Ana SayfaMucize Dualar12 Bin İhlas Hatmi Nasıl Başlanır? – Fazileti Nedir?

12 Bin İhlas Hatmi Nasıl Başlanır? – Fazileti Nedir?

12 bin ihlas hatmi nasıl başlanır konusu da Müslümanların bazı dönemlerde sorguladığı konular arasında yer almaktadır. Genel olarak İhlas Suresi ile uzun vadede gerçekleştirilen bu hatim durumu her zaman etkin sonuçları yaratacaktır. İhlas Suresi gücü ve tesirinin tamamen etkisini göstermesi konusunda bu faaliyette bulunmakta genel olarak yarar olacaktır. Bu hususta her bir müminin izleyeceği bir yol olarak da gelişme gösterecektir. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

12 bin İhlas Suresi hatmi, genel olarak Ramazan ayının başlamasıyla beraber nasıl yapılacağını öğrenmek önemlidir. Toplam olarak 4 ayetten meydana gelen İhlas Suresi, Hz. Muhammed’e Mekke kentinde inmiş olan ayetler olarak belirtilmektedir. Ayrıca Hz. Peygambere İhlas Suresi hakkında pek çok soru sorulmuştur. Kendisi de İhlas Suresi’nin nasıl ve ne şekilde okunacağına dair pek çok hadise de yer vermiştir.

12 Bin İhlas Hatmi Nasıl Niyet Edilir?

12 Bin İhlas Hatmi Nasıl Niyet Edilir?
12 Bin İhlas Hatmi Nasıl Niyet Edilir?

Öncelikle 12 Bin İhlas Hatmi Nasıl Niyet Edilir? Birçok kişi tarafından özel bir ibadet olarak değerlendirilir. Bu niyeti edinmek için aşağıdaki gibi bir niyet cümlesi kullanabilirsiniz:

“Allah’ın rızasını kazanmak ve sevap elde etmek amacıyla 12 bin defa İhlas Suresi’ni okuyarak bu hatmi tamamlamayı niyet ediyorum.”

Bu niyete bağlı olarak, belirlenen süre içinde (örneğin günler, haftalar veya aylar) toplamda 12 bin defa İhlas Suresi’ni okuyup hatmi tamamlamanız gerekmektedir.

12 Bin İhlas Suresi Okumanın Fazileti

12 bin İhlas Suresi okumanın fazileti konusu dahilinde araştırmalar her zaman gündeme gelecektir. Öncelikli olarak hatme başlamadan hemen önce bu ayetlerin ne manaya geldiğini öğrenmek de son derecede önemlidir. İhlas Suresi anlamını bilmekle kalmayarak aynı zamanda da samimiyet içerecek biçimde hareket etmek gerekir.

İhlas Suresi, 12 bin kez okunduğunda oldukça faziletli olduğu din bilginleri tarafından açık bir biçimde belirtilen bir husus olmaktadır. Ayrıca gün içerisinde belirli sayılarda okumanın faydaları da değişkenlik gösterecek türdedir.

 • 20 kez İhlas Suresi okuyanlar şehit sevabı kazanacaktır.
 • 30 kez İhlas Suresi okuyan Hz. Muhammed’e komşu olacaktır.
 • 50 kez okuyan Müslümanların 50 yıllık tüm günahları silinecektir.
 • 100 kez İhlas Suresi okuyanların 100 yıl boyunca ibadet etmiş gibi sevap yazılacaktır.
 • 200 kez İhlas Suresi okuyanların 100 köleyi özgür bırakmış gibi sevap kazanması söz konusudur.
 • 400 kez İhlas Suresi okuyan Müslümanların 133 kez hatim indirmiş gibi sevap alması mümkündür.
 • Her gün 1000 kez aksatmadan İhlas Suresi okuyanlar cehennem azabından kurtulacaktır.
 • Ömrünün sonuna kadar 12 bin kez her gün olmak kaydıyla İhlas Suresi okuyanların bağışlanması söz konusudur. Ayrıca Allah, kulunun mezardaki bedeninin çürümesine izin vermeyecektir.

Yüz bin kez İhlas okumanın fazileti de son derecede fazladır. Müslümanın ömrü boyunca her gün aksatmadan bu şekilde hareket etmesi Allah’ın azat ettiği kullarından olmasını sağlamaktadır. Ayrıca tüm melekler de bu faaliyet içinde olacağına şahitlik edecektir. Ahiret yaşantısını cennette geçirmek isteyenler ve Allah’ın sevgili kullarından olmayı arzulayanlar için bu yöntem kesin sonuç verecektir.

İhlas Hatmi Nasıl Yapılır Diyanet

İhlas hatmi nasıl yapılır diyanet konusu dahilinde sorgulamalar genel olarak gelişecektir. Kur’an-ı Kerim’in tamamını okumak hatim etmek olarak tabir edilmektedir. Ayrıca halk arasında da Kur’an-ı Kerim okumayı bilmeyenlerin 3 kez İhlas Suresi okumaları bir kez hatim etme manası taşımaktadır. Bu durum da din bilginleri tarafından İhlas Suresi’nin ne denli faziletli bir dua olduğunu net bir biçimde gösterecektir.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan 170 Ayetel Kürsi Mucizesi Yaşayanlar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

1000 İhlas Hatmi Nasıl Yapılır?

1000 İhlas Hatmi Nasıl Yapılır? Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Niyet: 1000 defa İhlas Suresi’ni okuyarak bir hatim tamamlamak amacıyla niyet edin.
 2. Planlama: Hatminizi gerçekleştireceğiniz süreyi belirleyin. Örneğin, bir hafta veya bir ay gibi zaman dilimleri seçebilirsiniz.
 3. Zaman ayırma: Her gün düzenli olarak belli bir zaman dilimi ayırın ve bu sürede sadece İhlas Suresi’ni okumaya odaklanın.
 4. Okuma hızı: Kendi hızınıza göre belirlediğiniz sayıda (örneğin, 50 veya 100) İhlas Suresini tekrarlayın. Ardından durup saymayacağınız şekilde devam ederek toplamda 1000’e kadar tekrarlayın.
 5. Devamlılık: Belirlediğiniz süre boyunca düzenli olarak her gün okumalarınızı gerçekleştirin ve hatmi tamamladığınızdan emin olun.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Ya Rafi Okuyanların Yorumları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kaç Tane İhlas Bir Hatim Oluyor?

Kaç tane İhlas bir hatim oluyor konusu dahilinde de sorgulamalar olacaktır. Halkın arasında 1 İhlas okumak 1 hatim etmek manasına gelmektedir. Ancak diyanet açıklamasına göre 12.000 kez İhlas Suresi okumak bu hususta önemli olacaktır.

Abdest almadan da 12.000 İhlas Suresi okumak etkili olacaktır. Ancak guslü olmayan kişilerin hem hatmi kabul olmayacak hem de günah işlemiş olacaklardır.

Ayrıca 12 Bin İhlas Hatmi Nasıl Başlanır ile alakalı sıkça sorulan soruları da sizler için bir araya getirdik.

Son olarak 12 Bin İhlas Hatmi Nasıl Başlanır yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın