Ana SayfaMucize DualarCuma Gecesi Okunan Salavat

Cuma Gecesi Okunan Salavat

Cuma gecesi okunan salavat Cuma ibadetini yerine getirenlerin ve bu günün özelliğini bilenlerin yöneldiği konular arasındadır. Ayrıca salavatları da özellikle gecelerde çekerek hem tövbe etmek hem de Allah’a isteklerini iletmek adına kullanacaklardır. Zikirler ve salavatlar kadar dua ve sureler de bu süreçte herkesin dikkate alacağı konumda olmaktadır. Bununla beraber Cuma gecesi okunacak olan salavatlar da herkesin bilmeye yöneldiği konulardan bir tanesidir.

Mübarek Cuma günüyle birlikte ibadet etmek isteyenlerin dua ve sureleri merak etmesi normaldir. Öte yandan Cuma günü namazdan sonra okunacak dualar ve çekilecek olan tesbihler de herkesin ezberlemeye yöneldiği konular arasında olacaktır.

Cuma Günü Duası

Cuma günü okunacak olan dualar bellidir. Ayrıca Cuma günü duası kapsamında da müminlerin belirli bir biçimde hareket etmeleri söz konusudur.

Allahumme yâ ganiyyü, yâ Hamidü, yâ Mübdiü, yâ Mu’idu, yâ Rahîmü, yâ Vedûd.Eğisni bi helâlike an harâmike bitâatike an ma’siyetike vebi fadlike ammen sivâke.

Türkçe Anlamı:

Ey Gani, Ey Hamid, Ey icad edici ve ey iade edici, ey merhamet sahibi ve ey muhabbet eden Allah’ım.Helalin ile beni haramdan sakındır, taatın ile mâsiyetinden beni uzaklaştır. Fazlü keremin ile senden gayrısını bana unuttur.

Bu duanın dışında farklı farklı söylemler de dua olarak kabul görecektir. Genel olarak namazdan sonra bu duaların okunmasında da mutlak olarak fayda olduğu belirtilmektedir.

“Allah’ım! Beni amellerin ve ahlâkın en güzeline kavuştur. Onların en güzeline ancak sen ulaştırabilirsin. Beni kötü işlerden ve kötü ahlâktan muhafaza et. Bunlardan ancak sen koruyabilirsin.” (Nesâi, İftitâh, 16.)

“Allah’ım! Bana öğrettiklerinle beni faydalandır. Bana fayda verecek ilmi bana öğret ve ilmimi artır.” (Tirmizî, Deavât 128.)

Yâ Erhamerrâhimîn, Resul-i Ekremin (a.s.m) hürmetine, bizi onun şefaatine mazhar ve sünnetinin ittibaına muvaffak ve dâr-ı saadette onun âl ve ashâbına komşu eyle! Âmin, âmin, âmin.

Yâ Erhamerrâhimîn, medet! Bizi muhafaza eyle. Bizi cin ve insî şeytanların şerrinden kurtar. Kardeşlerimin kalblerini birbirine tam sadakat ve muhabbet ve uhuvvet ve şefkatle doldur. Âmin

Cuma Günü Hacet Duası

Cuma günleri okunacak olan sureler arasında hacet duası da yer almaktadır. Bununla beraber Cuma günü Hacet Duası kapsamında da herkesin aradıkları gibi bir durumu elde etmeleri kesindir. Dileklerine kavuşmak ve sorunlarını gidermek noktasında da bu dua yeterli bir haldedir.

Halîm ü Kerîm Allah’tan başka ilah yoktur. Arş-ı Azîm’in Rabbi Allah’ı tesbih ederim. Hamd alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur. Rabbim, Senden, rahmetinin gereklerini, merhametini celbedecek şeyleri, gerçekleşmesi muhakkak olan mağfiretini, günahtan korunmayı, her türlü iyiliği kazanmayı, her türlü günahtan da selâmette olmayı istiyorum. Bende bağışlamadığın hiçbir günah, gidermediğin hiçbir keder, Senin rızana muvafık olup da karşılamadığın hiçbir ihtiyaç bırakma Ya Erhamerrahimin.

Allah’ım, Sen kullarının ihtilaf ettikleri şeylerde hüküm verirsin. Yüce ve Azim Allah’tan başka ilah yoktur. Halîm ve Kerîm Allah yegâne ilahtır. Yedi semanın ve Arş-ı Azîm’in Rabbi Allah’ı tesbih ederim. Hamd alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.

Ey kederleri gideren, tasaları kaldıran, Sana dua ettiklerinde çaresizlerin duasına icabet eden Allahım, ey dünya ve ahiretin Rahman ve Rahîm’i! Şu ihtiyacımın giderilmesi ve tamamlanması hususunda beni başkalarının merhametinden müstağni kılacak bir şekilde bana merhamet et.

Cuma Günü Okunacak Sureler

Cuma günü namaz ibadetinden sonra okunacak olan dualar da belirtilmektedir. Ayrıca bu surelerin her biri de muhakkak yarar sağlayacaktır.

  • Fatiha Suresi
  • Zilzâl Suresi
  • Duhan Suresi
  • Kehf Suresi
  • Hud Suresi

Yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

OkunacakDualar.net

OkunacakDualar.net, Mucize Dualar Okuyanlar ve Yaşayanlar hakkında bilgiler veren duaların anlamı ve fazileti hakkında açıklamalar sunan bir blog sitesidir.
Yorum yapın