Ana SayfaMucize DualarSırrı Bilinmeyen Salavatlar – Salavat Çeşitleri ve Fazileti!

Sırrı Bilinmeyen Salavatlar – Salavat Çeşitleri ve Fazileti!

Sırrı bilinmeyen salavatlar önemli olan konular arasında yer almaktadır. Özellikle büyük salavatlar zikirlerin önemli bir parçası niteliğinde kalmaktadır. Ayrıca dinimiz gereğince de insanların amellerinin en üstü olarak da belirtilmektedir. Öte yandan salavatların tamamı peygamberimizi anmak ve hatırlatmak adına tekrar edilmektedir. Salavatların her birinde ayrı hikmetlerin varlığı da bu hususta gündemdedir. Özellikle Hz. Muhammed konuya ilişkin açıklamalara yer vermiştir.

 • Kıyamet gününde bana insanların yakın olanları benim üzerime en çok salavat getiren olacaktır.
 • Kim bana bir kez olsun salavatı şerife getirirse Allah o kimseye on kez salavat getirir.
 • Kim Allah’ı memnun ve razı etmiş olduğu halde O’na kavuşmayı sevinçle isterse, benim üzerime fazlaca salavatı şerife getirsin.
 • Ey Ümmetim! Cuma günleri benim üzerime her zamankinden daha fazlaca salavat getirin. Çünkü cuma günleri benim üzerime getirmiş olduğunuz salavatı şerifler bana arz olunur. Kim ki benim üzerime salavatı şerife getirirse bana daha yakın olur.
 • Benim ümmetimden herhangi biri işleri bozulup, ihtiyaçları zorlaşıp çıkmaza girdiği vakit bana çokça salavatı şerife okusun. Zira bana okunan salavatı şerifeler bütün hüzün ve kederleri, sıkıntı ve tasaları giderir. Ümmetimin rızkları çoğalır, ihtiyaçları güzelce son bulur.

Kur’an-ı Kerim’de en büyük salavatlardan bir tanesi olarak da Salavat-ı Fetih yer almaktadır. Bu salavatın sevabı ve faydası da son derecede fazladır.

“Allahümme Salli’ala Seyyidina Muhammedi’nil Fatifi lima Uğlika vel hatimi lima Sebeke Nasırıl Hakkı Bil Hakkı vel Hadi ila Sıratikel Müstakim ve ala alihi Hakk’ın Kadrihi ve Mikdarihil Azim.”

Bu salavatla beraber farklı kapıların açıldığı ifade edilmektedir. Ayrıca Hz. Muhammed de bu salavatın 600.000 nimeti davet ettiği ve 400 hac sevabıyla aynı olduğunu da ifade etmiştir. Ayrıca kimin Salavat-ı Fetih’i okuyarak dua etmesi durumunda büyük mükafatlara sahip olacağı da ifade edilen konular arasındadır. Salavat-ı Fetih, günde 40 kez, Cuma günü namazdan sonra 100 kez ve Cuma günü 1000 kez okunması durumunda da farklı faydaları ortaya koyması da mümkün olan bir konudur.

İslam dini içerisinde Allah’ın kullarına okumalarını söylediği farklı salavatlar yer almaktadır. Ayrıca bu salavatların ayrı ayrı hikmetleri de ortaya çıkmaktadır.

 • Bi Adedi Elf Salavatı
 • Salatı Münciye
 • Salatı Nariye
 • Hazreti Sıddıyk’ın Salatı
 • Salatı Fetih
 • Kudretten Taş Üzerine Yazılan Salavat

En Çok Okunan Salavatlar

Salavat çekmek isteyenler genel olarak belirgin ve belli başlı olan zikirlere yöneleceklerdir. Bununla beraber en çok okunan salavatlar kapsamında da girişimlerde bulunacaklardır. Bu evrede de farklı farklı zikirlere yönelmeleri bu salavatlar dahilinde gelişecek düzeyde kalacaktır.

 1. Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed.

Anlamı:

Allahım (peygamberimiz) Hz. Muhammed’e ve aline (evladu iyaline) rahmet eyle.

 • Cezallahü anna muhammeden ma hüve ehlühu

Anlamı:

Allah Teala Muhammed’i bizim adımıza mükafatlandırsın ki O zaten buna ehildir.

 • Allahümme salli ala seyyidina muhammedin ve ala alihi salaten ta’dilü cemiy’a salevati ehli mehabbetike ve sellim ala seyyidina muhammedin ve ala alihi selamen ya’dilü selamehüm

Anlamı:

Allah’ım, efendimiz Muhammed’e ve onun aline, senin sevgine layık olanların getirdiği topyekun salavatlara denk olacak şekilde salat eyle ve yine efendimiz Muhammed’e, onun aline bu zatların selamları miktarınca selam eyle.

 • Allahümme salli ala seyyidina muhammedin adede ma fi ilmillahi salaten daimeten bi devami mülkillah

Anlamı:

Allahım efendimiz Muhammed’e senin ilminden bulunanlar sayısınca ve mülkün devam ettiği sürece salat ve selam eyle.

Yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

OkunacakDualar.net

OkunacakDualar.net, Mucize Dualar Okuyanlar ve Yaşayanlar hakkında bilgiler veren duaların anlamı ve fazileti hakkında açıklamalar sunan bir blog sitesidir.
Yorum yapın