Ana SayfaMucize DualarTaziyede Fatiha’dan Önce Okunan Dua – Nasıl Okunur?

Taziyede Fatiha’dan Önce Okunan Dua – Nasıl Okunur?

Taziyede Fatiha’dan önce okunan dua cenazelerde herkesin dikkate aldığı bir konudur. Çünkü taziye ziyaretinde bulunan noktalarda bu duayı okumak son derecede önemlidir. Gerek geleneksel gerekse de dini açıdan bu duaya yer vermekte fayda vardır. Bu yüzden Müslümanların her zaman bu tip ziyaretler esnasında bu duayı okumaları adına ezberlemeleri gerekecektir. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Cenaze Evinde Okunacak Dua

Cenaze Evinde Okunacak Dua
Cenaze Evinde Okunacak Dua

Taziye duasının sözleri ya da nasıl okunacağı son derecede önemlidir. Ayrıca Türkçe manası da büyük önem teşkil edeceğinden dolayı Müslümanların bu konu hakkında bilgi sahibi olmalarında yarar vardır. Ancak bu şekilde duayı daha sağlıklı bir biçimde ifade edecek ve niyazlarını ortaya koyacaklardır. İşte Cenaze Evinde Okunacak Duası şu şekildedir:

  • “E’zemellahu ecrekum ve ehsene âzaekum ve ğefere limeyyitikum

Taziyede Fatiha Nasıl Okunur?

Taziye, bir yakının veya sevilen birinin vefatı nedeniyle ailenin veya yakın çevrenin katıldığı bir başsağlığı ziyaretidir. Taziye ziyaretlerinde Fatiha okumak, İslam kültüründe yaygın bir uygulamadır. Fatiha, Kuran’ın ilk suresidir ve önemli bir duadır. Taziyede Fatiha Nasıl Okunur? Sorusunun cevabını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Niyet Edin: Fatiha’yı okumaya başlamadan önce niyetinizi yapın ve bu duayı vefat edenin ruhu için okuduğunuzu hatırlayın. Niyet etmek, ibadetinizi Allah’a yönlendirmek açısından önemlidir.
  2. Uygun Bir Ortam Seçin: Taziye ziyareti sırasında sessiz bir ortam seçin. Bu, Fatiha’yı dikkatlice ve saygıyla okumanıza yardımcı olacaktır.
  3. Fatiha’yı Okuyun: Fatiha, Kuran’ın ilk suresi olduğu için pek çok Müslüman tarafından bilinir.

Taziyede Fatiha’dan Önce Okunan Dua Arapça

Taziye ziyaretlerinin nasıl gerçekleşeceğini Müslümanlara öğreten ilk kişi Hz. Muhammed olarak öne çıkmaktadır. Hazreti Peygamber bu tip ziyaretlere fazlasıyla önem vererek, dualar okumuştur. Genel olarak Kur’an-ı Kerim’den ayetler okuyarak, bunun dini bir sorumluluk olduğunu belirtmiştir. Taziye ziyaretlerinin Müslümanlar için bir sorumluluk olduğunu her seferinde göstermiştir.

Müminin vefat eden akrabaları, tanıdıkları ya da komşuları için taziye ziyaretinde bulunmaları sünnet bir davranıştır. Ayrıca hayır kazandırmasından dolayı yapmaları gereken önemli görevlerden bir tanesi olmaktadır. bulunması için dua ederken, içtenlikle ve samimiyetle Allah’a yönelmelidir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Sevdiğinle Muhabbeti Artırmak İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz. İşte Taziyede Fatiha’dan Önce Okunan Dua Arapça şu şekildedir:

Bismillahi ve ala milleti rasülih. Allahümme yessir aleyhi emrahü ve sehhil aleyhi ma ba’dehü ve es’idhu bi lilake vec’al ma harace ileyhi hayran mimma harace anhu.

Taziyelerde Nasıl Davranmak Gerekir?

Taziye esnasında davranış biçimleri de son derecede önemli olan konular arasındadır. Bununla beraber taziyede nasıl davranmak gerekir konusu dahilinde de bilgi sahibi olmakta yarar vardır. Bu hususta belli başlı noktalara dikkatli davranmak gerektiği her zaman değinilen konular arasındadır. Ayrıca taziye ziyaretleri muhakkak İslami usullere yapılması gereken türde olduğundan dolayı büyük bir ciddiyet gerektirmektedir.

  • Taziye ziyaretleri esnasında yüksek sesle konuşulmaz. Sesli bir biçimde gülünmez ve şakalar yapılmaz.
  • Ölen kişinin yakın çevresinin acısını perçinleyecek konuşmalarda bulunmaktan uzak durulur.
  • Taziye ziyaretlerinde ticari konuşmalara yer verilmez.
  • Taziye esnasında ölüme ne kadar hazır olduğunu düşünmekte yarar vardır.

Taziye Duaları Sözleri ve Mealleri

Taziye ziyaretlerine dair duaları okumak her zaman önemlidir. Bununla beraber taziye duaları ve mealleri konusu dahilinde bilgi sahibi olmak son derecede önemlidir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Sevdiğin Erkeğin Seni Sevmesi İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz. Bu hususta iki dua öne çıkmaktadır.

  1. Bismillahirrahmanirrahim

“Elhamdülillahillezi kale fi kitabihil kerim. Küllü nefsin zaikatülmevti, sümme ileyna türcaun. Vessalatü vesselamü ala rasuline Muhammedin kale fi şanihi; İnneke meyyitun. Ve ala elihi ve sahbihillezine ize esabethüm musibetün kalu inne lillahi ve inna ileyhi raciune.”(amin)

Türkçe anlamı:

“Ya Rabbim, sen her şeye kadirsin, bizler aciziz. Başlangıçtan bu güne kadar niceleri bu aleme geldiler, gittiler. İşte bu kulunda öteki aleme göç etti. Bizim dualarımız, senin rahmetinle ve bağışlamana ihtiyacı var. Sen rahmetinle onu kucakla, makamını cennet eyle, geride kalanlarına sabır ver Ya Rabbi, bizlere de kamil bir imanla ruhumuzu teslim etmeyi nasip et, Allah’ım!” (amin)

Bunun yanında Taziyede Fatiha’dan önce okunan dua yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Ayrıca Taziyede Fatiha’dan önce okunan dua hakkında sık sorulan sorulara alt kısımda yanıtlar verdik. Sizin de merak ettiğiniz sorular varsa yorum kısmında bizlerle sormayı unutmayınız. Dua ile kalın.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın