Ana SayfaMucize DualarEvleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin Okunacak Dua

Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin Okunacak Dua

Evleneceğin kişiyi rüyada görmek için okunacak dua gibi konular Müslümanlar arasında fazlasıyla merak konusudur. Evlenme süreci, hayatımızın en önemli dönemlerinden biridir ve bu süreçte doğru kişiyle bir araya gelmek, birçok kişinin dileği ve duasıdır.

İslam’ın öğretilerine uygun olarak, evleneceğin kişiyi rüyada görmek için okunacak dua, bu önemli adıma ulaşmada yardımcı olmaktadır. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Rüyada Evleneceğin Kişiyi Görmek İçin Yapılacaklar

Rüyada Evleneceğin Kişiyi Görmek İçin Yapılacaklar
Rüyada Evleneceğin Kişiyi Görmek İçin Yapılacaklar

Öncelikle belirtelim ki rüyada evleneceğin kişiyi görmek, genellikle birçok kişi için merak edilen bir konudur. Ancak rüyaların yorumlanması, kişiden kişiye değişebilir ve rüyada görülen kişinin gerçekte var olup olmadığı ya da ileride evleneceği kişi olup olmadığı da kesin bir şekilde belirlenemez.

Bu nedenle, rüyada evleneceğin kişiyi görmek için yapılacaklar, sadece genel bir bilgi olarak verilebilir. İşte Rüyada Evleneceğin Kişiyi Görmek İçin Yapılacaklar şu şekildedir:

 1. Temiz bir kalp ile uyumak: Rüya görmek için en önemli şey, temiz bir kalple uyumaktır. Yani, gün içinde yapılan kötü davranışlardan, olumsuz düşüncelerden ve stresten arınarak, huzurlu bir şekilde uyumak gerekmektedir.
 2. Dua etmek: Rüya görmek için yapılacak diğer bir şey, dua etmektir. Allah’a niyetinizi belirtin ve O’ndan hayırlı bir rüya görmeyi dileyin.
 3. Uyku sırasında zikir çekmek: Uykuya dalarken veya uyandığınızda, “La ilahe illallah” gibi zikirler çekmek, ruhunuzu arındırabilir ve hayırlı bir rüya görmeyi sağlayabilir.

Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görme Duası

 1. Ayet – Rüya ile İlgili Genel Ayet:
  • “Şüphesiz, rüyada gördüklerin gerçektir. O halde kararını, gördüklerine dayanarak al. Şüphesiz, Allah, halkın içinde bulunan hilekâr kimseleri değil, yalnızca kalplerin içinde bulunanı bilmektedir.” (Al-i İmran Suresi, 3:160)
 2. Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görme Duası – Hayırlı Bir Eş İçin Dua:
  • “Rabbimiz, bize göz aydınlığı olan ve soyumuzu temiz tutacak bir eş ver, bizi koruyan rahmetine sığınanlardan eyle.” (Al-Furkan Suresi, 25:74)

Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görme Duası Türkçe

“Ya Rabb, bana hayırlı bir eş ihsan eyle. Beni, benimle dinimi paylaşan, sevgi ve saygı temelinde birleşeceğim biriniyle bir araya getir. Evleneceğim kişiyi rüyamda görmemi nasip eyle.

Kalplerimizi birbirine yaklaştır ve hayırlı bir birliktelik kurabilmemiz için bize yardım et. Ya Rab, kaderimizi güzelliklerle doldur ve evliliğimizi huzurlu kıl. Şüphesiz, seninle olan her şey mümkündür. Amin.”

Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin Zikir

Özellikle Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin Zikir arayanlar ve evlilik sürecinde doğru kişiyle bir araya gelmeyi niyet eden müminlere yardımcı olmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki dua ve zikirler, samimi bir niyetle ve Allah’a olan güvenle yapılmalıdır.

Hasbiyallahu la ilahe illa Huwa, aleyhi tevekkeltu ve Huwa Rabbul Arşil Azim.

“Allah bana yeter. O’ndan başka ilah yoktur. O’na dayandım ve O, Arş’ın sahibidir, Azîmdir.”

Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin Zikir

Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin Okunacak Dua

Müslümanların kaderi ve geleceği hakkında merakları vardır. Bununla beraber evlilik ve eş seçimi gibi konular hakkında da bilgi sahibi olmak isteyeceklerdir.

