Ana SayfaFaziletiAllemel İnsane Ma Lem Ya Lem Fazileti – Alak

Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem Fazileti – Alak

Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem fazileti ve Alak Suresi Fazileti de merak edilen konular arasındadır. Ayrıca Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem olarak tabir edilen bu dua Alak Suresi olarak geçmektedir. Öte yandan kutsal kitapta Mekke döneminde inen sureler arasında yer almaktadır. 19 ayetten oluşan Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem, son derecede faydalı bir dua olarak varlık göstermektedir. Okumanın önemi ve insanların yaratılış amacı bu dua içerisinde yer almaktadır. Ayrıca nankör olan insanların taşkınlıkları ve sonlarından da bahsedilmiştir. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Alak Suresi Fazileti

Alak Suresi Fazileti
Alak Suresi Fazileti

Öncelikle Alak Suresi, Müslümanlar için son derecede önemlidir. Ayrıca Mekke döneminde inen surelerden bir tanesidir. Bununla beraber Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem duası, iniş sırasına bağlı olarak ilk suredir. Ancak Kur’an-ı Kerim’de de 96. Sırada yer almaktadır. İnsanların neden yaratıldığını ve inanmayan kişilerin başlarına gelenlerin aktarıldığı bir dua olarak da öne çıkmaktadır. O nedenle Alak Suresi Fazileti çok fazladır.

Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem Fazileti

Alak Suresi, Kuran-ı Kerim’in ilk surelerinden biridir ve toplam 19 ayetten oluşur. Bu Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem Fazileti şunlardır:

  1. Okumanın Önemi: Alak Suresi, Hz. Muhammed’e ilk vahiy geldiğinde okunmuş bir suredir. Bu nedenle, okumanın önemini vurgular ve insanların kendilerini eğitmeleri ve öğrenmeleri gerektiğini hatırlatır.
  2. Allah’ın Birliği: Sure, Allah’ın birliği ve tek ilah olduğu konusunda vurgu yapar. Bu, İslam dininin en temel prensiplerinden biridir ve insanların sadece Allah’a tapınması gerektiğini hatırlatır.
  3. İbadetin Önemi: Alak Suresi, insanların Allah’a ibadet etmelerinin önemine vurgu yapar ve dünya hayatında ibadet edenlerin ahirette ödüllendirileceğini söyler.
  4. Zengin-fakir Farkı Yoktur: Sure, insanların zengin veya fakir olmasının önemli olmadığını ve Allah’ın tüm insanları eşit yarattığını hatırlatır.
  5. İnsanın Yaratılışı: Sure, insanın nasıl yaratıldığını anlatarak, insanın Allah’ın varlığını ve gücünü düşünmesini sağlar.
  6. Kendine Çeki Düzen Verme: Alak Suresi, insanların kendilerine çeki düzen vermeleri gerektiğini hatırlatır ve kişinin kendi nefsinin kontrolünde olması gerektiğini söyler.
  7. Ahiret Hayatı: Sure, insanların dünya hayatı sonrası ahiret hayatında hesap vereceklerini hatırlatır ve insanların bu hayatta iyi davranışlar sergilemeleri gerektiğini söyler.

Bu faziletlerin yanı sıra, Alak Suresi’nin düzenli okunması ve anlaşılması, bir Müslüman için manevi bir rahatlama ve huzur sağlar.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Meryem Suresi 50 Ayet Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem Anlamı Nedir?

Alak Suresi olarak da bilinen Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem duasının manası da son derecede önemlidir. Ayrıca Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem anlamı nedir konusu genel olarak ortaya çıkmaktadır. 19 ayetten oluşan Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem, gerek anlamı gerekse de faziletleri bakımından son derecede önem teşkil eden bir noktadadır. Anlamına bağlı olarak da bu duayı mutlaka okumak ve ezberlemek gerektiği de ifade edilmektedir.

Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem içerisinde genel olarak insanların Allah’a iman etmesinden söz edilmektedir. Ayrıca Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem duasıyla Allah’a iman etmeyenlerin ve taşkınlık çıkaranların başlarına gelenler de net bir biçimde ifade edilmiştir.

Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem Bahsedilen Nedir?

Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem, Kur’an-ı Kerim’de 96. Sure olan Alak Suresi olarak da öne çıkmaktadır. Ayrıca Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem bahsedilen nedir gibi bir konu da gelişiyor. Alak Suresi içerisinde okumanın öneminden bahsediliyor. Ayrıca insanların neden yaratıldığı gibi bir konuya da ışık tutuyor. İnsanların inanmamaları durumunda başlarına gelecekler Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem duası içerisinde de işleniyor.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Tevbe Suresi 128 129 Ayetlerinin Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem Okunuşu ve Anlamı

Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem olarak öne çıkan Alak Suresinin okunuşu ve anlamını bilmekte yarar vardır. Ayrıca Allemel İnsane Ma Lem Ya Lem okunuşu ve anlamı bu duayı okumaya itecek olan konular arasında da yer alacaktır.

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Ikra’ bismi rabbikelleziy halak
2- Halekal’insane min ‘alak
3- Ikre’ ve rabbükel’ekrem
4- Elleziy ‘alleme bilkalem
5- Allemel’insane ma lem ya’lem
6- Kella innel’insane leyatğa
7- Erra a hustağna
8- İnne ila rabbikerrü’câ
9- Eraeytelleziy yenha
10- Abden iza salla
11- Eraeyte in kane ‘alelhüda
12- Ev emara bittakva
13- Eraeyte in kezzebe ve tevella
14- Elem ya’lem biennallahe yera
15- Kella lein lem yentehi lenesfe’an binnasıyeh
16- Nasıyetin kezibetin hatıeh
17- Felyed’u nadiyehu.
18- Sened’uzzebaniyete.
19- Kella la tütı’hü vescüd vakterib

Alak suresi Arapça Okunuşu

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
1- Yaratan Rabbinin adıyla oku!
2- İnsanı bir kan pıhtısından yarattı!
3- Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir.
4- O Rab ki kalemle yazmayı öğretti.
5- İnsana bilmediği şeyleri öğretti.
6- Hayır! Doğrusu (kâfir) insan azgınlık eder.
7- Kendisinin muhtaç olmadığını zannettiği için.
8- Muhakkak ki dönüş mutlaka Rabbinedir.
9-10 – Namaz kıldığı zaman, bir kulu engelleyeni gördün mü?
11- Gördün mü (ne dersin?), ya o (kul) doğru yolda olur,
12- Veya kötülüklerden sakınmayı emrederse?
13- Gördün mü, ya bu (adam, hakkı) yalanlar, yüzçevirirse,
14- O adam, Allah’ın kendini gördüğünü hiç bilmiyor mu?
15-16 – Hayır, hayır! Eğer o, bu davranışından vazgeçmezse, and olsun ki biz, onu perçeminden, o günahkâr ve yalancı perçeminden tutup cehenneme sürükleriz.
17- O zaman o taraftarlarını yardıma çağırsın.
18- Biz de Zebanileri çağıracağız.
19- Hayır, sakın onu dinleme de, secde et ve yaklaş!

Alak suresi Türkçe Meali

Son olarak da 313 Kere Amenerrasulü Okumanın Fazileti yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.
Yorum yapın