Ana SayfaMucize DualarAllahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik – Etkili!

Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik – Etkili!

Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik duasını incelediğinizde son derecede faydalı ve faziletli olduğunu göreceksiniz. Ayrıca bu duanın ne kadar kuvvetli olduğunu görmek gibi bir sonuca ulaşacaksınız. Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik duası son derecede kuvvetli sünnetlerden bir tanesidir. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike Arapça

Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike Arapça
Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike Arapça

Çok fazla merak edilen “Allahümme inni ala zikrike ve şükrike” Arapça bir dua cümledir. Türkçe karşılığı ise “Ey Allah, Senin zikrin ve şükrünle bana yardım et” şeklindedir. İşte Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike Arapça şu şekildedir:

  • اللهم أعني علي ذكرك وشكرك وحسن عبادتك

Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik

Allahümme inni ala zikrike ve şükrike ve husni ibadetik” Arapça bir dua cümlesidir ve Türkçe’de “Ey Allah, Senin zikrin, şükrün ve güzel ibadetinle bana yardım et” anlamına gelir. Bu dua, kişinin Allah’a yakınlaşmak, O’na daha çok ibadet etmek, O’nu daha çok anmak ve O’nun rızasını kazanmak istediğini ifade eder.

Bu dua aynı zamanda Allah’a karşı bir yakarıştır ve kişinin O’na duyduğu samimi bir bağlılığı yansıtır. Kişi bu duayı okurken Allah’a yönelir, O’na yakınlaşmak için yardım diler ve O’na karşı bir şükran ve minnet duygusu içerisinde olur.

Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik Ne Zaman Okunur?

Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik duası her namaz sonrasında okunacak dualardan bir tanesidir. Selam vermeden önce ve Rabbena dualarını okuduktan sonra bu duaya yer vermek önemlidir. Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik ne zaman okunur sorusu da bu hususta gündeme gelecektir. Ayrıca Ramazan ayı boyunca her bir namaz sonrasında okunduğu takdirde büyük faydalarını görmek de kesin olacaktır.

Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik Faziletleri

Namazdan sonra okunacak olan dualar arasında Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik de yer almaktadır. Bununla beraber Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik faziletleri konusu da genel olarak ön plandadır. Ayrıca bu konuya ilişkin hadisler de bulunmaktadır.

Muaz Bin Cebel, namazdan sonra okunacak dualar hakkında bir rivayete yer veriyor. Bir gün Resulullah Efendimiz elimi tuttu ve 2 defa “Ey Muaz! Allah’a yemin ederim ki ben seni çok seviyorum.” dedikten sonra şöyle buyurdu. “Ey Muâz sana öyle bir dua tavsiye edeyim ki her namazın arkasında Allahümme Einni Ala Zikrike Ve Şükrike Ve Hüsni İbadetike duasını asla terk etmeyesin.” (Ebû Dâvûd hadisi, Vitir 26)

Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik faziletleri de oldukça fazladır. Bununla beraber bu duanın faziletlerini bilmekte de yarar vardır.

  • Namazdan sonra duayı okuyanlar huzur bulacaktır.
  • Hz. Muhammed’in en fazla önerdiği zikirler arasında yer almaktadır.
  • Allah’tan her zaman yardım istemenin gerekliliğini ifade etmektedir.
  • Bu duayı namaz sonrasında yapanların daha kolay bir biçimde ibadet etmesi kesindir.
  • Namazdan sonra okunacak en kuvvetli dualar arasındadır.

Peygamberimiz de bu dua içerisinde bazı durumları açıkça belirtmiştir. Allah’ın izni ve yardımı olmadan hiçbir şey yapamayacağımızı ifade etmektedir. Ayrıca Allah’ın yardımıyla iyilik ve hayır yapmaya devam edeceğimizi belirtmektedir.

Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik Ne Demek?

Duaların anlamı da okuma konusunda son derecede önemlidir. Bununla beraber Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik ne demek gibi bir soru da genel itibarıyla açığa çıkmaktadır. Bu duanın manası da şu şekilde belirtilmektedir.

Allah’ım seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzelce kulluk yapabilmek hususunda bana yardım eyle.

Ayrıca Allahümme Einnî Ala Zikrike ve Şükrike ve Hüsni İbadetik yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın