Ana SayfaMucize Dualar70 Bin Kelime-i Tevhid Kaç Günde Okunmalı?

70 Bin Kelime-i Tevhid Kaç Günde Okunmalı?

70 bin kelime-i tevhid kaç günde okunmalı gibi bir soru söz konusu olmaktadır. Ayrıca bu icraat hatm-i tehlil ya da tehlil hatmi olarak da belirtilmektedir. Bu tip bir hatim yapmak için muhakkak 70.000 kez “La İlahe İllalah” demek gerekecektir. Ayrıca her 100 kelime-i tevhid içerisinde bir kerelik de “Muhammedür Rasulullah Sallallahu Teala Aleyhi Vesellem” denmesi de önemli bir husus olmaktadır. Ancak bu şekilde bir tehlil hatmi durumu ortaya çıkacaktır. Bu şekilde 70.000 kez kelime-i tevhid getirmek önemli olmaktadır. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

70 Bin Kelime-i Tevhidin Fazileti Nedir?

Tehlil hatmi yapmadan önce 70 bin kelime-i tevhidin fazileti nedir gibi bir soru da söz konusu olmaktadır. Bu hususta Ebu Yezid Kurtubi de birtakım açıklamalara yer vermiştir. Bu açıklamaları şu şekilde ortaya çıkmıştır.

Ben 70 bin defa La ilahe illallah diyen kimsenin Cehennem ateşinden kurtulacağını duyunca bu miktar (yani 70 bin adet) hanımım için okudum. Kendim için de pek çok 70 binlik hatimler okuyarak ahiret azığı hazırladım.

70 Bin Kelime-i Tevhid Kaç Günde Okunmalı?

70 Bin Kelime-i Tevhid, İslam inancında büyük bir manevi değere sahip olan ve Allah’ın birliğini ifade eden özel bir zikirdir. Bu zikir, genellikle belirli bir süre boyunca belirli bir adet okunarak gerçekleştirilir. Ancak kaç günde tamamlanması gerektiği konusu kişinin niyetine, zamanına ve yapacağı zikir sayısına bağlıdır.

Bazı insanlar 70 bin Kelime-i Tevhid’i bir hafta gibi kısa bir sürede tamamlamayı tercih ederken, bazıları ise bir ay veya daha uzun bir süre ayırabilir. Önemli olan, zikrin niyetinin samimi olması ve düzenli bir şekilde yapılmasıdır. Bu sayede kişi, Allah’a olan bağlılığını pekiştirebilir ve manevi huzur bulabilir.

Türkçe DuaArapça Dua
“Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed Allah’ın elçisidir”“La ilahe illallah, Muhammedün Resulullah”

70 Bin Kelime-i Tevhid Nasıl Niyet Edilir?

70 Bin Kelime-i Tevhid, İslam inancında Allah’ın birliğini ve tevhidi ifade eden kutsal bir zikir ve dua koleksiyonudur. Bu zikir, insanların Allah’a olan imanlarını pekiştirmek ve O’na olan bağlılıklarını artırmak için önemlidir. 70 bin kelime-i tevhid, genellikle belli bir süre boyunca belirli bir adet okunarak gerçekleştirilir. Bu süreçte önemli olan niyetin samimiyeti ve düzenli bir şekilde zikri yapmaktır. Her gün belli bir miktar zikir yaparak, 70 bin kelime-i tevhid tamamlanabilir. Bu sayede kişi, Allah’a olan yakınlığını ve bağlılığını artırırken manevi bir huzur da elde edebilir.

Türkçe DuaArapça Dua
“Allah’ım, niyet ederek 70 bin kelime-i tevhid zikri yapmamı nasip eyle. Bana sabır ve samimiyet ver.”“اللهم، اجعلني أعمل ذكر السبعين ألف توحيد بالنية. أعطني الصبر والإخلاص.”

La İlahe İllallah Ne Demek Diyanet?

Kelime-i tevhid olarak bilinen La İlahe İllalah ne demek Diyanet kapsamında da açıklanan hususlardan bir tanesidir. Ayrıca La İlahe İllallah cümlesi “Allah’tan başka ilah yoktur” manasını taşımaktadır. Bu hususta peygamber efendimiz Hz. Muhammed de kelime-i tevhid hakkında bir söyleme yer vermiştir.

“Kıyamet gününde benim şefaatim sayesinde en mutlu olacak insan, kalbinden içtenlik ile, La ilahe illallah diyendir.”

Kelime-i Tevhid Zikri Nasıl Yapılır?

Kelime-i tevhid çekilmesi için “La İlahe İllallah Muhammedün Resullullah” cümlesini arka arkaya tekrar etmek gerekecektir. Ayrıca kelime-i tevhid zikri nasıl yapılır sorusunun bu şekilde bir yanıtı olacaktır. Özellikle kelime-i tevhid ile kelime-i şehadet sık sık karıştırılan iki cümle olmaktadır. Kelime-i şehadet de “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü” biçiminde okunacaktır.

70 Bin Kelime-i Tevhid Hatmi Nasıl Başlanır?

70 Bin Kelime-i Tevhid Hatmi Nasıl Başlanır
70 Bin Kelime-i Tevhid Hatmi Nasıl Başlanır?

Özellikle 70 Bin Kelime-i Tevhid Kaç Günde Okunmalı? sorusuna cevap şu şekildedir. Genellikle birçok kişi tarafından İslam inancının en temel kitabı olan Kelime-i Tevhid’i 70 bin kez tekrar etmek suretiyle yapılmaktadır. Bu ibadet, özellikle Ramazan ayı boyunca yapılmaktadır.

Hatmi başlamadan önce yapılması gerekenler şunlardır:

 1. Niyet etmek: Her ibadette olduğu gibi, 70 Bin Kelime-i Tevhid Hatmi’ne başlamadan önce niyet etmek gereklidir.
 2. Okunacak sayıyı belirlemek: 70 Bin Kelime-i Tevhid’i tamamlamak için kaç defa okunması gerektiği belirlenmelidir. Bunu yapmak için öncelikle Kelime-i Tevhid’in kaç harften oluştuğunu bilmelisiniz. Kelime-i Tevhid, “La ilahe illallah Muhammedün Resulullah” cümlesinden oluşur ve 29 harf içerir. Bu nedenle, 70 Bin Kelime-i Tevhid Hatmi yapmak istiyorsanız, toplamda 70.000 x 29 = 2.030.000 kelimeyi okumanız gerekmektedir.
 3. Zaman ayırmak: Bu ibadet, oldukça zaman alıcıdır. Bu nedenle, hatmi tamamlamak için yeterli zaman ayırmalısınız. Özellikle Ramazan ayında, sahur ve iftar arasındaki zamanlarda veya gece ibadetleri sırasında bu ibadet yapılmaktadır.
 4. Okuma hızı belirlemek: Herkesin okuma hızı farklıdır. Bu nedenle, hatmi tamamlamak için kendi okuma hızınıza uygun bir hedef belirlemeniz önemlidir.

Hatmi başlamak için ise şu adımlar takip edilmektedir:

 1. Niyet etmek: Her ibadette olduğu gibi, hatmetmeye başlamadan önce niyet etmek gereklidir.
 2. Tesbih çekmek: Tesbih çekerek zikir yapmak, hatme başlamadan önce yapılacak iyi bir hazırlık olabilmektedir.
 3. Kelime-i Tevhid okumaya başlamak: Okuma hızınıza uygun olarak Kelime-i Tevhid’i tekrar etmeye başlayabilirsiniz. Kelime-i Tevhid’in her harfini doğru telaffuz etmeye özen gösterin. Okuma sırasında sessiz bir ortamda olmaya özen gösterin.
 4. Okuma hızını ayarlamak: Okuma hızınızı belirledikten sonra, hatminizi tamamlamak için ne kadar süre ayırmanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Örneğin, her gün 2 saat ayırarak 70 Bin Kelime-i Tevhid Hatmi’ni ortalama 20 gün içinde tamamlayabilirsiniz.
 5. Devam etmek: Hatmi tamamlamak için düzenli olarak devam etmek önemlidir.

70 Bin Kelime-i Tevhid Okuyanlar

İnternet üzerinde 70 Bin Kelime-i Tevhid Hatmi hakkında birçok yorum ve deneyim paylaşımı bulabilirsiniz. Bazıları şöyle:

 • Hatmi tamamlamak oldukça zorlu bir süreç olsa da sonunda kişinin manevi açıdan kendini daha iyi hissetmesine neden olduğu belirtiliyor.
 • Bazı kişiler hatmi tek seferde tamamlamayı tercih ederken, bazıları her gün bir miktar okumayı tercih ediyor.
 • Bazı kişiler hatmi sadece Ramazan ayında yapıyor, bazıları ise farklı zamanlarda da yapıyor.
 • Hatmi tamamlamanın belirli bir süresi olduğu için, bu sürenin sonunda insanların genellikle manevi açıdan rahatladıkları ve streslerinin azaldığı ifade ediliyor.
 • Bazıları hatmi yaparken zihinlerini boşaltarak okuduklarını, bazıları ise yoğunlaşarak okuduklarını belirtiyor.
 • Hatmi tamamlamanın birçok farklı yöntemi olduğu için, herkesin kendi yöntemini bulması gerektiği öneriliyor.

Ancak hatmi yaparken önemli bir nokta da şudur; bu ibadeti yaparken sadece sayıyı tamamlamak için yapılmaması, anlamını düşünerek okunması, Allah’ın birliğini ve büyüklüğünü anlamak adına okunması gerekmektedir.

La İlahe İllallah Neye İyi Gelir?

Kelime-i tevhid getirmenin pek çok yararı olacaktır. Ayrıca La İlahe İllallah neye iyi gelir gibi bir konu da söz konusu olacaktır. Kelime-i tevhid getirenlerin günahları silinecek ve yerine de sevaplar yazılacaktır. Cennetin anahtarı olan kelime-i tevhid, ölürken dile getirildiğinde huzurlu bir ölüm sağlayacaktır. Ayrıca haramlardan alıkoyan bir cümle de olduğu belirtilmektedir.

Kelime-i Tevhid Zikri Nasıl Çekilir?

Kelime-i tevhid getirerek zikir çekmek de söz konusudur. Ancak kelime-i tevhid zikri nasıl çekilir şeklinde hareket etmek de son derecede kolay olacaktır. Her gün 100 kez olmak kaydıyla kelime-i tevhid çekmek yani “La İlahe İllallah Muhammedün Resulullah” zikri söz konusu olacaktır.

Kelime-i Tevhid Neden Söylenir?

Kelime-i tevhid çekmenin nedeni de herkesin Allah’ın varlığını kabul etmesi noktasında önemlidir. Bununla beraber kelime-i tevhid neden söylenir durumu da tamamen anlamıyla alakalıdır. Bu hususta da her müslüman hayatında en az bir kez olsa da bu cümleyi içten söylemesi önemlidir. Ayrıca kelime-i tevhid anlamı da şu şekilde belirtilmektedir.

Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Muhammed, Allah’ın Resulü yani elçisidir.

Adetliyken Kelime-i Tevhid Çekilir Mi?

Diyanet fetvalarına göre adet döneminde olan kadınların kelime-i tevhid çekmesinde bir sorun olmamaktadır. Ancak adetliyken kelime-i tevhid çekilir mi hususunda Diyanet net bir açıklama yaparak mahsurunun olmadığını ifade etmiştir.

Kelime-i Tevhid Abdestsiz Çekilir Mi?

Kelime-i tevhid çekme konusunda abdest zorunluluğu da merak konusudur. Ayrıca kelime-i tevhid abdestsiz çekilir mi sorusunda da bir mahsur ortaya çıkmayacaktır.

Sonuç

70 Bin Kelime-i Tevhid Kaç Günde Okunmalı? hakkında bilgiler verdik. Bu konu hakkında sıkça sorulan sorulara yanıt verdik. Sizin de sormak istediğiniz sorular varsa yorum kısmında yazmayı unutmayınız.

70 Bin Kelime-i Tevhid Hatmi Nasıl Başlanır? yazımız ile alakalı bilgilendirici bir video sizlerle olacak:

70 Bin Kelime-i Tevhid Okuyanlar yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer okuyanlar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın