Ana SayfaMucize DualarGörünmezlik Duası – İşe Yarıyor mu?

Görünmezlik Duası – İşe Yarıyor mu?

Görünmezlik duası yazımız ile karşınızdayız. Son zamanlarda bu dua oldukça fazla araştırılmaktadır. Özellikle görünmez olmak isteyen kişiler sık sık internette bu duanın ne olduğunu merak etmektedir. Yazımız içerisinde sizlere bu duadan bahsedeceğiz. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Peygamberimizin Görünmezlik Duası

Peygamberimizin Görünmezlik Duası
Peygamberimizin Görünmezlik Duası

Öncelikle şunu belirtelim ki Peygamberimizin Görünmezlik Duası, Kur’an-ı Kerim’in kalbi olarak ifade edilen Yasin Suresi içerisinde yer almaktadır. Ayrıca Müslümanlar için son derecede önemli olan bu surenin 9 ayeti de oldukça önemli bir konumdadır. Yasin Suresi genel olarak pek çok fazileti barındırsa da özellikle 9 ayet söz konusu olduğunda daha da özel bir yerdedir. Ayrıca Yasin Suresi, peygamberimizin özel ilgi gösterdiği ve saygı duyduğu bir dua olması sebebiyle fazlasıyla merak edilen bir konumdadır. Genel olarak görünmezlik duası olarak da tabir edilen Yasin Suresi 9. Ayet de bu hususta en fazla merak edilenler arasında yer almaktadır. Bu evrede de herkesin okuma gayreti içerisine girdiği bir dua konumunda olmaktadır.

Yasin Suresi 9. Ayet: وَجَعَلْنَا مِن بَيْنِ أَيْدِيهِمْ سَدًّا وَمِنْ خَلْفِهِمْ سَدًّا فَأغشَيناهُم ف هُم لا يبصرون

Yasin Suresi 9. Ayet Okunuşu: Vece’alnâ min beyni eydîhim sedden vemin ḣalfihim sedden feaġşeynâhum fehum lâ yubsirûn

Yasin Suresi 9. Ayet Türkçe Anlamı: “Ve onların önlerine bir engel, arkalarına da bir engel koyduk; böylece onları örterek göremez hale getirdik.”

Görünmezlik Duası Var mı?

İslam’ın öğretileri doğrultusunda konuşmak gerekirse, “görünmezlik duası” gibi dünya işlerine odaklanan duaların kullanımı konusu hassastır. İslam’da, duaların genellikle manevi güçlenme, koruma ve Allah’a yakınlaşma amacıyla yapılması teşvik edilir. Bu dualar, kişinin manevi bağını güçlendirmek ve iç huzurunu artırmak için yapılır. Görünmezlik Duası Var mı? Sorusu sürekli insanlar tarafından sorulmaktadır.

Ancak, görünmezlik duası gibi dünya işlerine yönelik duaların kullanımıyla ilgili olarak, İslam’ın öğretilerinde belirgin bir tavsiye bulunmamaktadır. Bazı alimler, bu tür dünya işlerine odaklanan duaların dinin ruhuna uygun olmadığını düşünür ve bunların pratik edilmesini önermezler.

Görünmezlik Duası Ayeti

Son zamanlarda oldukça fazla araştırılan görünmezlik ayeti aşağıda verilmiştir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan İşte Başarılı Olmak İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz. İşte Görünmezlik Duası Ayeti şu şekildedir:

Ve cealnâ min beyni eydîhim sedden ve min halfihim sedden fe ağşeynâhum fe hum lâ yubsirûn

Görünmezlik Duası Ya Latif

“Ey Latif olan Allah” anlamına gelen “Ya Latif” ifadesi, İslam geleneğinde Allah’a yönelik bir dua ve zikir formülüdür. “Ya” kelimesi, Arapça’da “Ey” anlamına gelirken, “Latif” kelimesi ise “inceden, zariften, lütuf sahibi” gibi anlamlara gelir.

İslam’da, Allah’ın isimlerini anmak, O’na yönelik dua etmek ve zikir yapmak önemli ibadetler arasındadır. “Ya Latif” ifadesi, Allah’ın Latif ismiyle anılarak O’ndan inayet, merhamet, lütuf ve incelik istemek amacıyla kullanılır. Fakat Görünmezlik Duası Ya Latif hakkında bir bilgi yoktur.

Görünmezlik Duası

Görünmezlik Duası Yasin Suresi’nin 9. ayetinde geçmektedir. Özellikle görünmez olmak isteyen kendisini kimselerin görmesini istemeyen kişiler bu duayı etmektedir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Sevgiliyle Arayı Düzeltmek İçin Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yasin Suresi 9 Ayet Nedir?

Yasin Suresi, içeriği bakımından farklı farklı konuları barındırmaktadır. Ancak Yasin Suresi 9 ayet nedir gibi bir konu da araştırılan hususlar arasındadır. Genel olarak düşmanlara ve dış dünyaya karşı koruma sağlayan Yasin Suresi 9 ayet kapsamında da genel olarak okunduğu da belirtilmektedir. Bu evrede de Yasin Suresi 9 ayet hakkında nasıl okunacağı ve ne gibi anlamlar içerdiği gibi hususlar da öne çıkan konular arasındadır. Yasin Suresi 9 ayet okunuşu ve anlamı da şu şekilde ifade edilmektedir.

  • Ve cealna min beyni eydihim sedden ve min halfihim sedden fe agşeynahum fe hum la yubsırun.

Türkçe anlamı:

  • Onların önlerinden bir set, arkalarından da bir set çektik, böylece gözlerini perdeledik; onlar artık göremezler.

Yasin Suresi 9 Ayet Tefsiri

Yasin Suresi’nin 9 ayetini incelemek tek başına yeterli olmayacaktır. Ayrıca Yasin Suresi 9 ayet tefsiri noktasında 8 ile 10 ayetleri de ele almak gerekecektir. Bununla beraber Yasin Suresi 8 ayet içerisinde İslam’ı inkar edenlerin anlatımı yer almaktadır. Ayrıca inkar eden kişilerin ahiret yaşantıları hakkında da anlatıma yer verilmiştir. Kendilerinin gözüne perde indirildiği ve artık görmediklerinden de bahsedilmektedir. Ancak kıyamet günü geldiğinde perdenin kalkacağı ve kendi akıbetlerini görecekleri de belirtilen hususlar arasındadır. (İbn Atıyye, IV, 446-447; inkârcıların âhirette kör olmalarının ne anlama geldiği konusunda bk. İsrâ 17/72, 97; Tâhâ 20/124-125).

Yasin Suresi 8 ve 9 ayetlerinde tasvir için açıklamalar son derecede önemlidir. Ayrıca Yasin Suresi içerisinde var olan kanıtlara rağmen inatla inkar etmeye devam eden kişilerden bu ayetlerde bahsedilmektedir. Yasin Suresi’nde yer alan inkarcıların alışkanlıklar ve şartlarla donatılmasından ötürü de ne yaşarlarsa yaşasınlar herhangi bir dönüş içerisinde değildirler. Ayrıca kibir sahibi olmaları ve nefislerinin kurbanı konumunda bulunduklarından dolayı da etrafında yaşanan durumları görmeleri gibi bir konu söz konusu değildir. Fussilet Suresi 53 ayeti kapsamında da var olan bu delilleri anlamamaları halinde başlarına geleceklerden söz edilmektedir. Bu anlamda da başlarına gelecek olan cezalandırma araçları da Yasin Suresi içerisinde yer alan bir konu olarak öne çıkmaktadır. (Taberî, XXII, 151; Şevkânî, IV, 413).

Son olarak 3 günde aşık etme duası yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın