Ana SayfaMucize DualarKaygı Bozukluğu İçin Esma – Kesinlikle Etkili

Kaygı Bozukluğu İçin Esma – Kesinlikle Etkili

Kaygı bozukluğu için Esma okuyanların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Son dönemde yaşanan olumsuz gelişmelere kayıtsız kalamayan kişiler kaygı bozukluğuyla yüzleşiyor. Kaygı bozukluğu, büyük oranda özgüven eksikliğini de beraberinde getiriyor. Bunun için her zaman olduğu gibi Allah-u Teala’ya sığınmak suretiyle üstesinden gelmek mümkün. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Korku ve Kaygı İçin Esmaül Hüsna 🤲

Korku ve Kaygı İçin Esmaül Hüsna
Korku ve Kaygı İçin Esmaül Hüsna

Kaygı, endişe ve stres gibi zorlu duygularla başa çıkmak için Esmaül Hüsna’yı hatırlamak, Allah’a sığınmak ve onun merhametini, yardımını ve korumasını talep etmek önemli bir yöntemdir. Esmaül Hüsna, Allah’ın 99 güzel ismi demektir ve her bir isim, Allah’ın farklı niteliklerini yansıtır. İşte Korku ve Kaygı İçin Esmaül Hüsna şunlardır:

 1. El-Mümin: Güven veren, iman bahşeden, güvenilir olan
 2. El-Muheymin: Gözeten, koruyup kollayan, şahitlik eden
 3. El-Kafi: Her şeye gücü yeten, ihtiyaçları gideren, yeterli olan
 4. El-Fettah: Her türlü kapıyı açan, hüküm ve hikmet sahibi olan
 5. Er-Rahman: Sonsuz merhamet sahibi olan
 6. Er-Rahim: Her şeye merhamet eden, bağışlayan, acıyan

Kaygı Bozukluğu İçin Esma

Kaygı bozukluğundan kurtulmak için “Ya Kuddûs Celle Celalühü” esmasını her gün 450 kez zikretmek ve akabinde aşağıdaki duayı okumak gereklidir:

 • “Allah’ım! Her şerde olduğu gibi yine sana sığınırım. Müdahil olamadığım büyük bir sebeple her olay karşısında kaygılarım ve endişelerim artıyor. Bu durum günlük yaşantımı ve ibadetlerimi olumsuz etkiliyor. Kaygı bozukluğumun ortadan kalkması ve eskiye dönmesini temenni ediyorum. Kullarının sesini her daim duyan ve onları yanıtsız bırakmayan Ya Rab dualarımı kabul eyle. Âmin.”

Yukarıdaki duayı etmek ve gün içerisinde 450 defa “Ya Kuddûs Celle Celalühü” esmasını zikretmek birçok faziletin yanı sıra kaygı bozukluğunu da ortadan kaldıracaktır. Allah-u Teala şüphesiz ki her şeyin üzerinde büyük bir etkiye ve yetkiye sahiptir. Bu nedenle hayırda da şerde de O’na el açılmaktadır.

Kaygı Bozukluğu İçin Zikir

Kaygı bozukluğu için zikir, zihninizi yatıştırmak, stresten kurtulmak ve sakinleşmek için iyi bir yöntem olabilir. Zikir, Allah’ın isimlerinin tekrarlanması, dua etmek veya tesbih çekmek gibi şekillerde gerçekleşir. Kaygı bozukluğu ile mücadele etmek için, Esmaül Hüsna’nın içinde yer alan bazı isimler zikredilebilir. Bunlar arasında “El-Mümin”, “El-Muhaymin”, “El-Kafi”, “Er-Rahman” ve “Er-Rahim” gibi isimler yer almaktadır.

Kaygı ve Vesvese Duası

Kaygı ve vesvese duası, Allah’tan kaygıyı hafifletmesi, zihninizi sakinleştirmesi ve vesveseden kurtulmanızı talep etmek için yapılan bir duadır. Bu dua, aşağıdaki şekilde okunabilir:

 • “Allahumme inni e’uzu bike mine’l-hammi vel-huzni, ve e’uzu bike mine’l-acezi vel-kasli, ve e’uzu bike mine’l-cubni vel-buhli, ve e’uzu bike mine’z-zilati’d-dayni ve kahrir-rical.”

Özellikle çok fazla merak edilen bu dua, “Allah’ım, sana sıkıntıdan, üzüntüden, tembellikten, acizlikten, korkaklıktan ve borç yükünden sığınırım” anlamına gelir.

Kaygılı Çocuğa Okunacak Dua

Kaygılı çocuklara okunacak dua, onların kaygı ve endişelerini hafifletmek, kendilerini güvende hissetmelerini sağlamak ve rahatlamalarına yardımcı olmak amacıyla yapılan bir duadır. İşte kaygılı çocuklar için okunabilecek bir dua örneği:

“Allah’ım, senin güçlü ellerindeyiz ve senin koruyucu kanatların altındayız. Senden korkmuyoruz, çünkü sen bize daima bakıyorsun. Bizi her zaman koruyorsun ve bize yardım ediyorsun. Bize sükunet ve huzur ver, çünkü sen her şeye gücü yetensin. Amin.” İşte Kaygılı Çocuğa Okunacak Dua bu şekildedir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Kalbi Cezbetme Duası yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Korku ve Kaygı Bozukluğu İçin Dua

Kaygı bozukluğu, korkuyu da doğrudan tetikleyen ciddi bir meseledir. Olaylar karşısında kaygı bozukluğu sebebiyle büyük bir endişe ve korkuya sahip olunması yaygın bir durumdur. Bu nedenle korku ve kaygı bozukluğu için dua edenlerin sayısı da her geçen zamanda artmaya devam eder. Bu kimselerin aşağıdaki duaları okuması faydalı olacaktır.

 • “Ya uddetî ınde şiddetî ve yâ gavsî ınde kürbetî! Ührûsni bi-aynîkelleti le tenâmu vekfini birüknike ellezî lâ yüramû.”

Türkçe meali ise aşağıdaki gibidir:

 • “Yaşadığım her türlü sıkıntıda imdadıma yetişen, her türlü güçlükte destekçim olan ve beni her an görerek gözeten Allah’ım! Beni muhafaza eyle ve sonsuz kudretinle bana yardım eyle.”
 • “Lâ ilâhe illallah kâble külli şey’în, lâ ilâhe illallah ba’de küllî şey’in, lâ ilâhe illallah yabka Rabbûna ve yefnî küllû şey’in.”
 • “Hasbiyallâhu lâ ilâhe illahû aleyhî tevekkeltû ve hüve Rabbül arşil azîm.”
 • “Bismillahirrahmanirrahim. Elem neşrâh leke sadrek. Ve vadân’a anke vizreke. Ellez’îy enkadâ zahreke. Ve refa’nâ leke zîkreke. Feinne meâlusri yüsren. İnne meâlusri yüsren. Feizâ ferağte fensab. Ve ilâ rabbîke ferğab.”

Kaygı Bozukluğu İçin Dua Okuyanların Yorumları

İnançlı kimseler tarafından okunan bazı dualar çeşitli faziletlere nail olur. Bu tür durumlarda ise sosyal medya üzerinden sıkça yorum yapıldığı görülmektedir. Kaygı bozukluğu için dua okuyanların yorumları ise genel itibarıyla aşağıdaki gibidir:

 • “En basit bir olayda dahi kafama takmadan ve birkaç gün düşünmeden geçemiyordum. Gitmediğimiz psikolog ve denemediğimiz yöntem kalmamıştı. Tam vazgeçecektim ki internet üzerinden yaptığım bir araştırma sonucunda çeşitli dualara rastladım. Kaygı bozukluğuna iyi geldiği söylenen bu dualar sayesinde sorunum ortadan kalktı. Yaklaşık olarak iki ay boyunca düzenli okuduktan sonra tamamıyla iyileştim. Benim gibi olan tüm inançlı kardeşlerime önerimdir.”
 • “Anksiyete olarak da bilinen kaygı bozukluğu hayatımı adeta bir cehenneme çevirmişti. Her şeyde büyük sıkıntılar yaşamaya ve düşünmeden geçememeye başlamıştım. Dualar sayesinde Allah’a hamdü senalar olsun ki bu sorunumun üstesinden gelmeyi başardım.”
 • “Eşim annesinin vefatının ardından anksiyete ile boğuşmaya başlamıştı. Ben de yaptığım bazı araştırmaların neticesinde birtakım dualara rastladım. Eşime bunları okumasını tavsiye ettim ve yalnızca birkaç hafta içerisinde rahatlamaya başladı. Üçüncü ayın sonunda anksiyete diye bir şey dahi kalmamıştı. Hamdü senalar olsun.”

Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın