Ana SayfaMucize Dualarİbrahim Ethem Duası – Okunuşu

İbrahim Ethem Duası – Okunuşu

İbrahim Ethem duası genel olarak kaybolan eşyaların bulunmasını kolaylaştırma konusunda etkilidir. Dua okunması halinde kaybolduğu ya da çalındığı düşünülen eşyalara yönelik sonuçlar almak da mutlak olacaktır. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İbrahim Ethem Kayıp Duası Okunuşu

İbrahim Ethem Kayıp Duası Okunuşu
İbrahim Ethem Kayıp Duası Okunuşu

Genel itibarıyla kaybolan eşyaları bulma noktasında İbrahim bin Ethem Hazretleri tarafından okunmuş olan kayıp duasına yönelmekte yarar vardır. Ancak bu şekilde kısa süre içerisinde aranan eşyaları bulmak gibi bir sonuç gelişecektir. Her zaman bu yöntem kullanıma açık olacak ve işe yarar bir konumda da kalacaktır. İbrahim bin Ethem Hazretleri tarafından icra edilen bu duanın nasıl okunacağı da merak konusudur. Ayrıca ne kadar süre içerisinde eşyanın bulunacağına dair durumlar da gelişme gösterecektir. İşte İbrahim Ethem Kayıp Duası Okunuşu şu şekildedir:

 • “Allâhümme rabbe’d-dâlleti ve hâdiye’d-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike.”

İbrahim Ethem Gömleği Keten Duası

Özellikle kaybolan eşyalarınızı bir türlü bulamıyorsanız bunun için İbrahim Ethem Gömleği Keten Duasını okuyabilirsiniz. Çünkü bu dua sayesinde birçok kişi kaybolan eşyalarını bulmuştur. Bu yüzden kaybolan bir eşyanın bulunması için en etkili dualardan biri bu duadır. Bunun için 7 kere Fatiha Suresini okuyabilirsiniz.

İbrahim Ethem Kürkünü Dikem Duası

Kaybolan bir eşyanın bulunması için dua ederken, içtenlikle ve samimiyetle Allah’a yönelmelidir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Sevdiğinle Muhabbeti Artırmak İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz. İşte İbrahim Ethem Kürkünü Dikem Duası şu şekildedir:

“Rabbenâ inneke câmiunnâsi liyevmin la raybe fihi, rüdde aleyye dâlleti”

Kaybolan Eşyayı Bulma Duası

Eşyaları kaybolan kişilerin genel itibarıyla dualara yönelmeleri de mutlaktır. Bununla beraber kaybolan eşyayı bulma duası konusu dahilinde de aradıkları neticeleri elde edeceklerdir. Bu hususta farklı farklı duaları gündeme getirmek mümkün olacaktır. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Sevdiğin Erkeğin Seni Sevmesi İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hz. Ömer’in oğlu Abdullah’ın beyanları üzerine herhangi bir eşyasını kaybeden ya da çaldıran kişilerin iki rekat namaz kıldıktan sonra şu şekilde dua etmesi gerektiği vurgulanmaktadır.

 • “Allâhümme rabbe’d-dâlleti ve hâdiye’d-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike.”

Türkçe anlamı:

 • “Ey kaybolanların Rabbi ve kaybolanları ve yolunu kaybedenleri doğru yola kılavuzlayan Allah’ım! Kudretin ve saltanatın hakkı için kaybettiğim şeyi bana iade eyle. Çünkü bu senin fazl ve keremindendir.” (Bostanu’l-Arifin; Bilal Eren, Açıklamalı Dua Hazinesi, s. 304)

Kaybolan ya da çalınan eşyaları bulmak için her gün 25 kez “Yâ câmi’annâsi li-yevmin lâ raybe fihi innallahe lâ yuhlif-ül mi’âd icma’ beyni ve beyne …” duasını okumak gerekecektir. Ayrıca İbni Abidin’e göre kaybolan şeyin bulunmasına kadar bu duayı okumak önemli olacaktır.

Kaybolan ya da çalınan eşyaları bulmak için bir diğer dua olarak da şu söylem öne çıkmaktadır.

 • “Rabbenâ inneke câmiunnâsi liyevmin la raybe fihi, rüdde aleyye dâlleti”

Türkçe anlamı:

 • “Ey hakkında şüphe olmayan bir günde insanları bir araya toplayacak ulu Allah’ım kaybettiğimi bana iade et, yahut beni falan şeyle yahut falan kimse ile buluştur!”

İbrahim Bin Ethem’den Niçin Dualarımız Kabul Olmuyor?

İbrahim bin Ethem’den Niçin dualarımız kabul olmuyor türünde bir açıklama da söz konusudur. Kendisine sorulan bir soru üzerinde İbrahim bin Ethem bu konuya açıklık getirme gereği duymuştur. Belli başlı nedenlerden ötürü kalbin ölü olduğundan bahsetmiştir. Ayrıca bu nedenleri sıralamıştır.

 • Allahu Teâlâ’ya inandım dersiniz; fakat emirlerini yerine getirmezsiniz.
 • Allah kullarını irşâd etmek üzere kitabullah göndermiştir. Ona itibar etmezsiniz.
 • İnsanın asıl düşmanı şeytandır. Bunu bildiğiniz halde onun peşinden gidersiniz.
 • Allah’ın “Habibim” dediği Resûlullah’ı severiz dersiniz; fakat O’nun sünnetini terk edersiniz.
 • Cenneti istersiniz, ancak onun kapısını açacak amel işlemezsiniz.
 • Ateşten korktuğunuzu söylersiniz; ama ondan kurtaracak amelleri yapmazsınız.
 • Bilirsiniz ki ölüm her an karşınızdadır; fakat ona hiç hazırlanmazsınız.
 • Ölülerinizi toprağa verirsiniz; fakat ölümün kendi başınıza geleceğini düşünmezsiniz.
 • Kur’an bize başkalarının ayıbını aramayın diye emrettiği halde bundan bir türlü vazgeçemezsiniz.
 • Mevla’nın verdiği bunca nimeti istediğiniz gibi sarf edersiniz; ancak karşılığında çok az şükredersiniz.

İbrahim bin Ethem, bu hususta net bir açıklama yapmıştır. Müslümanların ne şekilde yaşamlarını sürdürmeleri konusunda net bir konuya yer vermiştir. Böylelikle İbrahim bin Ethem’in öğretileri üzerinden kişilerin yaşantılarını sürdürmeleri gerektiğinin ne kadar önemli olduğundan bahsedilmektedir. Genel olarak Müslümanların hayatlarını bu şekilde sürdürmeleri de her zaman öne çıkacaktır.

Bunun yanında İbrahim Ethem duası yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Ayrıca İbrahim Ethem duası hakkında sık sorulan sorulara alt kısımda yanıtlar verdik. Sizin de merak ettiğiniz sorular varsa yorum kısmında bizlerle sormayı unutmayınız. Dua ile kalın.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın