Ana SayfaMucize Dualarİçkiyi Bıraktıran Dua – Alkolden Kurtulmak İçin Dua

İçkiyi Bıraktıran Dua – Alkolden Kurtulmak İçin Dua

İçkiyi Bıraktıran Dua son yıllarda yeniden gündemin en üst sıralarında yer almaya başladı. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İçkiyi Bıraktıran Dua

Sıkça merak edilen İçkiyi bıraktıran dua, Yüce Allah tarafından kesin kez haram kılınan nadir şeylerden biri içki içmektir. Fakat alkol, bir bağımlılık olduğu için bununla savaşacak ve bırakmaya yol açacak bir irade de gereklidir. Yüce Allah, okunan bazı dualarla birlikte inançlı kullarına yardım ederek içkiyi bırakmalarını sağlamaktadır. Alkol bataklığından kurtulmak için aşağıdaki dua okunabilir:

  • “Hürrimet aleyküm meytetü ved demü ve lahmül hınzıri ve ma ühille li ğayrillahi. Bihı vel münhanikatü vel mevkuzetü vel müteraddiyetü ven netıyhatü ve ma ekeles sebü illa ma zekkeytüm ve ma zübiha. Alen nüsubi ve en testaksimu bil ezlam zaliküm fisk elyevme yeissellezıne. Keferu min dıniküm fe la tahşevhüm vahşevn elyevme ekmeltü leküm.”

Eşimi İçkiden Soğutmak İçin Ne Yapabilirim?

Eşimi İçkiden Soğutmak İçin Ne Yapabilirim?
Eşimi İçkiden Soğutmak İçin Ne Yapabilirim?

Bir ilişkide olabilecek en kötü durum eşlerden birinin alkol bağımlısı olmasıdır. Yüce Allah, eşlerin alkolü bırakması için bazı ritüelleri bulunmaktadır. İçki içen eşin soğuması için sürekli olarak eşe Allah-u Teala’nın hadislerini okuması önemlidir. Yüce Allah tarafından gönderilmiş olan hadislerde içkiyle ilgili aşağıdakileri buyurmuştur:

  • “Şüphesiz ki; buğdaydan da içki olur, arpadan da içki olur üzümden de içki olur. Ben sizi sarhoşluk veren her şeyden men ediyorum.”
  • “Şu muhakkak ki içki deva değildir, bilakis hastalık vericidir.”
  • “İçki kötülüklerin anasıdır.”
  • “Bir şeyin çok miktarda alınması insana sarhoşluk veriyorsa, onun azı da haramdır.”
  • “Sarhoşluk veren her içki haramdır.”

Bu hadis-i şerifleri eşe sürekli olarak okuyarak onu içkiden soğutmak mümkündür. Yüce Allah yukarıda da belirtildiği üzere sarhoşluk veren her şeyi haram kılmıştır.

Ayrıca Yumuşak Huylu Olmak İçin Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Tiksindirmek İçin Dua

İnsanların bazı kötü alışkanlıkları ve huyları olabilmektedir. Bu huylardan geri dönüş ise yine insanlar tarafından mümkündür. Alkolden tiksindirmek için dua okumak suretiyle büyük oranda alkolün bırakıldığı görülmektedir. Yüce Allah, inançlı kullarının el açması durumunda her daim seslerini ve dualarını işitir. Tiksindirmek için okunabilecek dua aşağıda yer almaktadır. Bu duayı abdestli bir şekilde alkolden ya da farklı bir şeyden tiksinmesi istenen kişinin kıyafetine okumak gerekir.

  • “La ilahe illellahül melikül hakkul mübin. Rabbüna ve rabbü abaniel evvelin. Ve bîhi nesteinü la havle ve la kuvvete illa billâhil aliyyıl azim. Es’elükellahümme bi hakkismikel mektubi ala cenahi cibrile aleyke ya Rab. Ve bihakkismikel mektubi fittevrati vel incili vezzeburi vel fürkani aleyke ya Rab.”

Ayrıca Ayna Kırılınca Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

İnşirah Suresi içki içen kocaya OKUNACAK dua

Rabbim! Kalbimi doğru yola erişecek şekilde sabit kıl. Ve bana rahmetinle yardım et, Bana güçlüklerden kolaylık nasip et, Sorumluluklarımı başarıyla yerine getirebilme yeteneği bahşet. Beni şeytani vesveselerden koru, Kendime olan güvenimi artır Ve kötü alışkanlıklarımdan beni uzaklaştır. Amin.

Bu dua samimi bir niyetle Allah’a yönelerek yapıldığında, kişinin kendisini kontrol altına alma ve olumsuz alışkanlıklardan vazgeçme konusunda yardımcı olabileceğine inanılır. Duaların kabul edilmesi için de düzenli olarak ibadet etmek ve Allah’ın emirlerine uymak önemlidir. 

İnşirah Suresi: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ وَوَضَعْنا عنك وزرك الّذى أثقل ظهرك و رفعنا لک ذکرک فإن مع العسر يسرا إ ن مع الصبر فتھا

İnşirah Suresi Okunuşu: Bismillahirrahmanirrahim. Elem neşrahlaka sadrak. Ve veda’na ankizreke, ellezi enkad zerrek. Verfa’na leke zikrek, feinne me’al-usri yusra, inneme’al-sabri fet-ha.

İnşirah Suresi Türkçe Anlamı: “Rabb’in sana göğsünü açmadı mı? Sana yükünü hafifletmedi mi? Senin şanını yükseltmedi mi? O zaman sen dua et, Rabbin için namaz kıl.”

Alkolden Tiksindiren Dua

Alkolden tiksindiren dua, Müslümanların Allah’a yönelerek içki gibi zararlı maddelerden uzak durmak için yaptığı bir dua olarak bilinmektedir. Ayrıca bu duada Allah’tan içkiye olan arzuyu yok etmesi ve insanı bu kötü alışkanlıktan kurtarması istenir.

Alkolden tiksindiren duasının faziletleri hakkında pek çok hadis bulunmaktadır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

“Kim ya Rabbi! Alkolün zararlarından sana sığınırım diye dua ederse, ona yardım ederim.”

Alkolden Tiksindiren Dua

Bu nedenle bu duayı okuyan kişi kendini alkolden uzaklaştırmaya motive edebilir ve daha sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek için çaba gösterebilir.

Ancak unutulmamalıdır ki dinî uygulamalar tek başına yeterli değildir ve herhangi bir bağımlılığın tedavisinde profesyonel destek gerekebilir. Ayrıca, düzenli yapılan dualar insanlara motivasyon sağlayabilir ancak sonuçlar kişisel olup farklılık gösterebilir.

İçkiyi Bırakmak İçin Dua Ayet

İçkiyi Bırakmak İçin Dua Ayet, Müslümanların Allah’a yönelerek içki gibi zararlı maddelerden uzak durmak için yaptığı duaların Kur’an’daki karşılıklarıdır. Bunun yanında bu ayetlerde insanlara içkinin zararları anlatılır ve bu kötü alışkanlıktan kurtulmaları için yardım istenir.

Kur’an-ı Kerim’in birçok yerinde içkinin zararlarından bahsedilir. Örneğin Bakara Suresi’nin 219. ayeti şöyledir:

“Sana şarap ve kumar hakkında soruyorlar, de ki: Onlarda hem günah hem de insanlar için bazı faydalar vardır; ancak günahları faydalarından daha büyüktür.”

Bakara Suresi’nin 219. ayeti

Ancak aynı surenin 195. ayeti ise şöyledir:

“Allah yolunda harcama yapın ama kendinizi tehlikeye atmayın; iyilik edip güzel davranarak Allah’a gönderdiğiniz her şeyi elbette bilir.”

Bakara Suresi’nin 195. ayeti

Bu nedenle bu ayetleri okuyarak insanlar alkolden uzaklaşmaya motive olabilir ve daha sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek için çaba gösterebilir.

Ancak unutulmamalıdır ki dinî uygulamalar tek başına yeterli değildir ve herhangi bir bağımlılığın tedavisinde profesyonel destek gerekebilir. Ayrıca, düzenli yapılan dualar insanlara motivasyon sağlayabilir ancak sonuçlar kişisel olup farklılık gösterebilir.

İçkiyi Kesin Kez Sonlandıran Ayet

İçkiyi kesin kez sonlandıran ayet Yüce Allah tarafından alkolün haram kılınmasıyla buyurulmuştur. Bu ayetlerden bazı örnekler ise aşağıdaki gibidir:

  • “Ey iman edenler! İçki, kumar ve putlara kurban kesmek için dikilen taşlar, fal ve şans okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.”
  • “Hiç şüphesiz şeytan içki ve kumar yoluyla sizin aranıza ancak düşmanlık ve kin bırakmak, sizi Allah’ı zikretmekten alıkoymak ister. Bunlardan vazgeçtiniz, değil mi?”
  • “Bu yediklerinin üzerine onlara, içine irin ve kusmuk karıştırılmış kaynar sudan bir içecek vardır.”

Mâide Suresi ile İçki Bırakma

Mâide Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 5. suresidir ve içki bırakma ve tiksindirmek için dua konusunda önemli bir mesaj içermektedir. Bu surede Allah, Müslümanlara içkinin zararlarını ve haram olduğunu bildirmekte ve onları içkiden uzak durmaya teşvik etmektedir. Okunma sayısı açısından ise herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır; Müslümanlar bu sureyi istedikleri kadar okuyabilirler.

Mâide Suresi ile İçki Bırakma: بسم الله الرحمن الرحيم يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لا تُحِلُّوا شَعائِرَ اللّٰهِ ولا الشّ۪هْرَالْحٓرام

Mâide Suresi ile İçki Bırakma Okunuşu: Bismillahirrahmanirrahim. Ya ayyuhal-ladhina amanu la tuhillu sha’airallahi wa la ash-shahra al-haram.”

Mâide Suresi ile İçki Bırakma Türkçe Anlamı: “Ey iman edenler! Allah’ın belirlenen (haram) ayına ve kutsal ibadet yerlerine saygısızlık etmeyin.”

Alkolden Kurtulmak İçin Esmaül Hüsna

Alkolden kurtulmak için inançlı kimseler tarafından Esmaül Hüsna zikri çekildiği sıkça görülmüştür. Bu nedenle alkolden kurtulmak için Esmaül Hüsna son dönemde oldukça popülerdir. Yapılması gereken şey oldukça basittir. Her gün 100 kez salavat, 7 kez Fatiha suresi ve 11 kez İhlas suresi okunmaktadır. Bunun ardından ise 1000’er kez; Ya Berru, Ya Kuddûs, Ya Tevvâb esmaları okunmaktadır. Bu sayede alkol bataklığından kurtulmak Allah’ın da izniyle mümkün hale gelir.

Ayrıca, Eşimi İçkiden Soğutmak İçin Ne Yapabilirim? ile alakalı en merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Son olarak İçkiyi Bıraktıran Dua yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın