Ana SayfaMucize DualarCinler Neden İncir Ağacının Altında Toplanır? – Kesin Cevap

Cinler Neden İncir Ağacının Altında Toplanır? – Kesin Cevap

Cinler neden incir ağacının altında toplanır sorusunun yanıtı Anadolu’dan yayılan bir mitten kaynaklanmaktadır. Anadolu’da genellikle cinlerin incir ağacının altında toplandığı ve özellikle geceleri incir ağaçlarının çevresinde durulmaması gerektiği ifade edilmektedir. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İncir Ağacı Cin İlişkisi

İncir Ağacı Cin İlişkisi
İncir Ağacı Cin İlişkisi

Öncelikle şunu belirtelim ki incir ağacı Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de üzerine bizzat yemin ettiği bir ağaç olduğundan dolayı özeldir. Buna rağmen Türkiye’de uğursuz olarak addedilen incir ağacının altında cinlerin toplandığı iddia edilmektedir. İncir Ağacı Cin İlişkisi bu şekildedir.

Türkiye’de nüfusun büyük bir çoğunluğu Müslümandır. İslamiyet’te Yüce Allah’ın üzerine yemin ettiği incir ağacının özel olması ve değerli olması gerekirken cinlerden ötürü yanaşılmaması gereken bir ağaç olduğu algısı son derece yaygındır. Üstelik ‘ocağına incir ağacı dikmek’ adında son derece olumsuz şeyleri çağrıştıran deyimler de vardır. Bilinen iddialara göre bazı cin türlerinin evi incir ağaçlarıdır. Bunun yanı sıra cinler inciri yiyecek olarak da severler. Ayrıca bu içeriğimize benzer Sevgiliyle Aradaki Soğukluğu Gidermek İçin Dua  yazımızı da incelemenizi öneriyoruz.

Gece İncir Ağacının Altından Geçmek

Gece incir ağacının altından geçmek” deyimi, bazı kültürlerde ve inanç sistemlerinde şanssızlık veya olumsuz olaylarla ilişkilendirilen bir inançtır. Bu inanışa göre, geceleyin incir ağacının altından geçmek uğursuzluğa veya kötü olayların başınıza gelmesine neden olabilir..

Bu tür inançlar, geleneksel veya halk inançlarına dayanabilir. Bu yüzden çeşitli kültürlere göre değişmektedir. Farklı kültürlerde, farklı ağaç türleri veya belirli mekanlarla ilgili benzer inançlar bulunabilir. Bu tür inançlar, bilimsel bir temeli olmayan ve temelde mitolojiye veya geleneksel hikayelere dayanan folklorik inançlardır. Ayrıca bu içeriğimize benzer ev çabuk satılması için dua ile satanlar yazımızı da incelemenizi öneriyoruz.

İncir Ağacı Neden Yakılmaz?

İncir ağacı neden yakılmaz diye merak edenler için yine Anadolu mitlerini incelemek yeterli olacaktır. Ayrıca incir ağacı İslamiyet’te kutsal olarak kabul edilen, değer görmesi gereken ve önem atfedilen bir ağaç türüdür. Bu nedenle incir ağacının altına kirli su dökmek, çöp atmak ya da incir ağacına zarar vermek son derece büyük bir ayıp olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra incir ağacının odununun da yakılmaması gerektiği söylenmektedir. Bu durum tamamıyla saygıdan ve kültürden gelen bir reflekstir. Anadolu’nun kutsal ağacı olan incirin aynı zamanda cinlerin yaşadığı yer olduğuna da inanılmaktadır.

İncir Ağacının Altında Neden Oturulmaz Diyanet?

İncir ağacının altında neden oturulmaz Diyanet özelinde en sık merak edilen ve sıkça sorulan sorulardan biridir. Bu soruya verilen yanıt ise genel itibarıyla incir ağacının cinlerin evlerinin ve yaşam alanlarının bir parçası olduğu söylenmektedir. Özellikle eskiden Anadolu’nun köylerinde incir ağacının altında idrarını yapan kişilerle ilgili anlatılan korku dolu hikâyeler de incir ağacının altında oturulmaması gerektiği inanışını tetiklemiştir.

Bilimsel açıdan bakıldığında ise incir ağacının sülfür gazı salgıladığı bilinmektedir. Sülfür gazı bilindiği üzere havada bulunan diğer gazlara kıyasla çok daha ağırdır. Bu da atmosfer içerisindeyken dibe çökmesine neden olur. Doğrudan dibe çöken sülfür gazı ağacın altında oturan kişiye kısa süre içerisinde etkide bulunur. İncir ağacından salgılanan sülfür gazının en büyük etkisi ağaç altında oturan kişiyi sersemletmesidir. Hem bilimsel hem de dinî açıdan incir ağacının altında oturulmaması gerektiği özellikle Türkiye’de yaygın olarak uygulanan yazılı olmayan bir kuraldır.

Cinlerin Sevdiği Ağaçlar

Cinlerin sevdiği ağaçlar arasında hem incir hem de ceviz ağaçları yer almaktadır. Her ikisinde de bulunan ortak bir özellik ise bilimsel açıdan dikkat çekmektedir. Hem incir ağacı hem de ceviz ağacı sülfür gazı salgılayan ağaç türleridir. Bilindiği ve yukarıda da anlatıldığı gibi sülfür ağacı bir kişi tarafından doğrudan solunursa sersemletici bir etki yaratacaktır. Ceviz ağacı da incir ağacı da sülfür gazı salgılayan ağaçlar olduğundan altında oturan kişinin kısa süre içerisinde sersemlemeye başlaması normaldir. Bilimsel açıdan ortak özellikleri bulunan bu ağaçlar dini açıdan incelendiğinde de önemli sonuçlar çıkıyor.

Cinlerin en sevdiği iki ağaç türü olan ceviz ve incir ağaçları, cinlerin yaşam alanlarının birer parçası olarak kabul edilmektedir. Özellikle Anadolu kültüründe yaygın olan bu inanış sonucunda ceviz ve incir ağaçlarının altına oturulması, geceleyin bu ağaçlara yaklaşılması ya da bu ağaçların yakılması gibi durumlar söz konusu değildir. Bu nedenle cinlerin en sevdiği ağaçlara ceviz ve incir örnek gösterilebilir.

Bunun yanında Cinler neden incir ağacının altında toplanır yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Ayrıca Cinler neden incir ağacının altında toplanır hakkında sık sorulan sorulara alt kısımda yanıtlar verdik. Sizin de merak ettiğiniz sorular varsa yorum kısmında bizlerle sormayı unutmayınız. Dua ile kalın.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın