Ana SayfaMucize DualarBismillah Rabbiyallah Hasbiyallah – Fazileti Nedir?

Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah – Fazileti Nedir?

Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah duası da son derecede önemlidir. Ayrıca Tevekketül Alallah olarak da bilinen bu dua Allah’a tevekkül etmenin önemli bir örneği olmaktadır. Zikirlerin önemli bir parçası olmakla beraber son derecede yararlıdır. Ayrıca Allah’a inandığın ı ve ona sığındığını gösteren bir dua olarak da öne çıkmaktadır. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah Tevekkeltü Alallah Anlamı

Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah Tevekkeltü Alallah Anlamı
Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah Tevekkeltü Alallah Anlamı

Özellikle “Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah Tevekkeltü Alallah” Müslümanların herhangi bir işe başlamadan önce kullandıkları Arapça bir sözdür.

Cümle, “Rabbim Allah’ın adıyla, Allah bana yeter, ben Allah’a tevekkül ettim” şeklinde tercüme edilmiştir. Konuşmacının eylemleri ve çabaları boyunca rehberlik, destek ve koruma sağlamak için Allah’a olan güvenini ve güvenini ifade eder. Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah Tevekkeltü Alallah Anlamı bu şekildedir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bismillâh Rabbiyallah Hasbiyallah Tevekkeltü Alallah Fazileti

Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah zikrini günün her anında okumak da mümkün olmaktadır. Ayrıca sürekli olarak bu zikri tekrar etmenin etkisi her zaman kendini gösterecek olan bir konumdadır. Bununla beraber bu duaya ilişkin daha rahat ve bolluk dolu bir yaşantı içerisine girmeyi desteklemektedir. Allah’ın birliğine inanmakla beraber Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah duasının etkisi de gelişecektir. Böylece Bismillâh Rabbiyallah Hasbiyallah Tevekkeltü Alallah Fazileti bu şekildedir.

Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah Hakkında Hadisler

Duaların ne derecede faydalı olduğunu gösteren ve onlara yönlendiren hadisler vardır. Ayrıca Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah hakkında hadisler de mutlak suretle önemli bir yapıda kalmaktadır. Bununla beraber Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah duasının ne gibi bir fayda sağlayacağı gibi bir konu da ortaya çıkacak düzeydedir.

Kim evinden çıkarken “Bismillahi tevekkeltü alallah vela havle vela kuvvete illa billah (Allah’ın adıyla başlarım, Allah’a tevekkül ettim, güç ve kuvvet ancak Allah’ındır) derse kendisine bu yeter, korundun ve doğru yolu buldun denir ve şeytan ondan uzaklaşır.” (Enes bin Malik)

Şeytan bir başka şeytana şöyle der: Allah’ın kendisine hidayet ettiği ve kötülükten korunan bir adama ne yapabilirsin! (Tirmizi)

Hz. Muhammed evinden çıkacağı zamanlarda Bismillahi tevekkeltu alallah vela havle vela kuvvete illa billah dediğinde bir melek kendisine şöyle seslenecektir. “Ey Allah’ın kulu, doğru yola iletildin, bu sana yeter, düşmanlardan korundun” diye seslenir. Ayrıca o kişiden sorumlu olan şeytan ondan uzaklaşacaktır. Başka şeytan da bu şeytana bir şeyler söyleyerek, o kişiye bir şey yapamayacağını ifade edecektir.

Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah Ne Demek?

Dualara yönelik olarak ne anlama geldiği de her zaman önemsenen konular arasındadır. Ayrıca Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah için de benzer bir konu gelişecektir. Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah ne demek gibi bir soru da ortaya çıkacak olan konular arasında yer alıyor. Böylelikle Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah duasının manasını bilmekte de yarar vardır.

Bismillah Rabbiyallah Hasbiyallah manası gereği tevekkül getiren ve Allah’a sığınılan bir dua olmaktadır. Ayrıca anlamı gereği herkesin genel olarak tekrar ederek fayda göreceği yapıdadır.

Allah’ın adını söyleyerek (evimden çıkıyorum) ben, Allah’a dayanıp tevekkül ettim. (Her türlü) Kuvvet ve kudret ancak yüce Allah’ın yardımıyladır. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Kalp Temizliği İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ayrıca yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın