Ana SayfaFaziletiEnam Suresi İlk 3 Ayeti Fazileti – Enam Suresi Ne İçin Okunur?

Enam Suresi İlk 3 Ayeti Fazileti – Enam Suresi Ne İçin Okunur?

Enam Suresi ilk 3 ayeti fazileti herkesin dikkat ettiği konular arasındadır. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’in içerisinde yer alan her ayet güzellikleri ve farklı anlamları içermektedir. Enam Suresi içerisinde de genel olarak Allah’ın varlığı ve birliği üzerinde durulmaktadır. Özellikle Enam Suresi ilk 3 ayetinde de bu kavramlar daha da ağır basacaktır.

Bu yüzden içlerinde kötü duygu ve düşünceler olan kişilerin Enam Suresi ilk üç ayetini sıklıkla okuması gerektiği ifade edilmektedir. Bununla beraber vesveseler ve kötü hisler de ortadan kalkacağı belirtilen konular arasındadır. Enam Suresi ilk 3 ayetle birlikte bu tarz bir durum gelişecek ve Müslümanlar rahatlama içerisine geçiş yapacaktır. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Enam Suresi İlk 3 Ayet Nedir?

Enam Suresi, ilk 3 ayetiyle son derecede kısa olmasından dolayı rahatlıkla ezberlenen bir haldedir. Özellikle Enam Suresi ilk 3 ayet nedir gibi sorular da memnun edecektir. Öncelikli olarak bu ayetlerin Arapça ve Türkçe okunuşlarını bilmek ve sonrasında da öğrenmeye başlamak söz konusudur. Ayrıca Enam Suresi Türkçe anlamını bilmek de bir hayli önemli bir husus olmaktadır.

  • Elhamdü lillahillezı halekas semavati vel erda ve cealez zulümati ven nur sümmellezıne keferu bi rabbihim ya’dilun
  • Hüvellezı halekaküm min tıynin sümme kada ecela ve ecelüm müsemmen ındehu sümme entüm temterun
  • Ve hüvellahü fis semavati ve fil ard ya’lemü sirraküm ve cehraküm ve ya’lemü ma teksibun

Bu surenin ilk 3 ayeti Türkçe manası da şu şekilde ifade edilmektedir.

  • Hamd, gökleri ve yeri yaratan, karanlıkları ve ışığı var eden Allah’a mahsustur. Ama yine de kâfir olanlar (putları) rablerine eş tutuyorlar.
  • Sizi (özel) bir çamurdan yaratan, sonra ölüm zamanını (ecel) takdir eden ancak O’dur. O’nun katında bir ecel daha vardır. Siz hâlâ şüphe ediyorsunuz.
  • O, göklerde ve yerde tek Allah’tır. Gizlinizi açığınızı bilir, neyi yapıp ettiğinizi de bilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Cazibe ve Çekicilik Duası

Enam Suresi İlk Üç Ayeti Ne İçin Okunur?

Enam Suresi İlk Üç Ayeti Ne İçin Okunur?
Enam Suresi İlk Üç Ayeti Ne İçin Okunur?

Öncelikle Enam Suresi, pek çok fazilete ve yarara sahip olan bir duadır. Bununla beraber Enam Suresi ilk 3 ayeti ne için okunur biçiminde bir soru da gündeme gelecektir. Özellikle Enam Suresi ilk 3 ayeti Allah’ın varlığını ve birliğini ispat eden bir konumdadır. Özellikle sabah kalkıldığında Enam Suresi okumanın faydalı olduğu her zaman belirtilmektedir. Böylelikle bu sureyi sabahları okuyan kişilerin Allah tarafından 70.000 melekle korunacağı gibi bir mana da ortaya çıkmaktadır. Şeytandan korunmak için de Enam Suresi ilk üç ayetinin okunmasında genel olarak yarar vardır.

Enam Suresi İlk Üç Ayeti Okunuşu Nasıldır?

Enam Suresi, Mekke döneminde inen dualardan bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca Enam Suresi, 165 ayetten meydana gelmektedir. Kur’an-ı Kerim’de 6 sırada yer almaktadır. Özellikle Enam Suresi konu olarak tevhid, adalet ve peygamberlik hakkında yer almaktadır. Özellikle Enam Suresi ilk 3 ayeti okumakla birlikte kişilerin kötü hislerden ve vesveselerden kurtulması mümkün olacaktır.

Enam Suresi, Allah’ın birliğini anlatan bir duadır. Özellikle Enam Suresi ilk üç ayeti okunuşu nasıldır gibi bir konu her zaman gündemdedir. Kişilerin bu ayetleri okuyarak ezberlemeye çalışması da son derecede basit olacaktır.

  • Elhamdü lillahillezı halekas semavati vel erda ve cealez zulümati ven nur sümmellezıne keferu bi rabbihim ya’dilun
  • Hüvellezı halekaküm min tıynin sümme kada ecela ve ecelüm müsemmen ındehu sümme entüm temterun
  • Ve hüvellahü fis semavati ve fil ard ya’lemü sirraküm ve cehraküm ve ya’lemü ma teksibun

Ayrıca, Enam Suresi İlk 3 Ayeti Fazileti konusu ile alakalı sıkça sorulan soruları da sizler için bir araya getirdik.

Son olarak Enam Suresi İlk 3 Ayeti Fazileti yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.
Yorum yapın