Ana SayfaMucize DualarAcele Bacıda Okunacak Dua – Acele Bacı Duası

Acele Bacıda Okunacak Dua – Acele Bacı Duası

Acele Bacıda Okunacak Dua ile alakalı yazımız ile karşınızdayız. Bursa genelinde yapılan ritüeller arasında Acele Bacı önemli bir yer tutmaktadır. Daha önceden dilek dilemiş olan kadınların kolay bir merasimi yerine getirmeleri önemli olacaktır. Ayrıca Acele Bacıda okunacak dua da bu sürecin önemli bir parçasıdır. Cuma günü gerçekleşecek olan bu ritüeller Cuma namazı selasıyla beraber başlayacaktır. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Acele Bacı’da Okunacak Dua

Kadınlar eve misafir edilerek Kur’an-ı kerim okunmaya başlanacaktır. Ayrıca misafirlerin Kur’an-ı Kerim dinlediği esnada ev sahibi de helva kavurma işleminde olacaktır. Ayrıca helva kavururken de bir dizi sure okuyacak ve niyetini belirtecektir. Acele Bacı’da Okunacak Dua 1 Fatiha ve 3 İhlas suresi okuduktan sonra “Allah’ım şükürler olsun dileğim kabul oldu. Duamı bana eriştirdin.” Biçiminde sözler söylenir. Sonrasında da bu söylemler sürekli olarak tekrar edilecektir. Ayrıca peygamberlerin, evliyaların ve Aceleci Bacı’nın ruhuna bağışlanacaktır.

  • 1 Fatiha suresi
  • 3 İhlas suresi
  • “Allah’ım şükürler olsun dileğim kabul oldu. Duamı bana eriştirdin.”

Acele Bacı Helvası Nasıl Yapılır?

Acele Bacı Helvası Nasıl Yapılır
Acele Bacı Helvası Nasıl Yapılır

İlk olarak Acele Bacı helvasının yapımı da belirli bir biçimde gerçekleşmektedir. Ayrıca Acele Bacı helvası tarifi de belirli malzemelerle gerçekleşecektir. Yine de helva yapmaya başlamadan önce ev sahibinin bazı işlemleri yerine getirmesi gerekecektir. Özellikle başlangıçta iki rekat hacet namazı kılacaksınız ve sonrasında da tek kelime etmeden mutfağa geçerek Acele Bacı Helvası için malzemeleri hazırlamaya başlayacaktır. Misafirlerin gelmesiyle beraber helva yapım süreci de başlayacaktır. Helva içerisindeki malzemeler de son derecede basittir.

  • İrmik
  • Sıvı yağ ya da tere yağ
  • Şeker
  • İsteğe göre su ya da süt
  • Tarçın, ceviz, fıstık

Acele Bacı helvasının pişirildiği yer ve zaman son derecede önemlidir. Tüm misafirlerin eve gelmesiyle beraber pişirilmeye başlanması önemli bir etkendir. Ayrıca Cuma namazı selasıyla beraber bu ritüelin başlaması gerektiği vurgulanmaktadır. Ev sahibinin diğer misafirlerle konuşmadan tamamen helva yapımına odaklanması da önemli bir detay olacaktır.

Acele Bacı helvası yapımında sadece ev sahibinin katkısı olmayacaktır. Ayrıca diğer misafirler de sırayla gelerek bu helvayı karıştıracaklardır. Karıştırma esnasında kendi dileklerini paylaşarak gerçekleşmesi yönündeki isteklerini belirteceklerdir. Aceleci Bacı ritüeli, selayla beraber başlar ve öğle ezanına kadar devam eder. Ezanın okunmasıyla birlikte hep beraber dua edilmektedir.

Ayrıca Sinirli Kocaya Okunacak Dua Cübbeli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Aceleci Bacı Ritüelinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aceleci Bacı ritüelinin belli başlı kuralları vardır. Ayrıca Aceleci Bacı ritüelinde dikkat edilmesi gerekenler herkesin baz alması gereken konular arasında yer alacaktır. Bu kurallara tamamen uygun bir şekilde hareket etmek dileğin kabul olacağı manasına gelecektir.

Aceleci Bacı ritüeli esnasında yapılan helvanın zaman kaybetmeden tüketilmesi gerekir. Ayrıca evden dışarı çıkarılmaması da bir diğer kuraldır. Duanın çabuk kabul olması için sadece orada bulunan misafirlere ikram edilmeyecektir. Ayrıca kuşlara da verilerek bu şekilde bir amacın gerçekleşmesi istenmektedir. Acele Bacı ritüeli için en az 7 kişinin misafir olarak çağrılması önemli olan bir husustur.

Ayrıca Hamileyken Okunacak Dualar Nihat Hatipoğlu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Acele Bacı ritüeli esnasında var olan kurallara harfiyen uymak önemlidir. Ayrıca 7 katılımcının olması kadar bu misafirlerin her birinin kadın olması şartı önemlidir. Bununla beraber misafirlerin özel günlerinde olmamaları da dikkat etmek gereken diğer bir kriterdir. Helvaların mutlaka sıcak tüketilmesi, evden çıkarılmaması, kuşlara verilmesi gibi detaylar da göz önünde olmalıdır.

Acele Bacı Duası Ne Zaman Yapılır?

Bu ritüel cuma namazı selası ile başlamaktadır. Aceleci Bacı merasimi, bolluk ve bereketin de göstergesidir. Ayrıca kadınların yaratıcı halinin ve şifa verici halinin de kanıtıdır. Aceleci Bacı ritüeli; iyi bir dilek dileme merasimi olarak öne çıkmaktadır. Kadınlar arasında dilekler gerçekleştikçe yaygın olarak yapılan uygulamalar arasında yer almaktadır. Ayrıca Aceleci Bacı helvası da kadınların paylaşımda bulunması adına ideal bir seçenektir. Herkesin dua için bir araya gelmesine vesile olmaktadır.

Acele Bacı Duası Ne Zaman Yapılır? konusu ile alakalı en merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Acele Bacı Helvası Nasıl Yapılır? yazımız ile alakalı bilgilendirici bir video sizlerle olacak:

Acele Bacıda Okunacak Dua yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın