Ana SayfaMucize DualarÖzgüven İçin Esma – Etkili!

Özgüven İçin Esma – Etkili!

Özgüven İçin Esma en çok araştırılan konular arasında yer alır. Dilerseniz gelin bu duanın ne gibi durumlarda kullanıldığına ve ne gibi durumlara iyi geldiğine bir bakalım. Ayrıca, Cesaret ve Özgüven İçin Dua konusundan da bahsedeceğiz. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Özgüven İçin Esma 🤲

Özgüven için Esma son derece sık tercih edilen bir ritüeldir. Allah-u Teala’nın 99 isminin her biri birbirinden farklı faziletlere ve mucizelere sahiptir. Bu nedenle özgüven eksikliği olan kimseler tarafından da çokça zikredilmektedir. Özgüvensizlik ve utangaçlık, çağın en büyük problemlerinden biridir. Sosyalleşemeyen kimseler her daim geri planda kalmaktadır. Bu sebeple Yüce Allah’a el açmak suretiyle bu durumu tersine çevirmek denenir. Özgüven sahibi olabilmek için aşağıdaki duayla birlikte “Ya Azim Celle Celalühü” esmasını her gün 400 kez zikretmek gerekir.

  • “Ya Rabbim! Aziz ismine sığındım. Sen en yüce ve en büyüksün. Göklerde ve yerde ne varsa hepsinin sahibi sensin. O kadar yücesin ki senden işlerimde başarı sahibi olmayı ve itibarı isterim. Özgüvenli olmayı ve herkesle her konuyu konuşabilmeyi temenni ederim. Yalnızca senden ümit eder ve yalnızca senden yardım dilerim. Ben senin aciz kullarından birinim. Sen, inançlı kullarına yardım eder ve onları sesini her daim duyarsın. Pek yücesin. Âmin.”

Yukarıdaki duayla birlikte “Ya Azim Celle Celalühü” esmasını her gün 400 kez zikreden inançlı kimselerin kısa sürede özgüven sahibi olduğunu görmek mümkündür.

Cesaret ve Özgüven İçin Dua

Cesaret ve Özgüven İçin Dua
Cesaret ve Özgüven İçin Dua

Kazananlar her zaman bir şeylere cesaret eden ve girişenler arasındadır. Bunun için de özgüvenli olmak şarttır. Ancak gerek yetiştirilme tarzı gerekse de kişisel özellikler sebebiyle cesaret ve özgüven sahibi olmayan insanların sayısı epey çoktur. Bu durumda da her şeyde olduğu gibi Allah-u Teala’ya el açmak ve dua etmek tavsiye edilir. Cesaret ve özgüven için dua eden kimseler faziletleri kısa süre içerisinde görebilmektedir. Cesaret ve özgüven sahibi olmak için her gün okunması gereken dua aşağıdaki gibidir:

  • “Ya Rabbim! Cesaretime cesaret katman ve beni her konuda çok daha özgüvenli ve cesur kılman için sana geldim. Şüphesiz ki sen, kullarının sesini duyan ve onların dualarını kabul edensin. Ben de senden cesaret ve özgüven istiyorum. Kapına yaptığım bu müracaatın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Sonsuz özgüven ve cesaretinden gönlüme dolmasını istiyorum. Âmin.”

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Halk Arasında İtibar Görmek için Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz

Özgüven İçin Zikir

Sıkça merak edilen diğer konulardan birisi de Özgüven İçin Zikir konusudur. Özgüveni artırmaya yardımcı olabilecek bir zikir şöyle olabilir:

“Allahu kafi, Allahu şafi, Allahu müstaan” Bu Arapça bir ifadedir ve Türkçe karşılığı şu şekildedir: “Allah yeter, Allah şifa verir, Allah’a dayanırız.”

Bu zikir, Allah’ın gücüne ve koruyuculuğuna güvenmek için tekrarlanabilir ve kişinin özgüvenini artırabilir. Ancak, özgüveninizi artırmak için bu zikrin yanı sıra, düzenli olarak kendinize güveninizi artıracak davranışlar sergilemeniz de önemlidir. Bunlar arasında, kendinize karşı olumlu düşünceler geliştirmek, hedeflerinizi belirlemek ve onları başarmak için çalışmak, güçlü yönlerinizi keşfetmek ve kendinizi geliştirmek yer alabilir.

Utangaçlık İçin Dua Edenlerin Yorumları

Yukarıda da belirtildiği üzere cesaret ve özgüven eksikliği son dönemde en büyük problemlerden biridir. Buna utangaçlık da çoğu zaman dahil edilmektedir. Utangaç kişiler hem sosyal hayatta hem de özel hayatlarında çeşitli problemlerle karşılaşabilir. Bu nedenle utangaçlık için dua edenlerin yorumları pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Yukarıdaki dualardan her biri utangaçlık probleminin üstesinden gelmeyi sağlar. Geçmişte ya da halihazırda okuyanların yorumları ise aşağıdaki gibidir:

  • “Allah’a şükürler olsun ki topluluk içerisinde daha aktif olabiliyorum. Geçmişte kalabalık ortamlarda sesimi dahi çıkaramazken artık bambaşka birine dönüştüm. Bunu, Allah’a ettiğim dualara bağlıyorum. Yüce Allah sesimi duydu ve utangaçlığımın yerini özgüven aldı. Bu sayede hem özel hayatımda hem de sosyal yaşantımda büyük oranda değişiklikler meydana geldi.”
  • “Eşim, çalıştığı iş yerinde bölge sorumlusu olmaya hak kazandı. Fakat çok büyük bir problemi vardı. Utangaçlık ve çekingenlik hat safhada idi. Bunun için internette bazı araştırmalar yaparken okunması gereken çeşitli dualara rastladım. Bu dualar sayesinde Yüce Allah’a hamdü senalar olsun ki eşimin sorunları ortadan kalktı. Aynı durumda olan herkese tavsiye ediyoruz.”
  • “Özgüven eksikliğim için okumaya başladığım Esmalar artık sorunun ortadan kalkmasını sağlamaya başladı. Yaklaşık üç aydır “Ya Azim Celle Celalühü” esmasını okuyordum. Her gün 400 kez okuduğum bu Esma, hamdü senalar olsun ki özgüven eksikliğimin ortadan kalkmasını sağladı.”

Ayrıca, Cesaret ve Özgüven İçin Dua ile alakalı sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

Ayrıca, Özgüven İçin Esma ile alakalı ilgili bir videoyu da izleyebilirsiniz.

Son olarak Özgüven İçin Esma yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın