Ana SayfaFaziletiLev Enzelna Suresi Fazileti – Ne İçin Okunur?

Lev Enzelna Suresi Fazileti – Ne İçin Okunur?

Lev Enzelna suresi fazileti yazımız ile karşınızdayız; Sabah akşam her gün 3 kez abdestli bir şekilde okunduğunda meleklerin duasının kazanıldığı bu sureyle birlikte inançlı kimselerin içi huzurla doluyor. Haşr suresinin içerisinde yer alan Lev Enzelna adındaki dört ayeti okuyan kimselerin dualarına 70 bini aşkın melek “amin” der. Bu nedenle inançlı kimselerin ve Allah’ın yolunda olan kimselerin Haşr Suresini adı gibi bilmeleri gerektiği de sıklıkla bilinmektedir. Toplamda 24 ayetten oluşan Haşr Suresi beraberinde birçok fazileti ve mucizeyi de barındırır. Bunun yanında dilerseniz diğer fazileti yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Lev Enzelna Suresi Fazileti Nedir?

Birçok faydası ve okuyanlar tarafından yararı söylenmektedir. Asıl olarak Hz Muhammed (S.A.V.) tarafından da okumamız gerektiği söylenen bir duadır. Özellikle Lev Enzelna Suresi Fazileti hakkında bilgi vermeden evvel Peygamber Efendimiz de Haşr Suresi ve içerisinde dört ayet olan Lev Enzelna ile ilgili şöyle buyurmuştur:

Her kim sabahleyin üç kez Haşr Suresinin sonundaki 4 ayeti okursa Allah-u Teala kendisine yetmiş bin tane meleği vakıf kılar. Tüm bu melekler akşama kadar ayeti okuyan kimseye dua ederler. Eğer kişi o gün vefat ederse şehit olarak ölür. Bunu akşamleyin okuyan da tıpkı sabah okuyanla aynı derecededir.

Yukarıda Hazreti Peygamberimiz tarafından da yorumlanan Lev Enzelna, aşağıdaki gibi okunmaktadır:

Lev enzelnâ hâzâlkurâne ‘alâ cebelin leraeytehu haşi’an mutesaddi’an min haşyetillâhi ve tilkel emśâlu nadribuhâ linnâsi le’allehum yetefekkerûn. Huvallâhullezî lâ ilâhe illâ hu ve’âlimu-lğaybi ve-şşehâde huverrahmânurrahîm. Huvallâhullezî lâ ilâhe illâ huvelmeliku-lkuddûsu-sselâmu-minulmuheyminu-l’azîzu-lcebbâru-lmutekkebbir subhânallâhi ‘ammâ yuşrikûn. Huvallâhul hâlikul bâriul musavviru lehul esmâul husnâ, yusebbihu lehu mâ fissemâvati vel-ardi vehuve-l’azîzulhakim.

Lev Enzelna Suresi Arapça Okunuşu
 • Haşr, 21-22-23-24

Lev Enzelna Suresi Ne İçin Okunur?

Lev Enzelna Suresi Ne İçin Okunur
Lev Enzelna Suresi Ne İçin Okunur

Genelde şehit olmak harpte ölmek ile eşleştirilmektedir. Fakat farklı durumlarda da şahit olabilirsiniz. Eğer her sabah ve akşam Lev Enzelna Suresi okursanız Peygamber efendimizin de dediği gibi okuduğunuz gün vefat ederseniz şehit olursunuz. Bu da Lev Enzelna Suresi Ne İçin Okunur? Sorusunun en güzel cevabı niteliğindedir.

Lev Enzelna Suresi Şifa

Len Enzelna, inançlı kimselerin sayısız şifaya sahip olmasını ve dualarının gerçek olmasını sağlar. Hazreti Peygamberimiz tarafından da belirtildiği üzere Lev Enzelna’yı sabah ya da akşamleyin okuyan kimseler için yetmiş bin melek vakıf kılınmaktadır. Bu melekler ayetleri okuyan kimseler için dua eder ve bu kimselerin dualarına amin diye eşlik eder. Bu nedenle Lev Enzelna suresi şifa içeren ve oldukça hayırlı bir suredir. İnançlı kimselerin her boş vaktinde okuması gereken bir suredir. Lev Enzelna Suresi Fazileti örnekleri sizlerle:

 • Birçok borcum vardı, çok çalıştım ve Peygamber efendimizin de dediği gibi her sabah 3 kez bu duayı okudum. Şuan Allah’a şükürler olsun borçlarım bitti.
 • Bol bol okuduğum bir dua Allah’ım nasip etti ve güzelliklerine kavuşturdu. Mutlaka okumalısınız.
 • Allah’ıma hamd olsun için huzurla doldu hem çok güzel hem de faziletli.
 • Çevremde de birçok insandan duydum, fazileti yüksek bir duaymış.

Birçok borçlunun borcunu, hastanın hastalığını ve dertlinin derdini gideren Lev Enzelna, her Müslümanın bir kez dahi olsa okuması gereken surelerden biridir. Özellikle de Peygamberimiz tarafından da buyrulduğu üzere sabahleyin ya da akşamleyin abdestli olarak okunması elzemdir. Böylece çok daha büyük oranda tesir etmesi mümkün olur. Lev Enzelna suresi sayesinde çaresi olmayan dertlerden dahi kurtulan binlerce insan vardır. Ayrıca bunlar Lev Enzelna Fazileti arasında gösterilmektedir. Tabii ki bu insanların tamamının göğsü imanla dolu ve Allah’a olan inancı tam insanlardır. Bu nedenle inançlı kimseler için sayısız çıkış yolu hep vardır.

Lev Enzelna Duası Ne İçin Okunur?

Haşr suresi, Kur’an’ın 59. suresidir ve bu surenin farklı sebeplerle okunması mümkündür. İşte Lev Enzelna Duası Ne İçin Okunur? Sorusu için bazı nedenler:

 1. Korunma ve bereket için okunmaktadır: Haşr suresi yani Lev Enzelna Duası, içerdiği dualar ve ayetler ile kişinin kendisini ve ailesini kötülüklerden koruması ve bereketli bir yaşam sürdürmesi için okunmaktadır.
 2. Zikir için okunmaktadır: Lev Enzelna Duası, Allah’ın isimlerinin ve sıfatlarının anlatıldığı bir sure olduğu için, zikir yapmak isteyen kişiler tarafından okunmaktadır.
 3. Tevbe ve istiğfar için okunmaktadır: Haşr suresi, Allah’ın affı ve merhameti üzerine konuştuğu ayetler içerdiği için, günahlarından pişman olan kişiler tarafından okunmaktadır.
 4. Yatmadan önce okunmaktadır: Bazı Müslümanlar, yatmadan önce Haşr suresini okuyarak, uykudan önce Allah’ın koruması altında olduklarını hissetmek istiyorlar.
 5. Ölü için okunmaktadır: Bazı Müslümanlar, ölen bir kişi için Lev Enzelna Duasını okuyarak, onun için dua etmek istiyorlar.

Bu nedenlerden dolayı, Haşr suresi Müslümanlar tarafından sık sık okunan bir suredir.

Haşr Suresi Mucizesi Yaşayanlar

Haşr suresi sayesinde insanların mucizelerle karşılaştığı ve dualarının kabul olduğu söylenir. Bu, Kur’an-ı Kerim’de de geçen bir durumdur. Hazreti Peygamberimizin de doğruladığı üzere Haşr suresi mucizesi yaşayanlar oldukça yüksek sayıdadır. Ayrıca bu sureyi okuyarak pek çok kişi büyük oranda mucize yaşamaktadır. Bu mucizeler genellikle duaların kabul olması, dertlerden kurtuluşu ifade eder ve sıkıntılardan azat edilmektir. Allah-u Teala kendisine Haşr suresi ile gelen kulları için yetmiş bin meleği görevlendirir. Haşr Suresi Mucizesi Yaşayanlar arasında birkaç yorum sizlerle:

 • Gerçekten çok güzel ve anlamlı bir dua, dileklerimiz kabul oldu.
 • İçimizin huzurla dolduğu bir dua oldu, Allah’ımıza şükürler olsun.
 • Ailecek ettiğimiz dualardan bir tanesidir. Son derece etkili.

Bu melekler sureyi ve ayetleri okuyan kimselere bir tam gün boyunca dua ederler ve kişinin ettiği dualara amin derler. Böylece kişinin dualarının kabul olma olasılığı da artar. Allah-u Teala, her zaman imanlı kimselerin sığınacağı ilk limanlardan biri olmalıdır. Lev Enzelna Fazileti de Yüce Rabbimizin bir lütfudur. Yaratan, hiçbir kulunu geri çevirmez ve şüphesiz ki o, her şeyi duyan ve acil kullarına yardım edendir. Haşr suresi mucizesi sayesinde aciz kullarına yardım eden ve onların borçlarından kurtulmasını sağlar. Hastalıklardan kurtulmasını, dertlerinden kurtulmasını sağlayan olmuştur.

Ayrıca Lev Enzelna Suresi Ne İçin Okunur? konusu ile alakalı en merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Lev Enzelna Fazileti yazımız ile alakalı bilgilendirici bir video sizlerle olacak:

Lev Enzelna suresi fazileti yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.
Yorum yapın