Ana SayfaFazileti40 Gün Teheccüd Namazı Kılmanın Fazileti – Etkili!

40 Gün Teheccüd Namazı Kılmanın Fazileti – Etkili!

40 gün teheccüd namazı kılmanın fazileti son zamanlarda sıkça merak edilmeye devam ediyor. 40 gün boyunca teheccüd namazı kılmak ve bunun sonucunda ortaya çıkan faziletler internetin en çok aratılan konu başlıkları arasında yer alıyor. Bu namaz farz olmayan namazlar arasında en faziletli ve mükafatlı bir namaz olarak biliniyor. Nitekim bu durum Kur’an-ı Kerim’de de yer alan hadis-i şerifler aracılığıyla belirtilmiştir. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

40 Gün Teheccüd Namazı Kılmanın Fazileti 🤲

Merak edilen 40 Gün Teheccüd Namazı Kılmanın Fazileti aşağıdaki listede belirtilmiştir.

  • İnançlı kimseler 40 gün boyunca üst üste teheccüd namazı kılar ise rızık kapıları onlar için sonuna kadar açılacaktır.
  • 40 günlük teheccüd namazı süresi boyunca inançlı kimselerin başına gelebilecek tüm felaketler bertaraf edilmektedir.
  • Yüce Allah’a el açan ve 40 gün boyunca teheccüd namazı kılan inançlı kişiler için Allah-u Teala bin melek görevlendirir. Bu meleklerin görevi namazı kılan kişinin dualarına âmin demektir.

40 Gün Teheccüd Namazı Kılanın Duası Kabul Olur 🙏

40 Gün Teheccüd Namazı Kılanın Duası Kabul Olur
40 Gün Teheccüd Namazı Kılanın Duası Kabul Olur

Öncelikle merak edilen bir soru 40 Gün Teheccüd Namazı Kılanın Duası Kabul Olur mu? sorusudur. Allah her zaman duaları işitir ve kabul eder. Ancak, bir kişinin dualarının kabul olması için 40 gün boyunca teheccüd namazı kılması gerekli değildir. İmanlı bir kalple yapılan samimi dua Allah’ın rızasını kazanır ve kabul edilir. Teheccüd namazı da bu yolda güçlü bir araçtır, ancak ibadetlerimizdeki niyetimiz de önemlidir. Eğer kişi teheccüd namazına sadece duasının kabul olacağı umuduyla giriyor olabilir. O zaman bu niyet yanlış olabilir ve duanın makbuliyeti etkilenir.

40 Gece Teheccüde Kalkmak

40 Gece Teheccüde Kalkmak nedir? Kur’an-ı Kerim’de ve hadislerde, gece ibadetinin önemi vurgulanmıştır. Bazı Müslümanlar, Ramazan ayının son 10 gününde veya herhangi bir zaman diliminde 40 gece boyunca teheccüd namazına kalkarak bu ibadeti yerine getirirler. Bu uygulama, kişinin manevi hayatını güçlendirmeye ve Allah’ın rızasını kazanmaya yönelik bir çabadır. Ancak bu uygulamanın farz ya da sünnet olmadığı unutulmamalıdır.

Teheccüd Namazı Kılan İnsanı Güzelleştirir mi?

Teheccüd namazı kılan insanı güzelleştirir mi? sorusunun yanıtı evet olacaktır. Bunun yanında Teheccüd namazı inançlı kimselerin güzelleşmesini ve dolayısıyla alımlı olmasını sağlar. Nitekim bu namazı kılan kişiler kendilerinde gözle görülür şekilde meydana gelen değişimi fark edebilecektir. Çevresinden alacağı olumlu yorumlar da bunun nişanesi niteliğinde olacaktır.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Birini Susturmak İçin Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Teheccüd Namazından Sonra Edilen Dua Kabul Olur mu?

Teheccüd namazından sonra edilen dua kabul olur mu? sorusunun yanıtı da yukarıdaki gibi evettir. Tüm namazlardan sonra olduğu gibi teheccüd namazında da namaz sonrası edilen dualar kabul edilmektedir. Bu da inançlı kimselerin büyük oranda Yüce Allah’a yönelmesini sağlamıştır. Yüce Allah, inançlı kullarının ettiği tüm duaları duyan ve kabul edendir. Bu sebeple gönlü iman dolu kimselerin çekinmeden Allah-u Teala’ya el açması yeterli olacaktır.

Teheccüd Namazını Kıldıktan Sonra Tesbih Çekilir mi?

Teheccüd namazını kıldıktan sonra tesbih çekilir mi? sorusunun farklı görüş ve mezheplere göre birbirinden farklı inanışları da vardır. Bu namazda da her nafile namazda olduğu şekilde tesbih çekmek mümkündür. Nitekim bu durum inançlı kimselerin pek çoğu tarafından da uygulanan bir şeydir. Ayrıca, Teheccüd namazında tesbih sonrasında aşağıdaki iki duanın da okunması tavsiye edilir:

  • Bismillahirrahmânirrahîm. İnna enzelnahü fiy leyletilkadr. Ve ma edrake ma leyletülkadr. Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr. Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr. Selamün hiye hatta matle’ılfecr. Li yüdhılel mü’minıne vel mü’minati cennatin tecrı min tahtihel enharu halidıne fıha ve yükeffira anhüm seyyiatihim ve kane zalike ındellahi fevzen azıyma.
  • İnna fetahna leke fetham mübına. Li yağfira lekellahü ma tekaddeme min zembike ve ma teahhara ve yütimme nı’metehu aleyke ve yehdiyeke sıratam müstekıyma. Ve yensurakellahü nasran azıza. Hüvellezı enzeles sekınete fı kulubil mü’minıne li yezdadu imanem mea ımanihim ve lillahi cünudüs semavati vel ard ve kanellahü alımen hakıma. Ve yüazzibel münafikıyne vel münafikati vel müşrikıne vel müşrikatiz zannıne billahi zannez sev’ aleyhim dairatüs sev’ ve ğadıbellahü aleyhim ve leanehüm ve eadde lehüm cehennem ve saet masıyra.

Teheccüd Namazı İçin Uyumak Şart mı?

Teheccüd namazı için uyumak şart mı? diye merak edenler için yanıt evet olacaktır. İnançlı kimseler kıldıkları namazın teheccüd namazı olarak kabul görmesi için öncelikle bir miktar uyumuş olmaları gerekiyor. Sonrasında uyanıp abdest alarak teheccüd namazı kılınabilir. Bu durumun tam tersi ise yani uyumadan geceyi bekleyip namazı kılmak Yüce Allah tarafından teheccüd namazı olarak kabul görmez.

Ayrıca, 40 gün teheccüd namazı kılanın duası kabul olur konusu ile alakalı bilgilendirici bir video da sizlerle:

Ayrıca, 40 Gün Teheccüd Namazı Kılmanın Fazileti ile alakalı sıkça sorulan soruları da bir araya getirdik.

Son olarak 40 Gün Teheccüd Namazı Kılmanın Fazileti yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.
Yorum yapın