Ana SayfaMucize DualarPeygamberimizin Miraca Çıkarken Okuduğu Dua – Mucizevi Dua

Peygamberimizin Miraca Çıkarken Okuduğu Dua – Mucizevi Dua

Peygamberimizin miraca çıkarken okuduğu dua konusunda bilgi sahibi olmak son derecede önemlidir. Ayrıca Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in Miraç Gecesi’nde okuduğu dualar da fazlasıyla merak konusudur. Müslümanların fazlasıyla ilgi gösterdiği bir detay olmaktadır. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Peygamber Efendimizin Yaptığı Dualar

Özellikle Miraç Gecesi okunan dualar kabul olacağından dolayı bu şekilde hareket etmekte yarar vardır. Ayrıca bu gece namaz ve tutulan oruçların da büyük sevabı olacaktır. Ayrıca bu özel günde okunan bazı dualar da vardır. İşte Peygamber Efendimizin Yaptığı Dualar aşağıda verilmiştir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Ders Çalışma İsteği Uyandıran Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

“Allâhümme innî es’elüke min hayri mâ seeleke minhü nebiyyüke Muhammedün sallallahu aleyhi ve sellem. Ve neûzü bike min şerri mesteâzeke minhü nebiyyüke Muhammedün sallallahu aleyhi ve sellem. Ve ente’l–müsteân, ve aleyke’l–belâğ, ve lâ havle velâ kuvvete illâ billâh”

Anlamı: “Allahım! Peygamber’in Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in senden dilediği hayırları ben de dilerim. Peygamber’in Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in sana sığındığı şerlerden biz de sana sığınırız. Yardım ancak senden beklenir. İnsanı dünya ve âhirette muradına ulaştıracak sensin. Günahtan kaçacak güç, ibadet edecek kuvvet ancak Allah’ın yardımıyla kazanılabilir.” (Tirmizî, Daavât 89)

Cebrail’in Peygamberimize Miraçta Öğrettiği Dua

Cebrail'in Peygamberimize Miraçta Öğrettiği Dua
Cebrail’in Peygamberimize Miraçta Öğrettiği Dua

Oldukça fazla merak edilen Cebrail’in Peygamberimize Miraçta öğrettiği dua “Subhanallahi vel hamdü lillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber, ve la havla ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” şeklindedir. Bu dua, Arapça’da yazılmıştır ve Türkçe anlamı şu şekildedir:

“Allah’ı tenzih ederim, hamd Allah’a mahsustur, Allah’tan başka ilah yoktur ve Allah büyüktür. Hiçbir güç ve kuvvet, mutlak güç ve kuvvete sahip olan Allah’tan başka değildir.”

Bu dua, Miraç’ta Peygamberimize Cebrail tarafından öğretilmiştir ve İslam inancında büyük bir öneme sahiptir. Peygamberimiz, bu duayı bize öğütleme amacının, Allah’ın büyüklüğünü hatırlatmak, ona olan saygımızı arttırmak ve insanların O’na tevazu ile yaklaşmalarını sağlamak olduğu söylenir.

Peygamberimizin Miraca Çıkarken Okuduğu Dualar

Peygamber Efendimiz, Miraç Gecesi de dualarını Allah’a iletmiştir. Bununla beraber peygamberimizin miraca çıkarken okuduğu dualar noktasında da bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Peygamberimiz, kör olan birinin isteği üzerine dua etmiştir. Ayrıca o kişi Peygamberimizin yanına gelerek Ya Resulallah! Allahü Teâlâ’ya dua et, gözlerim açılsın’ diyerek bir ricada bulunmuştur. Bunun üzerine Hz. Muhammed de abdest alarak şu şekilde dua etmiştir.

  • “Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed Aleyhisselam’ı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed Aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!”

Miraç Kandilinde Okunacak Dualar

Miraç Gecesi genelinde dua okumak da büyük sevaptır. Ayrıca Allah’ın kudretini anlamak ve kulun aciz olduğunu göstermesi konusunda etkilidir. Bununla beraber Miraç Kandilinde okunacak dualar konusunda da bir çeşit dualara yönelmekte fayda vardır. Tüm kullar Allah’tan gelecek hayırlara ve iyiliklere muhtaç olduğundan dolayı dua ve ibadetlere bu gece boyunca yer vermenin önemi gündeme gelmektedir.

Tüm ibadetlerde olduğu gibi Miraç Kandili’ne özgü bir dua da olmamaktadır. Ancak Hz. Muhammed, günlük hayatında her gün okuduğu duaları okumayı ümmetine tavsiye etmiştir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Anında Mesaj Attıran Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

  • “Ey kalpleri evirip çeviren Allah’ım, kalbimi dininin üzerinde sabit kıl.” (Tirmizî)
  • “Allah’ım! Senden yararlı bilgi, hoş rızık, kabul edilmiş amel isterim.” (İbn Mace)
  • “Allah’ım, beni bağışla, bana merhamet et, bana afiyet ver ve bana rızk ver.” (Müslim)
  • “Allah’ım, yaptığım şeylerin şerrinden ve yapmadığım şeylerin şerrinden Sana sığınırım.” (Müslim)
  • Allah’ım, Senden sevgini, Seni sevenlerin sevgisini ve beni Senin sevgine ulaştıracak ameli isterim. Allah’ım, Senin sevgini bana nefsimden, ailemden ve soğuk sudan daha sevimli eyle.” (Tirmizî)
  • “Allah’ım, acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, ihtiyarlıktan ve cimrilikten Sana sığınırım. Kabir azabından Sana sığınırım. Hayatın ve ölümün fitnesinden Sana sığınırım.” (Müslim)
  • “Allah’ım, Senden rahmetini icap ettiren şeyleri, mağfiretini gerektiren şeyleri, bütün günahlardan esen kalmayı, bütün iyilikleri ganimet olarak kazanmayı, cennete nail olmayı ve cehennemden kurtulmayı isterim.” (Müslim)

Ayrıca Peygamberimizin miraca çıkarken okuduğu dua yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın