Ana SayfaMucize DualarKötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin Dua – Esma

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin Dua – Esma

Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için dua konusunda da kişilerin ya da yakınlarının arayışları olacaktır. İçki, kumar ya da uyuşturucu bataklarına düşen kişilerin ömürlerindeki en büyük sınavların içinde olmaları söz konusudur. Ancak Allah, her türlü derde karşı çözümü da sunmuştur. Aynı şekilde kötü alışkanlıklardan kurtulmak isteyenlerin dualarını da kabul etmektedir. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin Esma

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin Esma
Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin Esma

Öncelikle şunu belirtelim ki kötü alışkanlıklardan kurtulmak için Allah’a yönelmek ve O’ndan yardım dilemek önemlidir. Esma, Allah’ın güzel isimleridir ve bu isimler, O’nun niteliklerini ve özelliklerini ifade eder. İslam geleneğinde, bu güzel isimlerin zikredilmesi ve anılması, Allah’a yakınlık ve rahmetin artmasına vesile olabilir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Sevdiğin Erkeğin Seni Sevmesi İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz. İşte Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin Esma şu şekildedir:

  • Ya Tevvab celle celalühü

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin Okunacak Dualar

Kötü alışkanlığı olan kişiler onlardan uzak durmak için birçok yöntem denemektedir. Bunlardan biri de dua ederek kurtulmaktır. Dua eden kişilerin de bu tarz kötü alışkanlıklardan uzak durarak, hayatlarında normal seyrine devam etmeleri söz konusudur. Ancak kötü alışkanlıklardan kurtulma konusunda da bu konu dahilinde ne şekilde hareket edileceği de önem teşkil edecektir. İşte Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin Okunacak Dualar şu şekildedir:

  1. 7 kez Fatiha suresi okunur; Hamd, cihanların Rabbi, merhamet eden ve merhametli olan, Din günü’nün yaratıcısı olan Allah’a mahsustur Allahım, sadece sana kulluk edere ve senden yardım isteriz. Bizi doğru yoldan ve nimette erdirdiğin kimselerin gazaba uğramayanların ve sapmayanların yoluna eriştir.
  2. 7 kez Nas suresi okunur; Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla, De ki, Sığınırım ben insanların Rabbi ne, insanların hükümdarına, insanların ilahına, o sinsi vesvesecinin şerrinden, o ki insanların kalplerine vesveseler fısıldar gerek cinlerden gerek insanlardan.
  3. 7 kez Felak suresi okunur; De ki,“ben, Felak ın Allah’ına sığınırım.” Yarattıklarının kötülüklerinden ve karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden ve düğümlere üfleyenlerin kötülüklerinden ve haset ettiği zaman, haset edenin kötülüklerimden.
  4. 7 kez Ayetel kürsi okunur. Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla, Allah ki o’ndan başka ilah yoktur, o hayydır, o kayyumdur, kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama, göklerin ve yerdekilerin hepsi o’nun dur, o’nun izni olmadan o’nun katında kim şefaat edebilir. Kullarını ne yaptıklarını ve yapacaklarını bilir, o ‘nun bildirdikleri dışındaki insanlar o’nun ilminden hiçbir şey bilmezler o’nun kürsüsü yeri ve gökleri içine alır ve onları koruyup gözetler o en yüce ve büyüktür.
  5. 7 kez İhlas okunmalıdır; Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla, De ki, Allah birdir, Allah eksiksiz ve bütün yarattıkları ona muhtaç, ama o, hiç kimseye değildir. Doğmamış ve doğrulma mış, ona bir denk de olamamışdır.

Bu duaları sırasıyla okuduktan sonraki süre zarfında 7 bardak suya üflemek gerekir. Ayrıca bu işlem 7 gün boyunca sürecektir. Bu sayede de kötü alışkanlıklardan kurtulmak gibi bir durum gelişecektir.

Bağımlılıktan Kurtulmak İçin Dua

Duaların yanı sıra, bağımlılıklardan kurtulmak için profesyonel yardım almak, psikolojik destek ve terapilerden faydalanmak da önemlidir. Ayrıca, olumlu alışkanlıklar geliştirmek, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek ve kötü ortamlardan uzak durmak da bağımlılıklarla mücadelede yardımcı olabilir. Her durumda, sabır, azim ve Allah’a olan güven önemlidir. Bağımlılıkların üstesinden gelmek zaman alabilir, ancak inançlı bir çaba ve Allah’a olan inançla başarıya ulaşmak mümkündür. İşte Bağımlılıktan Kurtulmak İçin Dua şu şekildedir:

“Ya Rabbi, sana sığınırım. Benim bağımlılıkla mücadele etmem gerekiyor ve yardımına ihtiyacım var. Lütfen bana güç ver, karanlıkta ışık ol. Göster bana doğru yolu, güçsüzlüğümde beni kucakla ve koru. Yüreğimi arındır, bedenimi sağlıklı kıl. Bağımlılığı yenmek için bana irade ver, zihnimde ve ruhumda huzur ver. Kendime ve sevdiklerime zarar vermekten vazgeçmem için bana güç ver. Beni yalnız bırakma Ya Rabbi, yardımına ihtiyacım var. Dualarımı kabul et ve beni bağımlılıktan kurtar. Amin.”

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin Zikir

Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için dua etmek önemli olsa da, aynı zamanda istikrarlı bir çaba, irade ve azim göstermek de gereklidir. Allah’a sığınmak ve yardım dilemekle birlikte, uygun tedavi ve destekleri almak da önemlidir. Psikolojik destek, danışmanlık, çevresel değişiklikler ve olumlu alışkanlıklar geliştirmek, kötü alışkanlıklardan kurtulmada etkili olabilir. Ayrıca Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak İçin Zikir olarak 409 defa Ya tevvab celle celalühü okuyup bitince de Ya zül celali vel ikram derseniz kötü alışkanlıklardan uzak durursunuz.

Kötü Ahlaktan Korunma Duası

Kötü ahlaktan korunma duası konusunda da kişilerin mutlak suretle sonuç almaları mümkündür. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayetleri okuyarak da bu hususta sonuç almak kesin olacaktır.bu konu dahilinde Maide Suresi 90 ve 91 ayetleri okumak genel olarak etkili neticeleri yaratacaktır. Ayrıca bu ayetleri okurken dikkatli olmak da son derecede önemlidir.

  • Yâ eyyuhâllezîne âmenû innemâl hamru vel meysiru vel ensâbu vel ezlâmu ricsun min ameliş şeytâni fectenibûhu leallekum tuflihûn(tuflihûne).
  • İnnemâ yurîduş şeytânu en yûkia beynekumul adâvete vel bagdâe fîl hamri vel meysiri ve yasuddekum an zikrillâhi ve anis salâti, fe hel entum muntehûn(muntehûne).

Türkçe meali:

  • Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar, fal okları şeytan işi iğrenç şeylerden ibarettir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.
  • Şüphesiz şeytan içki ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?

Bu ayetleri gusülsüz ya da regl halindeyken okumamak gerektiği ifade edilmektedir. Ayrıca namazdan sonra bu duaları okumanın etkileri daha da yüksek düzeyde yer alacaktır. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Sevdiğinle Muhabbeti Artırmak İçin Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bunun yanında Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için dua yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Ayrıca Kötü alışkanlıklardan kurtulmak için dua hakkında sık sorulan sorulara alt kısımda yanıtlar verdik. Sizin de merak ettiğiniz sorular varsa yorum kısmında bizlerle sormayı unutmayınız. Dua ile kalın.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın