Ana SayfaMucize DualarDerse Başlama Duası – Arapçası ve Türkçesi İle Beraber

Derse Başlama Duası – Arapçası ve Türkçesi İle Beraber

Derse Başlama Duası en çok araştırılan konular arasında yer alır. Dilerseniz gelin bu duanın ne gibi durumlarda kullanıldığına ve ne gibi durumlara iyi geldiğine bir bakalım. Yazımızın içerisinde Derse Başlama Duası Arapça ve Derse Başlama Duası Okunuşu nasıl? gibi konulara değineceğiz. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Derse Başlama Duası

Derse başlama duası inançlı kimseler tarafından okunan önemli bir duadır. Çoğu zaman derse başlamak öğrenciler için zorlu bir süreçtir. Bir türlü elleri kitabı açmaya gitmez ve farklı şeylerle ilgilenebilirler. Bu tür durumlarda öğrenciler ya da aileleri tarafından derse başlama duası okunmalıdır. Böylece Allah-u Teala’nın da izniyle öğrenci farklı şeylerle zamanını harcamadan derse başlayabilecektir. Derse başlamak için her zorluk yaşandığında aşağıdaki dua 3 kez okunmalıdır:

  • “Radıyâllahü teâlâ anna ve ankûm ve an kâffatîl müslîmin. Eûzu billahî min’eşşeytânir-racim. Bismillahirrahmanirrahim. Allahûmme ekrimnâ fehmen nebiyyîne ve hîfzel mürselîne ve ilhâme’l melâiketi’l mukârrabîn. Elhamdülillâhillezî halegâl însane allamehû’l beyâne ve ceâled dûnya dârel imtîhan. Esselâtû vesselâmü âlâ nebiyyinâ Muhammedîn menbeîl irfanî ve âlâ âlihi ve âlâ alihî ve eshabihi’l âmiline bi ahkâmi’l Kur’an-î âlâ rasûlina salavat.”

Bu duayı okuduktan sonra Allah’ın da izniyle en kısa süre içerisinde tam odaklı bir şekilde ders çalışmaya başlamak mümkündür. Derse başlama duası, gün içerisinde sınırsız şekilde edilebilir. Allah-u Teala’nın da ilk emri olan “Oku” emrini yerine getirmek önemlidir.

Derse Başlama Duası Rabbişrahli

Derse Başlama Duası Rabbişrahli
Derse Başlama Duası Rabbişrahli

Bazı insanlar için derse başlamak çok zorlayıcı olabiliyor. Ancak Derse Başlama Duası Rabbişrahli başlığında gördüğünüz gibi bu duayı okuduğunuzda daha rahat odaklanabileceksiniz.

“Rabbişrahli sadri ve yessirli emri. Vahlul ukdeten min lisani yefkahu kavli.”

Türkçesi: “Ey Rabbim. Göğsümü aç, genişlet. İşimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü çöz de, anlasınlar beni.”

Derse Başlamadan Önce Okunacak Dua Diyanet

Öncelikle derse başlamadan önce Allah’a el açarak dua etmek, hem odaklanmayı arttırır hem de daha kaliteli bir çalışma sürecinin geçirilmesini sağlar. Derse başlamadan önce okunacak dua Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da paylaşılmaktadır. Bu dua aşağıdaki gibi okunabilir:

  • “Allah-u Teala bizden, sizden ve bütün inananlardan razı olsun. Kovulmuş şeytandan Allah’a sığınırım. Allah’ın adıyla başlarım. Allah’ım! Bize Peygamberimizin anlayışını, resullerin hıfzını ve meleklerin ve kulların ilhamını bahşet. İnsanı yaratan, ona ifade ve anlamı öğreten, dünyayı bir imtihan yurdu kılan Allah’a hamd olsun. Salât ve selâm, irfanın kaynağı Peygamberimiz ve Kur’an-ı Kerim hükümleriyle amel eden ehline ve arkadaşlarına olsun. Âmin.”

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Halk Arasında İtibar Görmek için Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Derse Başlama Duası Arapça

İnternet üzerinde ve çeşitli kaynaklarda derse başlamadan önce okunması gereken pek çok dua vardır. Derse Başlama Duası Arapça olarak aşağıdaki gibi okunabilmektedir:

  • “Hasbiyâllahu lâ ilâhe illâ hû, aleyhe tevekketû ve hüve rabbûl arşîl azîm.”

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Adaçayı Yakarken Okunacak Dualar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Derse Başlama Duası Türkçe

Aynı şekilde yukarıdaki duanın Türkçe meali de bulunmaktadır. Bu duayı ister yukarıdaki gibi ister Türkçe meali ile okumak mümkündür. Türkçe meali aşağıdaki gibidir:

  • “Allah bana yeter. O’ndan başka ilah yoktur. Ben yalnız O’na dayanır ve sığınırım. Çünkü o, bütün arşın sahibidir.”

Derse başlama ve odaklanma için yukarıdaki gibi dua etmek mümkündür. Allah-u Teala, kullarının her türlü dertlerine derman olur ve onların sesini her daim duyar.

Derse Başlama Duası Okuyanların Yorumları

Öncelikle derse başlamadan önce dua eden kimseler, bunun oldukça faydasını gördüğünü belirtmektedir. Derse başlama duası okuyanların yorumları sayesinde on binlerce Müslüman öğrenci, çok daha verimli ve efektif bir şekilde ders çalışmak mümkün olur. Bu duayı okuyan kimselerin yorumları ise aşağıdaki gibidir:

  • “Allah’a şükürler olsun ki artık dikkat dağınıklığım kayboldu. Derslerimden çok daha verim almaya ve öğretmenlerimi daha iyi anlamaya başladım. Derse başlamadan önce Radıyallahü okuduğum günden beri faydasını görüyorum.”
  • “Derse başlamadan önce nasıl daha iyi odaklanabileceğim hakkında pek çok soru işaretim vardı. Bu sorularımı internete yazdığımda ise bazı duaların olduğunu gördüm. Allah’a şükürler olsun ki tüm sınavlarımdan yüksek not almaya başladım.”
  • “Dikkat dağınıklığım yüzünden kitap bile okuyamıyorum. Bunun için öğretmenlerime ve büyüklerime sorduğum sorulara hep dua okumaya başla cevabını aldım. Bir gün bu konuyu araştırmaya başladım ve bazı dualar öğrendim. Bu duaları okuduğumda da çok faydasını gördüğümü söyleyebilirim.”

Ayrıca, bu konu ile alakalı sıkça sorulan soruları sizler için derledik.

Son olarak yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın