Ana SayfaMucize DualarHangi Namazda Hangi Sureler Okunur Tablo

Hangi Namazda Hangi Sureler Okunur Tablo

Hangi namazda hangi sureler okunur tablo halinde de genel olarak önem teşkil edecek düzeydedir. Gerek bir rekat gerekse de diğerleri için oldukça ön plandadır. Ayrıca Kur’an-ı Kerim içerisindeki sıralamaya göre bu duaları okumak sünnet olarak belirtilmektedir. Bir sure ya da ayeti okuduktan sonra hemen arkasından bir önceki sure ya da ayeti okumak mekruh olarak ifade edilen bir konudur. Ancak bu durum namazın geçersiz olmasına bir neden olmayacaktır.

Namazlarda surelerin hangi sıraya göre okunacağına dair farklı görüşler hakim olmaktadır. Hanefi mezhebine bağlı olarak ayetler ve sureler arasındaki düzene uygun hareket etmek ve sırayı takip etmek uygun olarak belirtilmektedir. Hz. Peygamberimiz de gece namazında önce Nisa Suresi sonrasında da Al-i İmran Suresi okuması durumunu izlemiştir. Ayrıca namazda herkes tarafından bilinen bazı surelerin şu şekilde okunması da vurgulanmaktadır.

 1. Fil Suresi
 2. Kureyş Suresi
 3. Maun Suresi
 4. Kevser Suresi
 5. Kafirun Suresi
 6. Nasr Suresi
 7. Tebbet Suresi
 8. İhlas Suresi
 9. Felak Suresi
 10. Nas Suresi

Namazda sure okuma esnasında sureler arasında geçiş yaparken herhangi bir sure ya da ayetin atlanması mekruh olarak kabul edilen bir durumdur. Sonraki rekatlarda da ileriden okunması halinde en az iki ayet ya da iki sure atlayarak okumak olacaktır.

Dini alimlerin bazıları da sıraya uygun hareket etmemenin sadece farz namazlarında mekruh olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca bazı kurallara dikkat etmek bu hususta son derecede önem teşkil edecek düzeydedir.

 1. İkinci rekatta okunacak olan sureler, birinci rekatta okunanların hep aşağı kısmında olacaktır.
 2. Atlayarak okunması durumunda arada tek sure bırakılmayacaktır. İki ya da daha fazla sure atlanarak okunacaktır.
 3. Okunan ikinci sure birinciye göre iki ayetten daha uzun olmayacaktır.
 4. Okuma sıralaması yukarıdan aşağı doğru olacaktır. Aşağıdan yukarıya doğru gelişmeyecektir.

Bu kuralların aksine bazı görüşler de varlık göstermektedir. Bu kişiler de kanıt olarak Hz. Muhammed Hz. Bilal’in nafile namaz esnasında teheccüd kılarken bir sureden diğerine geçtiğini duyunca “Sureleri olduğu gibi oku.” Şeklinde buyurmuştur. Bu yüzden namaz esnasında ayetlerin ve surelerin düzenine riayet etmemenin mekruh olduğu anlayış ortaya çıkmıştır. Ancak bu durum namazı bozan ya da kaza etmeyi gerektiren bir eksiklik olmayacaktır.

Beş Vakit Namazda Hangi Dualar Okunur?

Namazlarda hangi duaların okunacağı konusunda sorular her zaman gündeme gelmektedir. Özellikle beş vakit namazda hangi dualar okunur gibi sorular gelişmektedir. Bu aşamada namazlarda ne şekilde hareket edeceğini bilmek de bir hayli önemli olan bir durum olmaktadır.

Namazlarda ilk olarak Sübhaneke okunacaktır. Sonrasında da Euzü Besmele çekilerek Fatiha Suresi okunmaya başlanacaktır. Fatiha Suresi okuduktan sonra Kur’an-ı Kerim’den en az 3 ayet okunacaktır. İlk rekatla beraber dualar okunduktan sonra rüku yapılacaktır. Bu esnada da 3 kez sübhane rabbiyel azim denecektir. Rükudan kalkarken Semi Allahü Hamideh ve Rabbena Lekel Hamd denilecektir.

Sabah Namazı Kılarken Hangi Dualar Okunur?

Sabah namazı eda edecek olanların ne şekilde hareket edeceğini bilmeleri de önemlidir. Bununla beraber sabah namazı kılarken hangi dualar okunur gibi sorular da gündeme gelecektir. İlk olarak Euzü Besmele çekilecek ve arkasından da Fatiha Suresi okunacaktır. Ondan sonra da Kur’an-ı Kerim’den 3 ayet okunarak Allahu Ekber denilecek ve rüku yapılacaktır. Rükudan doğrulduktan ve secde ettikten sonra da diğer rekata geçme gibi bir durum ortaya çıkacaktır.

Yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

OkunacakDualar.net

OkunacakDualar.net, Mucize Dualar Okuyanlar ve Yaşayanlar hakkında bilgiler veren duaların anlamı ve fazileti hakkında açıklamalar sunan bir blog sitesidir.
Yorum yapın