Ana SayfaMucize DualarVakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua – Türkçe, Tesirli!

Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua – Türkçe, Tesirli!

Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua yazımız ile karşınızdayız. Bu Vakıa Suresi, Kuran-ı Kerim’de yer alan bir sure olduğu için okunması genel olarak kabul edilen faziletleri içermektedir. Özellikle, sure insanların dünya hayatında karşılaşacakları sonuçlar ve ahirette hesaba çekilecekleri konusunda uyarır. Bu nedenle okunması, insanların dünya hayatının geçiciliği ve ahiretin önemini hatırlatır. Ayrıca, okunması, korku ve endişelerin azaltılmasına, hayatın anlam ve amacının daha iyi anlaşılmasına ve ahiretteki mükafatların kazanılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca bununla beraber mucize dualar kategorimizdeki diğer yazılara da göz atabilirsiniz.

Bunun yanında Vakıa’dan Sonra Okunacak Dua yazımız ile alakalı bilgilendirici bir video sizlerle olacak:

Vakıa Suresi Neden, Ne İçin Okunur? 🕌

Vakıa Suresi, Kuran-ı Kerim’de yer alan bir sure ve okunması, Allah’ın büyüklüğünü ve gücünü hatırlatmak ve insanların kendilerini sorgulamalarını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Ayrıca, insanların ahirette neyin onları beklediğini hatırlamalarını ve bu dünyada yaptıklarının sonuçlarını düşünmelerini sağlar.

Ayrıca Yürürken Sürekli Düşen Çocuğa Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua 🤲

Vakıa Suresi, Kuran-ı Kerim’de yer alan ve 98. sure olarak sıralanan bir sure. Surenin adı, “gerçek, gerçekleşen” anlamına gelen “vakıa” kelimesinden alınmıştır. Sure, iman edenlerin karşılaşacağı sonuçları ve korkunun gerekli olduğunu anlatmaktadır. Ayrıca, kıyamet gününün gerçekleşeceği ve insanların hesaba çekileceği konusunda uyarılar yapmaktadır. Bu güzel Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua aşağıdaki gibidir:

“Bismillahirrahmanirrahıym.Allahümme inni es’elüke bi meagidil ızzi min arşike ve münteher rahmeti min kitâbike. ve bi bismikel azimi Ve bi cemiy’ı esmaikel hüsna ve kelimâtiket tâmmâtil mübârakâtilleti lâ tücâvizühünne berrün ve lâ fâcirün.En tusalliye alâ seyyidina Muhammedin ve en terzükani ılmen nâfian ve rızkan vâsian halâlen tayyiben min ğayri kedden. Yâ ğâliben ğayra mağlûbin ğallibni alâ a’dâiy Yâ vâsial mağfirah.Iğfir lenâ ya râzikas sekaleyni ürzükna. Allahümme in kâne rızki fis semai fe enzilhü ve in kâne fil erdi ve ahrichü ve in kâne beıyden fe karribhü ve in kane asiyren fe yessirhü ve in kane galilen fe kessirhü in kane kesiyran fe bârik li fıyh. Allahümme mec’al li yedel(ülse) ulyâ ve lâ tec’alli yedes süfla.Yâ fettahu Ya Razzaku Yâ aliymüftah lenâ fe ente hayrul fatihıyne verzukna fe ente heyrur razıkıyn..Allahümme in küntü fi ümmül kitabi şakıyyen mahrûmen ve mükterran aleyye rızki femhu min ümmil kitâbi şekaveti ve hurmani vaktirari rızki.Vektübni seıyden merzûkan müveffegan bil hayrât. İnneke gariyben müciybüd deavât.Bi rahmetike ya erhamer rahimin”

Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua Türkçe

İlk olarak Vakıa suresi çeşitli dileklerimizi yerine getirmek için sürekli olarak okunan çok bilindik bir duadır. Bu duayı okuyan kişilerin yorumları da olumlu yöndedir. Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua Türkçe aşağıda sizlere verilmiştir. Bunun yanında Vakıa Suresi okuduktan sonra söylenecek bir dua şöyledir:

“Allah’ım, seni yüceltir, sana şükrederiz. Sen bizim yolumuzu aydınlatırsın ve bizi doğru yola iletirsin. Bizi bağışla, bizi merhametlendir ve bizi kurtar. Sen bizim mâlik ve yegâne yolumuzsun. Selâm ve selâmet üzere olan Peygamber’in üzerine olsun.”

Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua Türkçe

Bu dua, seçmeli bir dua olduğu için herhangi bir zorunluluk yok. Ancak, Vakıa Suresi okunduktan sonra okunması sünnet olmaktadır. Ayrıca, okunan sureye göre dua değişmektedir. Bu yüzden eğer kendinizde bir dua varsa onu okuyabilirsiniz. Böylece vakıadan sonra okunacak dua nedir? sorusunu açıklamış olduk

Ayrıca Zalim Kocaya Karşı Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Vakıa’dan Sonra Okunacak Dua

Vakıa'dan Sonra Okunacak Dua
Vakıa’dan Sonra Okunacak Dua

İlk olarak Vakıa Suresi, insanların dünya hayatında karşılaşacakları sonuçlar ve ahirette hesaba çekilecekleri konusunda uyarır. Sure, iman edenlerin karşılaşacağı mükafatları ve korkunun gerekli olduğunu anlatır. Aynı zamanda, kıyamet gününün gerçekleşeceğine ve insanların hesaba çekileceğine dair uyarılar yapar. Okuyuculara dünya hayatının geçiciliği ve ahiretin önemini hatırlatır. Bu sayede insanlar, dünya hayatının zevklerine ve geçici nimetlerine aldanmazlar ve ahirete dair amaçlarını ve hedeflerini belirlerler. Vakıa’dan Sonra Okunacak Dua isteklerinizin kabulu için olmalıdır.

Ayrıca Direksiyon Sınavına Girerken Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Tohum Ekerken Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua

Genelde çiftçilerimiz daha sağlıklı mahsul üretmek için bol bol dua etmektedirler. Tohum ekerken okunacak bir dua şöyledir:

“Allah’ım, sen bizim rızkımızı veren ve bizi rızıklandıran sensin. Biz bu tohumları ektiğimiz toprakta, senin rızkınla yetişmelerini diliyoruz. Bizi ve bu tohumları zayi etmeyecek, bizi ve onları koruyan sensin. Allah’ım sen bizim koruyucumuzsun, bizi ve bu tohumları başarıya ulaştır.”

“Bismillahirrahmanirrahim” yazılı tohumların ekilmesi, dua ve zikirlerin okunması önemli olduğu kabul edilmektedir. Tohumların ekilirken Vakıa suresi okunmasıda bir uygundur.

Ayrıca, Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua Türkçe ile alakalı en merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Bunun yanında Vakıa Suresinden Sonra Okunacak Dua yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın