Ana SayfaMucize DualarKonuşmayı Kolaylaştıran Dua – Dilin Çözülmesi İçin Esma

Konuşmayı Kolaylaştıran Dua – Dilin Çözülmesi İçin Esma

Konuşmayı kolaylaştıran dua konusunda da ebeveynlerin genel olarak yöneldiği görülmektedir. Bununla beraber çocukluk döneminde konuşamayan ya da kekemelik çeken çocukların doktorlara yönlendirilmesi kadar etkili bir durum olmaktadır. Genelde bu tarz sorunların nedeni psikolojik olsa da dua etmek önemli etmenler arasında kalmaktadır. Duayı uygun biçimde okumak konuşma sorunlarını giderme noktasında da etkili olan bir konu olarak kalacaktır. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Dilin Çözülmesi İçin Esma

Dilin Çözülmesi İçin Esma
Dilin Çözülmesi İçin Esma

Son zamanlarda internette kekemelik, dilin çözülmesi gibi konular oldukça çok araştırılmaktadır. Dilin çözülmesi veya dilin düğümlenmesi gibi konuşma güçlüğü yaşayan kişilere yardımcı olması amacıyla aşağıda birkaç Esma-i Hüsna (Allah’ın güzel isimleri) örneği verilmiştir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Kekeleyen Çocuğa Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz. İşte Dilin Çözülmesi İçin Esma şu şekildedir:

  1. Şafi
  2. Ya Evvelü Ya Âhir

Dilin Açılması İçin Dua

Dua, dilin açılması veya konuşma güçlüğü yaşayan kişilerin Allah’tan yardım ve şifa dilemesi amacıyla kullanılabilir. Ancak unutmayın ki dua, destekleyici bir faktör olarak kullanılabilir, ancak dil sorunlarının altında yatan nedenleri belirlemek ve gerektiğinde uzmanlardan yardım almak da önemlidir. Dil terapistleri veya konuşma bozukluğu uzmanları, dil sorunu yaşayan kişilere profesyonel rehberlik ve tedavi sağlayabilir. İşte Dilin Açılması İçin Dua şu şekildedir:

Bismillahirrahmanirrahim. Vel’âdiyâti dabhân. Felmûriyâti kadhân. Felmuğîrâti Subhan. Feeserne bihî nek’ân. Fevesatne bihî cem’an. İnnel’insâne lirabbihî lekenûd. Ve innehu’alâ zâlike leşehîd. Ve innehu lihubbilhayri leşedîd. Efelâ ya’lemü iza bu’sire mâ fîlkubur.Ve hussile mâ fîssudûr. Inne rabbehüm bihim yevmeizin lehabîr.

Dil Tutukluğu İçin Okunacak Dua

Dil tutukluğu yaşayan kişiler için spesifik olarak dil tutukluğunu gidermek amacıyla belirli bir dua örneği bulunmamaktadır. Ancak dil tutukluğuyla ilgili genel destek ve şifa talepleri için Dil Tutukluğu İçin Okunacak Duayı okuyabilirsiniz:

  • Yâ muide mâ efnâhu izâ berezel halâiku li da’vetihi min mehâfetih Ya muidü!.

Çocuğun Konuşması İçin Dua

Konuşma güçlüğü çekenler için duaların özellikle çocuklarda son derecede etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca yetişkinlerde de benzer sorunları giderecek bir haldedir. Bu tarz sorunların giderilmesi konusunda deneyimli ve bilgi sahibi hocalara yönelmek son derecede etkili olacaktır. Bu noktada var olan sorunları gidermek büyük oranda mümkün hale gelecektir. Bununla birlikte duaların da işe yaradığı söylenmektedir. İşte Çocuğun Konuşması İçin Dua şu şekildedir:

  • Rabbişrah lî sadrî ve yessir lî emrî, vahlül ukdeten min lisanî yefkahu kavlî

Konuşamayan Çocuğa Dua Okuyup Fayda Görenler

Konuşamayan çocuklara dua okuyarak fayda gören pek çok insan vardır. Dua, birçok insan için manevi bir destek ve teselli kaynağı olabilir. Dil gelişimi veya konuşma güçlüğü gibi sorunlarla mücadele eden çocuklara dua etmek, onların iyileşmesi ve konuşma becerilerini geliştirmeleri için destek olabilir. Ancak her çocuk farklıdır ve dua etmek her zaman belirli sonuçlar doğurmaz. Bazı çocuklar hızla ilerleme kaydedebilirken, bazıları daha uzun sürelerde iyileşme gösterebilir. Özetle söyleyebiliriz ki Konuşamayan Çocuğa Dua Okuyup Fayda Görenler oldukça fazladır.

Konuşmayı Kolaylaştıran Dua

Dil tutukluğu yaşayanlar için dua okumak zamanla sorunu gidermede etkili olacaktır. Özellikle İsmi Şerif okumak bu hususta büyük oranda fayda sağlayacaktır. Konuşmayı kolaylaştıran dua kapsamında da Taha Suresi 25 ve 28 ayetler de etkili bir halde kalacaktır. Ayrıca bu ayetleri okuma konusunda devamlılık da ciddiye alınması gereken konular arasındadır.

Konuşma güçlüğü çeken çocuklarda okunacak duaların yanı sıra bu duaları muska şeklinde üzerlerinde taşımakta da yarar vardır. Ayrıca yazılan ayetler hakkında bilgi sahibi olmak da oldukça önemlidir. Çocuklarda görülen bu tarz konuşma sorunları dini ya da psikolojik faktörlerden ileri gelen bir sonuç olarak öne çıkabilir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Dil Tutukluğu İçin Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Konuşma Bozukluğu Çekenler İçin Etkili Dualar

Konuşurken kendini ifade edemeyen ya da konuşma güçlüğü çekenler için etkili dualar vardır. Bununla beraber konuşma bozukluğu çekenler için etkili dualar kapsamında da hareket etmek önemlidir. Ayrıca bu duaları sadece okumakla sınırlı kalmayarak cüzdanda ya da muska içerisinde saklamak son derecede önemlidir. Bu şekilde hareket ederek şifa bulmak genel itibarıyla mümkündür. Ancak temel olarak kalbin temiz olması ve niyetlerin iyi noktada yer alması gerekecektir. Bir dua okunması durumunda da kişinin dili çözülecektir.

  • ” Ya muiyde mâ efnâhu iza berezel-halaiku li davetihi min mehafetihi ya muiyd.”

Anlamı:

  • Ey bütün canlılar kendisinden korkarak davetine koşmak için mahşere çıkacakları zaman evvelce yok ettiklerini iade ederek tekrar diriltecek olan zat, ey Muiyd.”

Çocukların Konuşması ve Dilinin Açılması İçin Dua

Çocukların konuşma sorunu yaşaması durumunda her namazdan sonra bu duaya yer vermek önemlidir. Ayrıca çocukların konuşması ve dilinin açılması için dua noktasında muhakkak iyi niyet sahibi olmakta da yarar vardır.

  • Bismillahirrahmanirrahim.Vel’âdiyâti dabhân. Felmûriyâti kadhân. Felmuğîrâti Subhan. Feeserne bihî nek’ân. Fevesatne bihî cem’an. İnnel’insâne lirabbihî lekenûd. Ve innehu’alâ zâlike leşehîd. Ve innehu lihubbilhayri leşedîd. Efelâ ya’lemü iza bu’sire mâ fîlkubur.Ve hussile mâ fîssudûr. Inne rabbehüm bihim yevmeizin lehabîr.

Türkçe Anlamı

  • Rahman, Rahim olan Allah’ın adıyla.Andolsun, soluya soluya koşanlara .. (Koşarken) kıvılcım saçanlara .. Sabah vakti baskın yapanlara .. Tozu dumana katanlara .. Topluluğun ortasına dalanlara .. Insan, Rabbi’ne karşı gerçekten nankördür. Kendiside buna şahittir. Şüphesiz onun mal sevgisi de çok şiddetlidir. Hala bilmiyor mu? Kabirdekilerin dışarı çıkarıldığında .. Kalplerdeki ortaya konulduğunda. Şüphesiz o gün, Rab’leri kendilerinden haberdardır. Âdiyât Suresi Bismillâhirrahmânirrahîm.

Son olarak Konuşmayı kolaylaştıran dua yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayınız.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın