Ana SayfaMucize DualarNimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası – Arapça Yazılışı

Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası – Arapça Yazılışı

Nimeti celilullah bereketi halilullah yemek duası milyonlarca inançlı kimsenin her gün yemeklerden önce ettiği dualardan birisidir. Özellikle çocuklar tarafından büyük bir coşku ve heyecanla okunan bu duanın tam hali aşağıdaki gibidir. Sabah, öğle ve akşam dahil olmak üzere her öğünde bu duayla yemek yemeye başlamak mümkündür. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası Arapça Yazılışı

Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası Arapça Yazılışı
Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası Arapça Yazılışı

Öncelikle şunu belirtelim ki “Nimeti Celilullah, bereketi Halilullah” ifadesi, Türkçe bir yemek duasıdır. Bu dua, Allah’ın nimetlerine şükretmek ve bereketini dilemek amacıyla kullanılır. İşte Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası Arapça Yazılışı şu şekildedir:

Elhamdü lillâlillezi et’amenâ ve sekanâ ve cealenâ minel müslimin et’amene-Allâhü min taâm-il cenneti. Ve sekanâ-Âllâhü min şarâb-il kevseri ve zevvecnâ-Allâhu bihûril’ayni. Bi-hürmetil enbiyâi velmürseline velhamdü lillâhi Rabbil âlemin.

Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası uzun

Dinimizde sofraya oturduğumuz zaman yemek duası etmek oldukça önemlidir. Bu yüzden her Müslüman’ın kesinlikle bu duayı ezbere bilmesi gerekir. İşte Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Yemek Duası uzun şu şekildedir:

  • Nimeti celilullah bereketi halilullah şefaat Ya Rasülullah! Bismillahi açtır Allah’ım, nimeti taştır Allah’ım, cemaline ulaştır Allah’ım. Mekke Medine’yi dolaştır Allah’ım. Bu sofralar nurdur kaza belaları geri durdur Allah’ım. Bu sofralar mamurdur bu sofralarda Halil İbrahim bereketi bulundur Allah’ım. Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin. Bu sofranın sahibi yokluk kıtlık görmesin Allah’ım!

Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Şefaat Ya Resulallah Ne Demek?

Nimeti celilullah bereketi halilullah şefaat ya resulallah ne demek diye merak edenler için yanıt oldukça basittir. Yüce Allah’a inançlı kimselerin her yemek öncesinde okuduğu duanın bir kısmıdır. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Sevdiğinle Muhabbeti Artırmak İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz. Bu duanın Türkçe meali ise aşağıdaki gibidir:

  • Soframıza bereket, vücudumuza sıhhat, dünyada kalanlarımıza selamet, ahirete gidenlerimize rahmet eyle.

Yemek Duası Nasıl Başlar?

Yemek duası nasıl başlar sorusu birçok kişinin ortak merak konuları arasında yer almaya devam ediyor. Birbirinden farklı yemek dualarının olması pek çok kişinin dikkatini çekiyor. Yüce Allah’a el açan ve ona sığınan inançlı kimseler yemek yemeden önce de yine Allah-u Teala’ya el açmayı tercih ediyor. Yukarıda bir başkası bulunan yemek duasının farklı bir versiyonu da aşağıdaki gibidir:

  • Elhamdü lillâhillezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâ müslimîn Elhamdü lillâhi hamden kesîran mübâreken fîhi, ğayra mekfiyyin, ve lâ müveddein ve lâ müsteğnen anhü Rabbenâ.

Türkçe Yemek Duası Nasıl Yapılır?

Türkçe yemek duası nasıl yapılır sorusunun yanı sıra aynı kişiler Türkçe edilen yemek duasının kabul olup olmadığını da merak ediliyor. Öncelikle belirtilmelidir ki edilen duaların dili yoktur. Bu sebeple inançlı kimselerin Türkçe dua etmesi de mümkündür. Türkçe edilen yemek duasına bir örnek vermek gerekirse yanıt aşağıdaki gibi olabilir:

  • Bizleri yokken var eden, bize yedirip içirmekte olan Yüce Allah’a hamdolsun, Kâinatın efendisi olan sevgili peygamberimize de selâm ve salât olsun. Mağfiret ve rahmet tüm Müslüman olan kardeşlerimizin üstüne olsun. Ya Rabbi! Nimet ve rızık veren sensin!

Bu dua Allah’a sığınan ve sürekli O’nu konuşan inançlı kimseler tarafından sıkça okunur. Her öğünün ardından yukarıdaki şekilde duayı etmek mümkündür. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Sevdiğin Erkeğin Seni Sevmesi İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yemek Duası Okumak Ne Anlama Gelir?

Yemek duası okumak ne anlama gelir diye merak edenler için yanıt basittir. Öncelikle şunu belirtelim ki yemek duası, bir yemek öncesinde veya sonrasında dile getirilen bir dua ve teşekkür ifadesidir. Birçok kültürde ve dinde yemek duaları uygulanmaktadır. Bu dualar yemek yemeyle ilgili olarak Allah’a teşekkür etmek, bereket dilemek veya yemeklerin sağlık ve iyilik getirmesi için niyazda bulunmak amacıyla okunur.

Yemek duası birçok kişi için bir ritüel veya geleneksel bir uygulama olarak görülür. Bazıları için yemek duaları yemeğe başlamadan önceki bir anıda zihni sakinleştirmek ve ruhsal bir bağlantı kurmak için bir fırsat sunar. Diğerleri içinse bu dualar sosyal bir etkileşim biçimi veya toplumsal bir beklenti olarak kabul edilir. Her ne sebeple olursa olsun inançlı kimselerin Yüce Allah’a el açarak yukarıda verilmiş olan çeşitli duaları okumak faydalı olacaktır. Böylece hem sofranın hem evin hem de kişinin bereketi artarak çoğalmaya da devam edecektir.

Son olarak Nimeti celilullah bereketi halilullah yemek duası yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın