Ana SayfaMucize Dualarİbrahim Ethem Kayıp Duası – Ethem Dede Duası

İbrahim Ethem Kayıp Duası – Ethem Dede Duası

İbrahim Ethem Kayıp Duası ve Ethem Dede Duası ile karşınızdayız. Bu ve bunun gibi araştırılan konular oldukça fazladır. Özellikle kaybolan eşyalarını bulmak isteyenler için bu tip bir dua önemli bir yerde olacaktır. Genel olarak bu hususta farklı farklı dualar gelişse de en fazla tercih edileni İbrahim bin Ethem Hazretlerinin okuduğu olmaktadır. Bu dua ezberlenişi ve uygulanışı bakımından son derecede kolaydır. Ayrıca kolay bir biçimde sonuç almak isteyenler için de bu dua bir hayli etkili bir noktada yer alacaktır. Bu duaya bağlı olarak kişilerin kolay yoldan kaybettiği eşyaları bulmaları kesin olacaktır. Ancak bu duayı doğru bir biçimde okumak da genel itibarıyla elverişli sonuçları yakalama konusunda yeterli bir halde kalacaktır. Bunun yanında mucize dualar kategorisine de bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İbrahim Ethem Kayıp Duası

İbrahim Ethem kayıp duası noktasında eşyaların kaybolduğu anda etkisini gösterecektir. Kesin olarak bu duayı okuduktan sonra sonuç almak kesin olmaktadır. Bu yüzden muhakkak önerilen dualar arasında yer alması da önemli bir detay olacaktır. “Ethem Baba, Ethem Baba, gömleği keten baba.” Diye başladıktan sonraki süreçte 1 Fatiha ve 3 İhlas Suresi okumak gerekecektir. Ancak bu kaybolan eşyayı bulduktan sonra da dua okumak da önemli olacaktır. Bu sayede de kişilerin kayıplarına her seferinde anlık olarak ulaşmaları kesin bir hal alacaktır. Bu kayıp duasıyla birlikte sorunsuz bir biçimde kaybı telafi etmek gibi bir gelişme de öne çıkacaktır.

Ethem Dede Kayıp Bulma Duası

Ethem Dede, kaybolan veya kaybedilen eşyaların bulunması konusunda yardım arayan insanlar için bir mürşittir. Ona yönelenler, Ethem Dede Kayıp Bulma Duası‘nı yaparak umutlarını tazelemekte ve yardım taleplerini ifade etmektedir.

Bu dua, Allah’a yapılan bir yakarıştır. Kişi, kaybolan eşyanın bulunması için dua eder ve Ethem Dedeye olan inancını dile getirir. Bu duanın tam olarak bilimsel açıklaması olmasa da, inananlar arasında içsel huzur ve teslimiyet hissi paylaşılmaktadır.

Kaybolan Eşyayı Bulma Duaları İle İlgili Hadisler

Kaybolan eşyaları bulma duaları ile ilgili hadisler de muhakkak ele alınması gereken konulardır. Ayrıca bu tip amacı olanların bu hadislerde var olan duaları tekrar etmeleri de mutlak yarar sağlayacaktır.

Hz. Ömer, oğlu Abdullah’a bir eşyasını kaybetmesinin üzerine iki rekat namaz kıldıktan sonra şu duanın okunması gerektiğini vurgulamıştır.

“Allâhümme rabbe’d-dâlleti ve hâdiye’d-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike.”

“Ey kaybolanların Rabbi ve kaybolanları ve yolunu kaybedenleri doğru yola kılavuzlayan Allah’ım! Kudretin ve saltanatın hakkı için kaybettiğim şeyi bana iade eyle. Çünkü bu senin fazl ve keremindendir.”

Türkçe manası

Eşyaların kaybolması durumunda her gün 25 kez Yâ câmi’annâsi li-yevmin lâ raybe fihi innallahe lâ yuhlif-ül mi’âd icma’ beyni ve beyne …” duasını okumakta yarar vardır.

Cafer el Hüdi de Ebu’l Hasan’a veda ederken, bir şey kaybetmesi durumunda ne şekilde dua okuması gerektiğinden bahsetmiştir. Kaynaklarda da bu dua şu şekilde ifade edilmektedir.

“Rabbenâ inneke câmiunnâsi liyevmin la raybe fihi, rüdde aleyye dâlleti”

“Ey hakkında şüphe olmayan bir günde insanları bir araya toplayacak ulu Allah’ım kaybettiğimi bana iade et, yahut beni falan şeyle yahut falan kimse ile buluştur!”

Türkçe manası

Ethem Dede Duası

Ethem Dede Duası
Ethem Dede Duası

İlk olarak Ethem Dede duası, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan ve özellikle kaybolan eşyaların bulunması için yapılan bir dua olarak bilinir. Bunun yanında Ethem Dede’ye yönelenler, ondan yardım dilemek amacıyla bu duayı yaparlar.

Bu dua, inananların ruhani bir bağlantı kurma çabasını ifade eder. Kişi, kaybolan eşyanın bulunması için Allah’a yönelirken aynı zamanda Ethem Dedeye de inancını ifade eder. Ethem Dede duasının tam olarak bilimsel açıklaması mümkün olmasa da, inananlar arasında içsel bir sükûnet ve umut hissi paylaşılmaktadır.

Bir Şeyi Kaybedince Bulma Duası

Bir şeyi kaybedince bulma duası, yaşanan kayıplarda huzur ve çözüm arayanlar için etkili bir uygulamadır. Bu dua, kaybolan şeyin geri gelmesi ve sıkıntının sona ermesi için yapılır.

Arapça Dua: يا الله، يا واسع العلم والحكمة، أسألك أن تعيد إليَّ [kaybolan şeyin adı]، إنك على كل شيء قدير، آمين.

Türkçe Dua: Ey Allah, her şeyi bilen ve her şeye hükmeden, sana [kaybolan şeyin adı]’yi geri getirmeyi istiyorum, çünkü sen her şeye kadirsin, amin.

İbrahim Ethem’in Kabe’de Yaptığı Dua

İbrahim Ethem hazretleri Kabe’de yaptığı dua da herkes tarafından tekrar edilen bir dua türüdür. Özellikle hac ibadetlerini gerçekleştiren kişilerin bu duaya yer vermeleri büyük oranda tercih edilecek yönde kalacaktır. Bununla beraber bu duayı ezberleyerek İbrahim Ethem’in Kabe’de yaptığı dua konusu dahilinde de etkili sonuçlara ulaşmak mümkün olacaktır. Herkesin bu duaya yer vererek, Allah’tan merhamet dilemesi gerektiği vurgulanmaktadır.

 • Sevgin uğruna bütün insanları terk edip sana yöneldim
 • Seni görmek ümidiyle ehlü iyal kimsesiz bırakıp sana geldim
 • Sevginle gönlümü parça parça kessen de…
 • Senden gayrısını asla istemem…
 • Af nidanı duymak ümidiyle gelen şu biçare kulunun günahını bağışla
 • Her ne kadar sana karşı isyan ettiyse de
 • Ey her şeyi görüp gözeten Rabbim!
 • Senden senden başkasına da secde etmediğini de bilirsin
 • İlahi! günahkar kulun sana geldi
 • Suçunu itiraf edip sana yalvarıyor
 • Eğer affedersen bu zaten Sen’ in şanındandır.
 • Eğer red edersen Sen’ den başka kim merhamet eder?

Ayrıca, Ethem Dede Duası ile alakalı sıkça sorulan soruları da sizler için bir araya getirdik.

Son olarak İbrahim Ethem Kayıp Duası yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın