Ana SayfaMucize DualarVird Çekerken Yaşanan Haller – Vird Adabı

Vird Çekerken Yaşanan Haller – Vird Adabı

Vird çekerken yaşanan haller son dönemde internetin en çok aratılan konu başlıkları arasında yer almaya devam ediyor. İslam dünyasında Yüce Allah’ı anmak için söylenilmesi ya da yapılması tavsiye edilen tüm sözlü amelleri kapsayan davranışlar olarak da söylenebilir. Bunun yanında Vird çekmeye başka bir tabirle zikir çeşidi olarak da ifade edilebilmektedir. Ayrıca mucize dualar ile alakalı diğer yazılara bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Vird Çekerken Yaşanan Haller

Vird Çekerken Yaşanan Haller konusuna bakalım. Öncelikle Vird çekerken kişinin başlamadan evvel 33 kez estağfirullah çekmesi gerekmektedir. Bu 33 estağfirullah ritüelinin sebebiyse vird çeken kişinin işlediği günahlardan ötürü Yüce Allah’ı zikretmeye layık olmadığını kabullenmesinden kaynaklanır. Bundan dolayı 33 kez istiğfar çektikten sonra tüm günahlarından arınmasıyla birlikte virde başlanabilmektedir. Yüce Allah’a el açarak çekmeye başlamadan önce bir boy abdesti almak da önemlidir.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan 170 Ayetel Kürsi Mucizesi Yaşayanlar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Vird Artırma Belirtileri

Vird Artırma Belirtileri
Vird Artırma Belirtileri

Öncelikle Vird Artırma Belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak virdin arttığını gösteren bazı belirtiler şunlar olabiliyor:

 1. Daha derin bir iç huzur: Virdlerinizi düzenli olarak yerine getirmeniz durumunda daha derin bir iç huzur hissedebilirsiniz. İbadetlerle meşgul olmak, manevi tatmini ve mutluluğu artırabilmektedir.
 2. Zamanı daha etkili kullanma: Virdleri yaparak vakitlerinizi daha verimli kullanmayı öğrenebilirsiniz. İbadetlere zaman ayırmak, yaşamınızda disiplini sağlayabilir ve diğer aktiviteleri planlama becerilerinizi geliştirebilir.
 3. Daha fazla ibadet motivasyonu: Virdleri düzenli olarak yapmanız, genel ibadet motivasyonunuzu da artırabiliyor. Kendinizi Allah’a yakın hissettiğinizde diğer ibadetlere de istekle yönelebilirsiniz.
 4. Maneviyat duygusu: Nafile namazların veya virdlerin ruhani boyutlarına odaklanmak, maneviyat duygusunu güçlendirebiliyor ve Allah’la olan bağınızın kuvvetlenmesine yardımcı olabiliyor.
 5. Sevap kazanma bilinci: Virdleri yaparken sevap kazandığınızın bilincinde olmak, ibadetlerinizi daha anlamlı ve değerli kılabiliyor. Bu da artan bir sevap bilinciyle hareket etmenize yardımcı olabiliyor.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Ya Rafi Okuyanların Yorumları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Küçük Vird Nasıl Çekilir Menzil

Menzil Cemaati, tasavvufî bir cemaat olup farklı virdler ve zikirler yapmaktadır. Küçük vird olarak da bilinen bu ibadet pratiği için genellikle aşağıdaki adımlar takip ediliyor:

 1. Niyyet etmek: Vird çekmeye başlamadan önce niyetinizi belirleyin ve içtenlikle Allah’ın rızasını kazanmayı hedefleyin.
 2. Tesbihatlar yapmak: Menzil Cemaati’nin küçük virdinde sıkça kullanılan tesbihatlar bulunmaktadır. Örneğin “Esma-ül Hüsna” yani Allah’ın güzel isimleri üzerine zikir yapabilirsiniz.
 3. Dua etmek: İbadetlerinizde dua etmek önemlidir. Kalbinizden gelen duaları samimiyetle Allah’a arz edebilirsiniz.
 4. Salavat getirmek: Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’e salavat göndermek de önemli bir ibadettir. Sıkça “Allahümme salli ala Seyyidina Muhammed” şeklinde salavat getirebilirsiniz.
 5. Kur’an okumak: Küçük virdde Kur’an-ı Kerim okuma da yer alabiliyor. Belirlenen sayıda ayeti veya sureleri okuyarak sevap kazanabilirsiniz.
 6. Tesbih namazları kılma: Bazı vakitlerde yapılan nafile namazlar olan tesbih namazlarını da tercih edebilirsiniz. Bu namazlarda belirlenen tesbihatları yaparak Allah’a yakınlaşabilirsiniz.

Vird Esnasında Ne Düşünülür?

Vird esnasında ne düşünülür diye merak edenlerin sayısı da her geçen gün artış göstermeye devam etmektedir. İslam dünyasının farklı ritüellerinden biri olan vird esnasında yalnızca Aziz Allah düşünülmektedir. O’nun yarattığı dağlar ya da taşlardan ziyade doğrudan O’nu düşünmek virdin en önemli hususlarından birisidir. Nitekim vird esnasında düşünülen şey O’ndan saparsa ve farklı bir yere evrilirse virdin geçersiz olduğu da bilinmektedir.

Vird sırasında yukarıda da belirtildiği gibi O’nun yarattığı hiçbir varlık ya da hiçbir şahıs düşünülmemelidir. Yalnızca Allah celle celâlühû düşünülmelidir. Allah-u Teala’ya yaklaşmak için belirli dönemlerde ve belirli sayıda yapılan ibadet, dua ve zikri ifade eden bir tasavvuf biçimi olan vird son derece önemlidir. Yüce Allah’a yaklaşmayı sağlayan bu tasavvufi yöntem sayesinde ruhsal olarak huzura erişilebilmektedir.

Kalp Zikri (Vird) Ne İşe Yarar?

Kalp zikri vird ne işe yarar sorusunun yanıtı son zamanlarda sosyal medyada sıkça merak edilmektedir. İslam alimleri de bu tür sorulara kayıtsız kalmamakla birlikte yanıtlar vererek inançlı kimselerin merakını gidermeyi tercih etmektedir. Vird, yukarıda da belirtildiği gibi Allah-u Teala’ya yaklaşmak için belirli dönemlerde ve belirli sayıda yapılan ibadet, dua ve zikri ifade eden bir tasavvuf biçimidir. 24 saat içerisinde yalnızca bir kez yapılmasıyla bilinen virdin etkilerini 40 gün içerisinde gösterdiği bilinmektedir.

5000 Vird Kaç Dakika Sürer

5000 vird kaç dakika sürer sorusunun yanıtı son dönemin en popüler konu başlıkları arasındaki yerini korumaya devam ediyor. İnsanlar genellikle 5000 vird yaparak Yüce Allah’a daha yakın olmayı hedefliyor fakat bu noktada virde başlamadan önce 5000 virdin ne kadar süreceği de merak edilenler arasında yer alıyor. 5000 vird çekerken tesbihten yardım almak gereklidir. Her 100 zikrin ardından sol eldeki tesbih bir boncuk ilerletilmektedir. Bu sayede 5000 zikri çekerken sol tesbihten 50 boncuk kadar sayım yapılır. Bu da virdin bittiğini anlamayı sağlar.

Süre olarak düşünüldüğünde ise genellikle insanlar gündüz çalıştıkları ve 5000 virde zaman bulamayabilecekleri için gece yapmayı tercih ederler. 5000 vird kişiden kişiye değişiklik gösterebilse de ortalama olarak 2 ila 5 saat aralığında sürmektedir. Daha hızlı ya da daha yavaş olması istisnalarla mümkün olsa da genel ortalama bu şekildedir. Bu noktada virdin daha hızlı bitirilmesinin ya da daha yavaş şekilde bitirilmesinin herhangi bir avantajı olmadığı da bilinmektedir. Yüce Allah ile yakınlaşmak ve gönlünü ferah tutmak için yapılan bu tasavvufi yöntem 24 saatte bir kere yapılabilmektedir. Bu nedenle genel olarak akşam saatleri ve yatsı namazı sonrası tercih edilmektedir.

Ayrıca, Vird Çekerken Yaşanan Haller ile alakalı sıkça sorulan soruları da sizler için bir araya getirdik.

Son olarak Vird Çekerken Yaşanan Haller yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.

“Vird Çekerken Yaşanan Haller – Vird Adabı” üzerine bir yorum

Yorum yapın