Ana SayfaMucize DualarHaksızlığa Uğrayanın Duası – Haksızlığa Uğradığında Okunacak Dua!

Haksızlığa Uğrayanın Duası – Haksızlığa Uğradığında Okunacak Dua!

Haksızlığa uğrayanın duası son dönemde yeniden popüler hale gelmiştir. İnançlı kimselerin, karşılaştıkları haksızlık karşısında Yüce Allah’a el açmalarından daha doğal hiçbir şey yoktur. Yüce Allah, inançlı kimselerin ettiği duaların tamamını duyar ve görür. Bu sebeple Müslüman aleminde yaşanan tüm haksızlıklar için Allah’a dua etmek gerekir. Her şeyi gören ve işiten Allah, kullarının yaşadığı haksızlığa karşı kayıtsız kalmayacaktır. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Haksızlığa Karşı Dua

İlk olarak Haksızlığa Karşı Dua aşağıdaki dua abdestli bir şekilde okunmalıdır:

Haksızlığa Karşı Dua
Haksızlığa Karşı Dua

Ve zennuni iz zehebe mugâdıben fe zanne en len nakdire aleyhi fe nâda fız zulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn.

Yukarıdaki dua, İbn-i Sünni tarafından haksızlığa uğrayan inançlı kimselere tavsiye edilmektedir. Yüzlerce ve hatta binlerce yıldır okunan bu dua sayesinde Müslümanlar Yüce Allah’a el açarak haksızlıkları duyurabiliyor. Duanın meali ise aşağıda yer alıyor:

“Karanlıklar ve aydınlıklar içerisinde senden başka hiçbir ilah yoktur. Ben gerçekten kötü işler yapmışım ve bunun için af dilerim. Uğradığım haksızlığa karşı bana güç ver Rabbim!”

Canı Yananın Edeceği Dua

Canı yanan ve haksızlığa uğrayan kimseler Hazreti Peygamberimiz tarafından tavsiye edilen canı yananın edeceği dua ile şifa ve huzur bulabilir. Müslümanlara sıkıntılı hissettiklerinde okumaları gerektiğini belirttiği bu dua abdestli bir şekilde okunmalıdır. Diğer duaların aksine vakit namazlarından sonra okunması daha makbuldür. Dua aşağıdaki gibidir:

“La ilahe illallahül’azim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül Arş-ıl’azim. La ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-erdi Rabbül’arş-il-kerim.”

Hazreti Muhammed tarafından önerilen, canı yanan ve sıkıntılı hisseden kişilerin okuması gereken dua yukarıda yer almaktadır. Bu duayı belirtilen şekilde günde 51 kez okumak gerekir.

Ayrıca Ayna Kırılınca Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Dinimizde Haksızlığa Uğrayan Ne Yapmalı?

Dinimizde haksızlığa uğrayan kimselerin yapması gereken şey Yüce Allah’a el açmak ve dua etmektir. Allah-u Teala şüphesiz ki en adaletli olandır. Bu nedenle hakkını haklıya teslim edecek olan da yine Allah’tır. Son günlerde dinimizde haksızlığa uğrayan ne yapmalı sorusu yeniden popülaritesini arttırmıştır. Peygamberimiz tarafından söylenen “Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır.” Sözü de pek çok şeyi açıklamaktadır.

Haksızlığa Uğradığında Okunacak Dua

İnançlı kimseler durum ve şartlar neyi gerektirirse gerektirsin sessiz kalmamalıdır. Ortada bir haksızlık var ise ve bu kişinin çıkarına değilse dahi ortaya çıkarmalıdır. Çünkü Müslümanlar her zaman doğrunun, iyiliğin ve hakkın peşinden koşmaktadır. Haksızlık kişinin kendisine uygulanmışsa da dünyevi şekilde haklarını aramalıdır. Bunun yanı sıra Allah-u Teala’ya el açarak dua etmeli ve hakkını savunmalıdır. Yüce Allah, haksızlığa uğrayan ve canı yanan kimselerin sesini her daim duyar.

İftira ve Haksızlığa Uğrayanların Okuyacağı Dua

İnsanın kendini en çaresiz ve sıkıntılı hissettiği an genellikle haksızlığa ve iftiraya uğradığı andır. Müslüman kişilerin onurları, şerefleri ve hakları için yaşadığı bilinmektedir. Bunlara karşı uygulanan bir saldırı ise kişinin çaresiz hissetmesini sağlar. Tam da bu anlarda Yüce Allah’a el açmak ve dua etmek gereklidir. İftira ve haksızlığa uğrayanların okuyacağı dua sayesinde Allah-u Teala, kullarına yardım eder ve haklarını olması gerektiği şekilde teslim eder. Haksızlığa karşı sessiz kalmak her zaman haksızlığı yapan kişiye ödül olacağı için tavsiye edilmez.

Kur’an-ı Kerim’de Müminun suresinin 26.ayetinde geçen oldukça kısa bir dua vardır. Bu dua sayesinde iftira ve yalanlamalara karşı Allah’a el açmak mümkün olur. Dua, abdestli bir şekilde günde 99 kez okunmalıdır.

  • “Kale rabbinsurnî bimâ kezzebûni.”

Meali ise aşağıdaki gibidir:

  • “Rabbim! Bana; yalanlamalara, iftiralara ve haksızlığa karşı yardım ihsan eyle.”

Ayrıca, Haksızlığa Uğrayanın Duası ile alakalı en merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Haksızlığa Uğrayanın Duası yazımız ile alakalı bilgilendirici bir video sizlerle olacak:

Haksızlığa Uğrayanın Duası yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın