Ana SayfaFazileti13 Cüz İlk Ayeti Fazileti – Sigara Bırakmak İçin!

13 Cüz İlk Ayeti Fazileti – Sigara Bırakmak İçin!

13 cüz ilk ayeti fazileti birçok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Birçok kişi 13. Cüzün faziletlerini ve kendilerine iyi gelip gelmeyeceğini merak etmektedir. Dilerseniz gelin bu ayetin ne gibi durumlarda kullanıldığına ve ne gibi durumlara iyi geldiğine bir bakalım. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

13. Cüzün İlk Ayeti

Kuran’ın 13. Cüzün İlk Ayeti, imanın önemini ve Allah ile yaratıkları arasındaki ilişkiyi güçlü bir şekilde hatırlatmaktadır. Ayet-i kerimede: “Rabbin, kendisinden başkasına kulluk etmemenizi ve ana-babaya iyi davranmanızı emretti.

وَمَٓا اُبَرِّئُ نَفْس۪يۚ اِنَّ النَّفْسَ لَاَمَّارَةٌ بِالسُّٓوءِ اِلَّا مَا رَحِمَ رَبّ۪يۜ اِنَّ رَبّ۪ي غَفُورٌ رَح۪يمٌ

13. Cüzün İlk Ayeti

“Ben nefsimi temize çıkarmam, çünkü Rabbimin merhamet ettiği hariç, nefis aşırı derecede kötülüğü emreder. Şüphesiz Rabbim çok bağışlayandır, çok merhamet edendir” dedi. 

13. Cüzün İlk Ayeti Anlamı

Onlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ererse, onlara “öf” bile deme ve onları azarlama, onlara güzel söz söyle.”

13 Cüzün İlk Ayeti
13 Cüzün İlk Ayeti

Bu ayet, Allah’a imanın önemini ve anne babamıza saygılı ve iyi davranmanın önemini hatırlatmaktadır. Ayet, bize başka hiçbir ilaha değil, yalnızca Allah’a ibadet etmemiz gerektiğini hatırlatarak başlamaktadır. Bu, ibadete layık olanın yalnızca Allah olduğunu ve başka şeylerle dikkatimizi dağıtmamamız gerektiğini bizlere bildirmektedir.

13 Cüzün İlk Ayeti Hangisi?

Ayet daha sonra bize anne babamıza saygılı ve nazik davranmanın önemini hatırlatmaktadır. Anne babamız yaşlanmış olsalar bile onlara saygısızlık etmememiz gerektiğini bildirmektedir. Kırıcı veya saygısız sayılabilecek hiçbir şey söylenmemelidir. Bunun yerine onlarla kibar ve saygılı bir şekilde konuşulmalıdır. Kuran’ın on üçüncü cüz’ü, imanın önemini ve Allah ile yaratıkları arasındaki ilişkiyi güçlü bir şekilde bizlere bildirmektedir. Bu ayet, hayatımızda korumaya çalışmamız gereken değerlerin de önemli bir hatırlatıcısıdır.

Ayrıca Takıntılı Çocuğa Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Birçok kişinin bu surenin ne gibi yararlarının olduğunu ve ne şekilde okunması gerektiğini merak ettiğini bilmekteyiz. O yüzden lafı fazla uzatmadan konuya girmek istemekteyiz. Öncelikle 13. Cüz ilk ayeti diğer tüm dualarda olduğu için sıkıntılar bölümlerinde sıkıntılar yaşayan birçok kişinin tercihi olan bu dua o kadar etkilidir ki bu duayı okuyan kişilerin hayatlarının bir parçası olmaktadır. Sizde hayatınızda başa çıkmakta zorlandığınız sorunlarınız için bu ayeti okuyabilirsiniz. Bu ayet yaşadığınız sıkıntıların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Tabi ki ayetin faziletleri bu kadar ile sınırlı değildir. Doğru bir niyet ile ve kalpten bir şekilde okunduğunda birçok durum için oldukça faydalı olan bu dua hayatınızın bir parçası olmalıdır. Yaşadığınız sıkıntılarda ilk okuyacağınız duaların başında gelmesi gerekmektedir.

Sigarayı Bırakmak İçin Ayet

Peki 13 cüz ilk ayeti fazileti olarak bahsettiğimiz faziletler nelerdir? Ya da diğer bir deyişle 13 cüz ilk ayeti neden okunur? Gelin bu soruların cevaplarına hızlıca bir göz atalım. Öncelikle ülkemizde birçok kişi maalesef sigara kullanmaktadır. Durum bu olunca da yine birçok kişi sigarayı bırakmaya çalışmaktadır. Ancak ne yazık ki bu durum oldukça zor bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle birçok kişinin bildiği gibi sigarayı bırakmak çok zor bir süreçtir. Ancak bu süreçte yapılabilecek bazı şeyler bulunmaktadır. Bu şeylerden belki de en etkilisi dualara sığınmaktır. Dualar her alanda bize yardımcı olduğu gibi sigara bırakma konusunda da yardımcı olmaktadır.

13. Cüz İlk Ayeti Sigara

Peki ama bu gerçekten mümkün müdür? 13. Cüz İlk Ayeti Sigara okumak gerçekten etkili midir? Her ne kadar bazı kişiler bunun etkili olmadığını düşünse bile durum o şekilde değildir. Zira içten ve düzgün bir şekilde edilen dualar kabul edilmektedir. Bu yüzden sigarayı bırakmak için niyet etmek ve sonrasında bu duayı okumak size hiçbir şey kaybettirmeyecektir. Sizde sigarayı bırakmak istiyorsanız bu duayı hayatınızın bir parçası yapabilirsiniz. Her gün düzenli olarak bu duayı okuyarak, sigarayı hayatınızdan tamamen uzaklaştırabilme şansınız bulunmaktadır.

13.cüzün ilk ayeti türkçe okunuşu

Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla.

“Ey iman edenler! Allah’a ve Resulüne itaat edin ve size emrettiği şeylerden sakının. Allah’ın rahmetinden ve mağfiretinden uzaklaşmayın. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhametlidir.” (Rad Suresi, 1)


13.cüz ilk ayeti arapça okunuşu

“يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَا تَوَلَّوْا عَنْهُ وَأَنْتُمْ تَسْمَعُونَ” (سورة الرعد، 1)

Not: 13.cüz, Yusuf Suresi’nin 241. ayetinden İbrahim Suresi’nin 52. ayetine kadar olan kısmı kapsar. 13.cüzün ilk ayeti, Rad Suresi’nin 1. ayetidir.

Ayrıca 13 Cüz İlk Ayeti Fazileti konusu ile alakalı en merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

13 Cüz İlk Ayeti Fazileti yazımız ile alakalı bilgilendirici bir video sizlerle olacak:

Son olarak da 13 Cüz İlk Ayeti Fazileti yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.

“13 Cüz İlk Ayeti Fazileti – Sigara Bırakmak İçin!” üzerine 3 yorum

  1. 13.cüzün ilk ayeti nerde ? türkçe yazılsaydı bari..sayflar dolusu yazı var ama o dua yok. bişey yapıyorsunuz bari tam yapında sevaba girin değil mi?

    Yanıtla
    • Yorumunuz için teşekkürler. Dua detaylı bir şekilde eklenmiştir. Hayırlı ve bol dualı günler diliyoruz.

      Yanıtla
Yorum yapın