Ana SayfaFaziletiŞura Suresi 19 Ayet Fazileti – Ne İçin Okunur?

Şura Suresi 19 Ayet Fazileti – Ne İçin Okunur?

Şura Suresi 19 ayet fazileti de en fazla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ayrıca bu sure Kur’an-ı Kerim sıralamasında 42. iniş sırasında da 62. Sure olarak belirtilmektedir. Ayrıca Şura Suresi suresi Mekke döneminde inen ayetlerden meydana gelmiştir. Öte yandan 23 – 24, 25 – 26 ve 39 – 41 ayetlerinin Medine’de indiğine dair rivayetler de vardır. Ancak içerdiği üslup bakımından da bu ayetlerin Mekke dönemine ait olduğu belirtilmektedir. Şura Suresi, Zuhruf Suresi’nden önce Fusilet Suresi’nden de sonra olmak kaydıyla Kur’an-ı Kerim içerisinde yer almaktadır. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Şura Suresi Ne Demek?

Şura Suresi Ne Demek?
Şura Suresi Ne Demek?

Son zamanlarda Şura Suresi konusuna ilişkin merak ettiğiniz konular gündeme geliyor. Ayrıca Şura Suresi ne demek gibi bir soru etrafında da hareket edeceksiniz. Bu sure Mekke döneminde inmiş olan bir duadır. Ayrıca toplamda 53 ayet olarak bilinmektedir. Bu sure adını 38. Ayette geçen “Şura” kelimesinden almaktadır. Ayrıca Şura Suresi içerisinde tüm Müslümanların işlerini kendi aralarında fikir alışverişli yaparak yürüttüklerini belirtmektedir. Ayrıca Allah’ın birliği ve kıyamet günü gibi konuları da içeren bir haldedir.

Şura Suresi 19 Ayet Fazileti

Şura Suresi, farklı biçimlerde okunmasıyla da değişik faziletlere sahiptir. Ayrıca farklı ayetlerini sürekli oalrak tekrar etmek de değişlik faziletlerini gündeme getirecek konumdadır. Bununla beraber Şura Suresi ne denli yararlı ve hayatı değiştiren türde olduğunu görmek de kesin bir hal alacaktır. İşte Şura Suresi 19 Ayet Fazileti şu şekildedir:

  • Şura Suresi 33 kez okunduğunda imanı güçlendirerek, Allah korkusundan emin kılacaktır.
  • Şura Suresi okuyan kişilerin düşmanına karşı galip geleceği kesindir. Ayrıca düşmanların varlık tehdidinden korunmaları için 33 kez okumakta yarar vardır. bela anında da Şura Suresinin 1 ile 3 ayetleri okunmasında da mutlak bir yarar vardır.
  • Şura Suresinin 1 ile 3 ayetlerini her farz namazından sonra 100 kez tekrar eden kişilerin bolluk içinde olması kesindir.
  • Yağmur yağması için Şura Suresinin 28. Ayeti 70 bin kez okunmalıdır.

Şura Suresi İlk 19 Ayet Okuyanlar

Şura Suresi İlk 19 Ayet Okuyanlar yorumları son dönemlerde oldukça merak edilmektedir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Meryem Suresi 50 Ayet Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz. İşte o yorumlar şu şekildedir:

  • Arkadaşlar birçok fazileti bulunuyor. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.
  • Kaç kere okuduğumu saymadım bile. Çok iyi bir dua.

Ve Huvel Kaviyyul Aziz Anlamı

“Ve Huvel Kaviyyul Aziz” ifadesi Arapça bir cümledir ve “O, güçlü ve azizdir” anlamına gelir. “Huvel”, Arapça’da “O” anlamına gelir ve “Kaviyyul Aziz” ise “güçlü ve aziz” anlamına gelir. Bu ifade, Kur’an-ı Kerim’in çeşitli yerlerinde Allah’ın güçlü ve aziz olduğunu ifade etmek için kullanılır. Bu ifade, Allah’ın yüceliği ve üstünlüğüne işaret eder ve onun her türlü zorluğu yenme gücüne sahip olduğunu ve kudretinin sınırsız olduğunu vurgular. Ve Huvel Kaviyyul Aziz Anlamı bu şekildedir.

Şura Suresi 19. Ayet Kaç Kere Okunmalı?

Şura Suresi’nin 19. ayeti Kur’an-ı Kerim’in bir parçasıdır ve bu ayetin özel bir sayısı veya belirli bir sayıda okunması gerektiği yönünde bir öğreti veya uygulama bulunmamaktadır. Kur’an-ı Kerim genel olarak bütün ayetleri eşit değerde ve önemli olarak kabul etmektedir. Böylece Şura Suresi 19. Ayet Kaç Kere Okunmalı? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Şura Suresi 19. Ayet Ne İçin Okunur?

Allah, Şura Suresi içerisinde Müslümanların örnek birey olmalarının yanı sıra bireysel ya da toplumsal davranışlarıyla birlikte özendirilmesi de söz konusudur. Bu surede yer alan son ayette de insanların için hayati önem taşıyan bir vurguyla son bulması da söz konusudur. Bununla beraber Şura Suresi dahilinde de bu tarz manalar açığa çıkacaktır. Böylece Şura Suresi 19. Ayet Ne İçin Okunur? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Tevbe Suresi 128 129 Ayetlerinin Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Şura Suresi Konusu

Surelerin içerdiği hikayeler ve konular da gündeme gelmektedir. Bununla beraber Şura Suresi konusu da dikkat çeken bir yapıdadır. Şura Suresi ana fikri de Hz. Muhammed’e bildirilenlerin Allah tarafından gönderildiğini ifade etmektedir. Ayrıca kendisinden önce gelen peygamberlere gönderilenlerin de aynı kaynaktan geldiğini söylemektedir.

Şura Suresi içerisinde Allah’ın yaratma gücü ve evren yasalarından da bahsedilmektedir. Allah’ı inkar eden ya da şirk koşanların da ahiret hayatında yaşayacaklarından söz edilmektedir. İman ederek Allah’a inanan kişilere de ahiret yaşantısı hakkında müjdeler vermektedir. Peygamberin tebliğ görevinin ağırlığı ve müşriklerle girdiği mücadeleler de Şura Suresi içerisinde yer almaktadır.

Şura Suresi Faziletleri

Şura Suresi hakkında ne kadar faydalı ve faziletli olduğunu görmek de kesin olmaktadır. Ayrıca Şura Suresi faziletleri bakımından da etkin bir konumda kalıyor. Hz. Muhammed de bu sureyle alakalı bazı hadislere yer veriyor. Bu sayede de Şura Suresi ne kadar faydalı ve etkili bir dua olduğunu görme konusunda da yeterli bir dua olduğunu ifade ediyor.

Resûlullah (s.a.v) buyurdu ki: “Her kim, Şûrâ sûresini okursa, o kişi, meleklerin kendisine duâ ettiği, afvedilmesi ve rahmet edilmesi istenilen kişilerden olur.” (Beyzâvî)

Son olarak da Şura Suresi 19 ayet fazileti yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.
Yorum yapın