Bu evrede de evlenmeden önce bu kişiyi görmek için bazı manevi faaliyetler içerisinde de olacaklardır. İnançlı kişilerin gelecek zamanlarda evlenecekleri kişileri görmeleri ve bu evliliğin hayırlı olup olmadığını da göreceklerdir.

Evlenme durumunda eş seçimi yapacak olanların dini inançlarının yanı sıra anne baba kriterlerini ve rızalarını da ele almaları önemlidir. Evliliğin İslami boyutta gerçekleşmesi için bu hususu da ele almakta yarar vardır.

Kişilerin evlenmeden önce evleneceği kişilere dair rüyalar görmeleri de mümkün olmaktadır. Birtakım duyalar eşliğinde bu tip bir netice olarak gelişecektir. İşte Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin Okunacak Dua şu şekildedir:

“Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es’eluke min fadlike’l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta’lemu vela â’lemu ve ente allâmu’l-ğuyûb. Allâhumme in kunte ta’lemu enne hâzâ’l, emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh. Ve in kunte tâ’lemu enne hâza’l-emre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va’kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih.”

Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin Dua Diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından evleneceğin kişiyi rüyada görmek için özel bir dua yayınlanmamıştır. Ancak, Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin Dua Diyanet için genel bir dua önerisi şu şekilde olabilir:

 • “Ya Rabbî, hayırlı bir eş nasip et bana. Bana lütfettiğin hayırlı eşimle birlikte salih evlatlar nasip et bize. Yarabbi bize rızık veren, bize kâfi gelen, bize bereketli kılan, yolumuzu açan, kalplerimizi birleştiren sensin. Hayırlı eşimizle birlikte mutlu, huzurlu ve sevgi dolu bir evlilik yaşamamızı nasip et bize. Amin.”

Bu dua, evlenmek isteyen ve hayırlı bir eş arayan kişiler tarafından yapılabilir ve Allah’tan hayırlı bir eşin kendisine nasip olmasını diler. Ancak, herhangi bir dua veya ibadetin, kesin sonuçlar doğuracağı garantisi yoktur ve her şey Allah’ın takdirine bağlıdır.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Küs Olan Kişiyi Ayağına Getirmek İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin Esma

Evleneceğin kişiyi rüyada görmek için özel olarak belirlenmiş bir Esma yoktur. Ancak, Allah’ın güzel isimleri (Esma-ül Hüsna) her türlü dilek ve istek için kullanılabilir. Özellikle “El-Vedud” ismi evlilik ve aşk duasında kullanılan önemli bir isimdir.

“El-Vedud”, sevgi, merhamet ve şefkat gibi duyguları ifade eden “sevgi dolu” anlamına gelir.

Bu nedenle, evleneceğin kişiyi rüyada görmek için özel bir Esma olmasa da, Allah’ın güzel isimlerinden herhangi biri veya genel bir evlilik duası yapabilirsin.

Ancak, Allah’ın takdirine bağlı olan hayırlı bir evlilik için dua etmek ve sabırlı olmak en önemli şeydir. Bununla birlikte insanlar genellikle Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin Esma olarak aşağıdaki esmayı söylemektedir.

 • Yâ Mâcid. celle celalühü

Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin Dua Nihat Hatipoğlu

Nihat Hatipoğlu’nun evleneceğin kişiyi rüyada görmek için özel bir dua önerisi bulunmamaktadır. Ancak, genel olarak evlilik duası yapılabilir ve Allah’tan hayırlı bir eşin kendisine nasip olmasını dileyebilirsiniz. Fakat insanlar genellikle Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin Dua Nihat Hatipoğlu duası olarak aşağıdaki duayı okumaktadır.

“Ya Rabbi, bana hayırlı bir eş nasip et. Bana lütfettiğin hayırlı eşimle birlikte salih evlatlar nasip et bize. Yolumuzu aydınlatan, rızkımızı artıran, evimizi huzurlu kılan, birlik ve beraberliğimizi güçlendiren Sen’sin. Hayırlı eşimizle birlikte mutlu, huzurlu ve sevgi dolu bir evlilik yaşamamızı nasip et. Amin.”

Bu dua, evlenmek isteyen kişilerin genel olarak kullanabileceği bir duadır. Ancak, Allah’ın takdirine bağlı olan hayırlı bir evlilik için dua etmek ve sabırlı olmak en önemli şeydir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Gül Hastalığı Duası yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Evlenecek Kişiyi Rüyada Görmek Mümkün Mü?

İslam dinine bağlı olarak din alimleri ve kaynaklara bağlı olarak evlenecek kişiyi rüyada görmek mümkün mü sorusu yanıt bulacaktır. Bununla beraber istihare uygulamasıyla birlikte dünya evine girilecek olan kişilerin hakkında bilgi sahibi olmak gelişecektir.

Ayrıca pek çok Müslümanın ele aldığı bu husus konusunda sağlam manevi uygulamalar da kendini göstermektedir. Bu uygulamaların İslami esaslara göre tamamen benzer bir biçimde hayata geçirilmesiyle birlikte evlenilecek kişiyi rüyada görmek gibi bir durum gelişecektir.

Ancak bu şekilde manevi uygulamaların şartları ve detayları da dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

İslam dininde kadere imandan dolayı müminler tarafından uygulanan istihare kavramı, ayrıca halk arasında Hızır orucu olarak da adlandırılmaktadır. Bu durumla beraber evlenilecek kişinin rüyada görülmesi gibi bir durum da açığa çıkacak olan konular arasında kalacaktır.

Evlenecek Kişiyi Rüyada Görmek İçin Ne Yapmalı?

Evlenmek isteyen ancak bu konuda herkese şüpheyle yaklaşan kişilerin bazı sorgulamaları olacaktır. Bununla beraber evlenecek kişiyi rüyada görmek için ne yapmalı türünde bir soru içerisine de gireceklerdir.

Evliliklerinin hem dünya hem de ahiret yaşantısı için hayırlı olmasını isteyeceklerdir. Bununla beraber Müslüman kadın ya da erkekler istihare uykusuna yatmaları durumunda da o kişiyi ya da belirli işaretleri görmeleri gibi bir sonuca ulaşacaklardır.

İstihare uygulamasını gerçekleştirmek için bazı usullere uygun olarak hareket etmek gerekecektir. Bununla beraber kişilerin ilk olarak abdest almaları gerekir. Bununla birlikte iki rekat namaz kıldıktan sonra da istihare duasını okuyarak uykuya dalmaları önemlidir.

Ayrıca İmam-ı Gazali de istihare uykusu hakkında açıklamalara yer vermiştir. Bununla beraber 4 dört farklı şeyi gerçekleştirenlerin 4 farklı etmenden mahrum kalmayacağını da dile getirmiştir.

 • Şükreden kişinin bereketten mahrum kalmaması.
 • Tövbe eden kişinin tövbe kabulünden mahrum olmaması
 • İstihare edenin hayırdan mahrum kalmaması
 • İstişare edenin doğruyu bulmaktan ve gerçeğe ulaşmaktan mahrum olmaması

İstihare Duası Nasıl Okunmalıdır?

İstihare namazı ve duası konusu hakkında bilgi sahibi olmak son derecede önemlidir. Ayrıca istihare duası nasıl okunmalıdır kapsamında da sorgulama içerisine giriş yapmakta yarar vardır.

Her uygulamada olduğu gibi istihare duası içerisinde de İslami şartlara dikkat etmek son derecede önemlidir.

Gerekli evlilik ile ilgili sonuçlara ulaşmak için de bu hususta titiz davranmakta yarar vardır. İstihare duası ve zikrini gerçekleştirecek olan kişilerin evliliğin uygun olup olmadığını görmesi mümkündür. Ancak istihare duası yapmadan önce bazı kriterlere uygun hareket etmek gerekecektir.

İlk olarak iki rekat nafile namazı kılınmalı ve şu dua okunmalıdır.

Eğer bu evliliğim dünya ve ahiretim için hayırlı ise, bunu bana mübarek eyle. Eğer hakkımda hayırlı değilse, onu benden uzaklaştır ve hayırlı olanı bana kolaylaştır. Beni kazana rıza gösterenlerden eyle, Ya Erhamerrahimin.”

Ayrıca Evleneceğin kişiyi rüyada görmek için okunacak dua yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın