arapça

Dinimizde oldukça önemli bir söz olan Esselatu Hayrun Minen Nevm Arapçası şu şekildedir:

 • عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: “صَلَاةُ الْعَصْرِ خَيْرٌ مِنَ الدُّنْيَا وَمَا فِيهَا” (رواه مسلم)

Bu hadis-i şerifte Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Akşam namazı, dünya ve içindekilerinden daha hayırlıdır.” (Müslim)

Bu ifade, bu hadis-i şerifin yorumu olarak kullanılan bir ifadedir. Bu ifade, “Namaz, uyku ve dünyevi zevklerden daha hayırlıdır” anlamına gelir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Sevdiğin Erkeğin Seni Sevmesi İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Esselatu Hayrun Minen Nevm Ne Demek?

Allah’a ibadet etmek adına Müslümanlara bir çağrı olan sabah ezanı esnasında Esselatu Hayrun Minen Nevm tabiri duyulur. Ayrıca Esselatu Hayrun Minen Nevm öbeği sadece sabah namazı ezanında söylenen bir sözdür. Bu yüzden ayrıca önem teşkil eden ve merak gören konular arasında yer almaktadır. Bu yüzden Müslümanların Esselatu Hayrun Minen Nevm gibi Arapça söylemler hakkında bilgi sahibi olmak istemeleri de son derecede önemli olan bir konu olarak varlık göstermektedir. Esselatu Hayrun Minen Nevm tabirinin ne olduğuna dair bir arayış içerisine de girmeleri normaldir. Böylece Esselatu Hayrun Minen Nevm Ne Demek? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Esselatu Hayrun Minen Nevm Hangi Vakitte Okunur?

Esselatu Hayrun Minen Nevm Namaz uykudan daha hayırlıdır anlamına gelmektedir. Sabah namazında okunan bu cümle oldukça önemlidir. Böylece Esselatu Hayrun Minen Nevm Hangi Vakitte Okunur? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Sevdiğinle Muhabbeti Artırmak İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ezanın Anlamı Nedir?

Müslümanların namaz çağrısı olan ezanın manasını bilmeleri son derecede önemlidir. Ezanın anlamı nedir konusu dahilinde de araştırma içerisine girmeleri büyük oranda etkili olacak bir husustur. Her gün 5 kez duyulmasından ötürü ezanın ne anlatmak istediğini bilmekte her zaman fayda vardır. Bu hususta Esselatu Hayrun Minen Nevm tabirinin de ne manaya geldiğini öğrenmek mümkün olacaktır. Bu sayede ezanın hem Arapça hem de Türkçe içeriğini öğrenmenin ne denli yararlı olduğu da öne çıkan bir durum olacaktır.

Arapça Okunuşu

 • “Allâhü ekber, Allâhü ekber, Allâhü ekber, Allâhü ekber.
 • Eşhedü en lâ ilâhe illallah, Eşhedü en lâ ilâhe illallah.
 • Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah, Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah.
 • Hayye ale’s-salâh, Hayye ale’s-salâh.
 • Hayye ale’l-felâh, Hayye ale’l-felâh.
 • Allâhü ekber, Allâhü ekber.
 • Lâ ilâhe illallâh.”

Türkçe Meali

 • “Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür.
 • Allah’tan başka ilah olmadığına şehâdet ederim, Allah’tan başka ilah olmadığına şehâdet ederim.
 • Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğuna şehâdet ederim, Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğuna şehâdet ederim.
 • Haydin namaza, haydin namaza.
 • Haydin kurtuluşa, haydin kurtuluşa.
 • Allah en büyüktür, Allah en büyüktür.
 • Allah’tan başka ilah yoktur.”

Sabah ezanında ise “Hayye ale’l-felâh”tan sonra “Esselatu Hayrun Minen Nevm” ifadesi dahil edilir.

Esselatu Hayrun Minen Nevm ifadesi sadece sabah ezanına özgü bir tabirdir. Müslümanların uykudan uyanması ve ibadetini yerine getirmek için hazırlıkta bulunması durumunu ortaya koymaktadır. Bu yüzden sadece sabah namazı için okunan ezan çağrısında Esselatu Hayrun Minen Nevm söylemi yer alacaktır. Öğle, ikindir, akşam ve yatsı namazı ezanlarında bu tabir yer almamaktadır.

Esselatu Hayrun Minen Nevm dahilinde namazın uykudan daha hayırlı olduğu gibi bir mana açığa çıkmaktadır. Ayrıca tüm Müslümanların uykudan kalkması ve namaz ibadetini yerine getirmesi noktasında da önemli bir söylem olarak ezan içerisinde yer alan bir tabirdir.

Son olarak Esselatu Hayrun Minen Nevm ne demek yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın