Ana SayfaFaziletiYa Zekiyy Esması Fazileti – Anlamı ve Okuyanların Yorumları

Ya Zekiyy Esması Fazileti – Anlamı ve Okuyanların Yorumları

Ya Zekiyy Esması Fazileti birçok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Dilerseniz gelin bu faziletin ne gibi durumlarda kullanıldığına ve ne gibi durumlara iyi geldiğine bir bakalım. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ya Zekiyy Esması Fazileti

Öncelikle Ya zekiyy esması fazileti son dönemde Müslüman kişiler arasında popüler hale gelmiştir. Ya Zekiyy, Allah-u Teala’nın 99 isminden birisidir. Bu isminde var olan her şeyden daha temiz olduğuna dikkat çekilmektedir. Ya Zekiyy esmasıyla birlikte aşağıdaki faziletler mümkündür:

 • Ya Zekiyy, inançlı kimselerin ruhani yolculuğunda büyük bir pay sahibidir. Kafa karışıklığı olan ve bazı konularda soru işaretleri olan kimselerin soru işaretlerini giderir. Allah-u Teala, Ya Zekiyy ile temiz bir zihin sağlar.
 • Ya Zekiyy esmasını günlük olarak okuyan kimseler için rızık kapıları sonuna kadar açık olur.
 • Esmalar arasında meleklerin görevlendirildiği ve Yüce Allah’ın sonsuz merhamet kapılarını açtığı tek esmadır.
 • Ya Zekiyy ile inançlı kimseler kendilerine en uygun kısmeti bulur ve evlenebilir.

Ya Zekiyy, faziletlerle dolu bir esmadır. Bu nedenle inançlı kişiler arasında okunması popüler bir hale gelmiştir. Allah-u Teala’nın 99 isminden biri olan Ya Zekiyy, pek çok faziletin bir arada yaşanmasını da sağlar. Yukarıdaki listede yer alan faziletler en sık görülen durumlardır. Bunların dışında çeşitli mucizelerin de yaşandığı bilinir.

Ya Zekiyy Esması Anlamı

Ya Zekiyy Esması Anlamı
Ya Zekiyy Esması Anlamı

Öncelikle Ya Zekiyy Esması Anlamını sizlere anlatmamız gerekir. Zekiyy kelimesinin anlamı keskinlik demektir. En incelikleri fark edebilecek bir farkındalığa ve zekâya sahip bir esmayla, kudretle, açılımla karşı karşıyayız. Hızlı bir at ya da çok güçlü bir bıçak olarak tanımlayabiliriz.

Ya Zekiyy Okuyanların Yorumları

Ya Zekiyy okuyanların yorumları sosyal medyayı ve İslam alimlerinin sohbetlerini büyük oranda etkilemektedir. Yüce Allah’a olan bağlılığın kuvvetlenmesi ve inancın pekişmesi için Ya Zekiyy gibi bazı esmalar gün içerisinde tekrarlanabilir. Bu sayede Allah-u Teala da kullarının inancına şahitlik etmektedir. Ya Zekiyy okuyanların yorumları ise aşağıdaki gibidir:

 • “Ya Zekiyy okumaya başladığım günden beri hayatım baştan aşağı değişmeye başladı. Bazı konular vardır ve insan ne yapacağını bilemez ya…İşte tam da bu noktalarda Ya Zekiyy sayesinde anlık ve doğru kararlar verebiliyorum. Yüce Allah’a hamd olsun.”
 • “Ya Zekiyy başta olmak üzere Allah-u Teala’nın 99 isminin her birini günlük olarak okurum. Her gün 350 kez çektiğim Ya Zekiyy zikri sonrasında Allah-u Teala sonunda kısmetimle kavuşmamı nasip etti.”
 • “Ya Zekiyy okumaya lise yıllarımda başladım. Lise yıllarıma kadar düzensiz ve problemli geçen bir hayata sahiptim. Fakat Allah’ın da izniyle bu süreç tamamen sonlandı ve artık huzur doluyum. Eşim ve çocuklarımla birlikte Ya Zekiyy okumaya halen devam ediyoruz. Problem yaşayan tüm Müslüman kardeşlerime de bunu öneriyorum.”
 • “Allah bana Ya Zekiyy okumayı tavsiye eden öğretmenimden razı olsun. Okumaya başladığım andan beri hayatım baştan aşağı değişti. Buraya bu yorumu yazma sebebim de siz değerli kardeşlerime yol göstermek. Ya Zekiyy okumayı ihmal ettiğim tek bir gün bile yok artık. Böylece Yüce Allah içimden, kalbimden ve gönlümden geçen her şeyi bana verdi.”

Ayrıca 41 Felak 41 Nas 41 Ayetel Kürsi Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Celcelutiye ve Çakralar

Celcelutiye ve çakralar son dönemde yeniden popüler hale gelmiştir. Bazı esmalar okunmaları durumunda vücudun çeşitli bölgelerinde işlevlere sahiptir. Bu da Yüce Allah’ın kulları için sağladığı kolaylıklardan biridir. Doğru esmaların okunması durumunda amansız hastalıkların dahi tedavi edildiği çokça görülmüştür. En sık bilinen esmalar ve hangi çakralarla ilişkili oldukları ise aşağıdaki listede yer alıyor:

 • Zeki esması kök çakralarıyla ilgilidir.
 • Habir esması cinsellik çakrasıyla ilgilidir.
 • Zahir esması mide sorunlarıyla ilişkilidir.
 • Şekur esması boğaz sorunlarıyla ilgilidir.
 • Ferd esması ise tepe çakrasıyla ilişkilidir.

Çakralar ve esmalar birbiriyle çoğu zaman doğrudan ilişki içerisindedir. Bu sayede çakraları ve esmaları bilen kişiler Allah’ın da izniyle kendi kendilerini tedavi edebilirler. Bu durum sayesinde birçok kişi tedavisi dahi mümkün olmayan hastalıklardan kurtulmuştur. Yüce Allah, inançlı kimseler için birçok çözüm yolunu bir arada sunar.

Son olarak da Ya Zekiyy Esması Fazileti yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.
Yorum yapın