Ana SayfaMucize DualarNuh Suresi 10 11 12 Faziletleri – Anlamları

Nuh Suresi 10 11 12 Faziletleri – Anlamları

Nuh Suresi 10 11 12 faziletleri de merak edilen ve öğrenilmek istenen konular arasında kalmaktadır. Ayrıca Nuh Suresi, Kur’an-ı Kerim’deki sıralamasına göre 71. Sure olarak belirtilmektedir. Nuh Suresi, Mekke’de inen sureler arasında yer almaktadır. Nahl suresinden sonra İbrahim suresinden de önce inen bir dua olarak tabir edilmektedir.

Nuh Suresi Ne Demek?

Kur’an-ı Kerim’de yer alan surelerin hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Ayrıca Nuh Suresi ne demek konusu da bu doğrultuda öne çıkmaktadır. Bununla beraber Nuh Suresi hakkında en genel bilgileri edinmek de söz konusu olacaktır. Nuh Suresi, Mekke döneminde inen bir dua olarak tabir edilmektedir. 28 ayetten oluşan bu sure içerisinde Hz. Nuh’un mücadeleleri ve Nuh Tufanı gibi konulara da yer verilmektedir.

Hz. Nuh ismi Kur’an-ı Kerim’de adı sık sık geçen peygamberler arasında yer almaktadır. Ayrıca dini tebliğ ettiği kavmiyle olan mücadelelerini de işleyen bir noktadadır. Öte yandan Kur’an-ı Kerim içerisinde Nuh peygamberden öncekilere dair bir bilgi detaylı bir biçimde olmamaktadır. Ancak Hz. Nuh’un soyu, hayatı, peygamberlik dönemi ve toplumla olan mücadelesi de bu hususta yer almaktadır. Ayrıca Nuh Tufanı da Nuh Suresi içerisinde de detaylı bir biçimde yer almaktadır.

Nuh Suresi Konusu

Kur’an-ı Kerim içerisinde yer alan sure ve ayetlerin konuları da merak haline gelmiştir. Ayrıca Nuh Suresi konusu da bunlar arasında yer almaktadır. Mekki sureler arasında yer alan Nuh Suresi içerisinde iman esasları yer almaktadır. Ayrıca Hz. Nuh’un peygamberlik dönemi, verdiği mücadeleler ve tufan konuları kendini göstermektedir. Ayrıca bu surede Hz. Nuh’un kendisi ve tüm müminler için yaptığı dualarla son bulmaktadır. Bununla beraber Nuh Suresi son derecede etkili ve detaylı bir dua olarak da öne çıkmaktadır.

Nuh Suresi Faziletleri

Surelerin faydaları ve faziletleri gibi bir konuya ilişkin bilgi sahibi olmak son derecede mümkün olan konular arasındadır. Ayrıca Nuh Suresi faziletleri de merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu hususta söz konusu olacaktır. Bu sureye dair hazreti peygamber de birtakım hadislerle gerekli açıklamaları yapmıştır.

Resûlullah (s.a.v) buyurdu ki: “Her kim, (sevâbını umarak) Nuh sûresini okursa, Nuh’un (a.s.) duâsına nail olan Mü’minlerden olur.” (Ebû Suud)

 “Mü’minlerin kurtuluşu üç şeyledir: Nuh’un duâsı, İshak’ın duâsı ve Muhammed’in şefâati.” (Ebû Suud)

Bir diğer rivayete göre de Nuh Suresi düzenli olarak okunduğunda mutlak suretle faydasını gösterecektir. Ayrıca bu sureyi her zaman okuyanların daha hayattayken cennetteki yerini görmeden vefat etmeyeceği ifade edilen konular arasındadır. Ayrıca kendisine kötülük yapmak ya da zulüm göstermek isteyenler için okurlarsa da Allah’ın kendilerini koruyacaklarını gözlemleyeceklerdir.

Nuh Suresi hangi amaç doğrultusunda okunur olursa olsun Allah’ın da yardımıyla amaçlarına ulaşmaları kesindir. Ancak bağışlanmak ya da kafirlerden uzak durmak için de Nuh Suresi 26 ile 27 ayetlerin okunmasının ne denli önemli olduğu da belirtilen bir detay olmaktadır.

Nuh Suresi Faydaları

Nuh Suresi, son derecede faziletli bir dua olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca Nuh Suresi faydaları anlamında da oldukça tercih edilen bir sure olmaktadır. Bu duayı okuyan kişilerin inançları pekişecek ve imanları kuvvetlenecektir. Ayrıca Hz. Nuh’un hayatını öğrenmek ve verdiği mücadeleye tanıklık etmek konusunda da önemli bir suredir. Öte yandan Hz. Nuh’un sabrını örnek almak için de Nuh Suresi önemli ölçüde okunacak olan dualar arasında yer almaya da devam edecektir.

Yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

OkunacakDualar.net

OkunacakDualar.net, Mucize Dualar Okuyanlar ve Yaşayanlar hakkında bilgiler veren duaların anlamı ve fazileti hakkında açıklamalar sunan bir blog sitesidir.
Yorum yapın