Ana SayfaFaziletiMaide Suresi 90 91 92 Ayet Fazileti – Ne İçin Okunur?

Maide Suresi 90 91 92 Ayet Fazileti – Ne İçin Okunur?

Maide Suresi 90 91 92 ayet fazileti noktasında herkes bilgi sahibi olmak ister. Genel olarak 120 ayetten oluşan bu sure, adını 112 ve 114 numaralı ayetlerinde sofra manasına gelen Maide isminden almıştır. Maide Suresinin genelinde olduğu gibi 90, 91 ve 92 numaralı ayetlerinde de ahlak ve inanç esasları yer alacaktır. Ayrıca Maide Suresi içerisinde haram aylar, kurban, ihram gibi konular yer almaktadır. Genel olarak Maide Suresinin 90. Ayeti fazlasıyla ilgi çekmekte ve araştırma konusu haline gelmektedir. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Maide Suresi 90 91 92. Ayet Kaçıncı Sayfada?

Maide Suresi 90 91 92. Ayet Kaçıncı Sayfada?
Maide Suresi 90 91 92. Ayet Kaçıncı Sayfada?

Bu ayet, Müslümanlara içki, kumar, putperestlik ve batıl inançlardan kaçınmalarını emretmektedir. Bu tür faaliyetlerin, insanı kötülüğe ve sapıklığa sürükleyebileceği ve insanın ahiretteki kurtuluşunu tehlikeye sokabileceği vurgulanmaktadır. Bu nedenle, Müslümanlar bu tür faaliyetlerden uzak durarak, kendilerini ve toplumlarını kötülüklerden korumalıdırlar. Maide Suresinin 6. sayfasında yer almaktadır. Böylece Maide Suresi 90 91 92. Ayet Kaçıncı Sayfada? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Maide Suresi 90 91 92 Ayet Fazileti

Maide Suresi’nin 90-92. ayetleri, içki, kumar, putperestlik ve batıl inançlardan kaçınmayı emrederek, insanları bu tür kötü alışkanlıklardan korumaya yönelik önemli bir mesaj vermektedir. Bu ayetlerde, bu tür faaliyetlerin insanın ahiret hayatını tehlikeye sokabileceği, şeytanın insanları bu yolla saptırmaya çalışacağı ve bu tür alışkanlıklardan uzak duranların ise Allah’ın büyük bir ödül ve bağışlama kazanacakları belirtilmektedir.

Bu nedenle, Müslümanlar bu ayetlerden aldıkları mesajı uygulayarak, içki, kumar, putperestlik ve batıl inançlardan kaçınarak kendilerini ve toplumlarını kötülüklerden korumalıdırlar. Bu sayede, insanlar hem dünya hem de ahiret hayatlarında mutlu ve başarılı bir yaşam sürdürebilirler. Böylece Maide Suresi 90 91 92 Ayet Faziletini bu şekilde sayabiliriz.

Maide Suresi 90 91 92 Ayet Meali

Çok fazla merak edilen Maide Suresi 90 91 92 Ayet Meali aşağıda verilmiştir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Yusuf Suresi 100 Ayet Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 • 90- Ey iman edenler! İçki, kumar, putlar ve fal okları ancak şeytan işi pisliklerdir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.
 • 91-Şeytan, içki ve kumardan aranıza düşmanlık ve kin sokmak ister. Siz onlardan uzak durun ki başarılı olasınız.
 • 92-İçki, kumar ve putlardan kaçınanlar, Allah’ın kendilerine lütfettiği ödül ve bağışlamasını kazanacaklardır. İyi işler yapanlar da böyledir.”

Maide Suresi 90. Ayet Ne İçin Okunur?

Maide Suresi, Mekke döneminde ve Hicri takvimin 6. Yılında Hudeybiye Antlaşması sonrasında inmiştir. Surenin genelinde Yahudi ve Hristiyanların inançları ve sapkın durumları gibi konuları içermektedir.

Maide Suresi genelinde ceza ve aile hukuku gibi konuları görmek de mümkün olacaktır. Ayrıca hac ibadeti ve yanlış hayvan kesimleri konusunda da bilgi vermektedir. Özellikle abdest, gusül, teyemmüm, içki ve kumara dair hükümleri de barındırmaktadır. Bu yüzden son derecede önemli olan sureler arasında da yer alacaktır. Böylece Maide Suresi 90. Ayet Ne İçin Okunur? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Maide Suresi 90 91 92 Ayet Arapça Okunuşu

Surelere yönelik bilgi sahibi olmak ve ezberlemek isteyenlerin Arapça hallerini bilmelerinde yarar vardır. Ayrıca Maide Suresi 90 91 92 ayet Arapça okunuşu noktasında da bu hususu baz almak son derecede gerekli olacaktır. Bu hususta surenin bu ayetlerini dua ederken kullanmak ve Allah’tan bir şeyler dilemek hususunda gündeme getirmek de söz konusu olan bir durum olarak kalacaktır.

90-Ya eyyühellezıne amenu innemel hamru vel meysiru vel ensabü vel ezlamü ricsüm min ameliş şeytani fectenibuhü lealleküm tüflihun

91-İnnema yürıdüş şeytanü ey yukıa beynekümül adavete vel bağdae fil hamri vel meysiri ve yesuddeküm an zikrillahi ve anis salah fe hel entüm müntehun

92-Ve etıy’ullahe ve etıy’ur rasule vahzeru fe in tevelleytüm fa’lemu ennema ala rasulinel belağul mübın

Maide Suresi 90 91 92 Ayetleri Okumanın Yararları

Maide Suresi son derecede etkili ve faydalı bir dua olmaktadır. Özellikle Maide Suresi 90 91 92 ayetleri okumanın yararları konusunda da bilgi sahibi olmak önemlidir. Bununla beraber Maide Suresi odaklı olarak tüm faziletlerini bilmek de ne kadar etkili ve tesirli bir dua olduğunu temel olarak gösterecektir.

 • Maide Suresi içerisinde kurtarıcı özelliğini de görmek mümkündür. Kişiler Maide Suresi okuduğunda kıyamet gününde azap meleklerinden kurtulacaktır.
 • Kıyamet günündeki azaplardan haberdar olmak mümkündür.
 • Maide Suresi her tip zarardan korunmak için etkilidir.
 • Evin bolluk bereket dolu olmasını sağlar.
 • Kötü ahlaktan kurtulmayı destekler.
 • Sıkıntı, zorluk ve kederden rahatlıkla kurtulmayı sağlayacaktır.

Maide Suresi Ne Anlatıyor?

Surelere dair bilgi almak son derecede önemlidir. Ayrıca 120 ayetten oluşan Maide Suresi kapsamında da bu tarz konular gündeme gelmektedir. Özellikle Maide Suresi ne anlatıyor gibi bir soru da açığa çıkacaktır. Bu sure içerisinde Yahudi ve Hristiyanların inançları yer almaktadır. Ayrıca sapkınlık ve düşmanlık konularını görmek de mümkün olacaktır. Hz. İsa’nın ölmediği ve kendisinin göğe yükseldiği gibi konular da Maide Suresi 110. Ayet içerisinde anlatılan bir konumda yer almaktadır.

Maide Suresi 90 91 92 Ayet Yorumları

Maide Suresi hakkında bilgi sahibi olmak ve etkisini görmek mutlaktır. Özellikle Maide Suresi 90 91 92 ayet yorumları da ne kadar etkili bir dua olduğunu gösteriyor. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Nasrun Minallâhi Ve Fethun Karîb Duası Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 • Maide Suresi okumaya başladığımdan beridir kendimi daha inanç sahibi ve ibadetlerini aksatmayan biri olarak görmeye başladım.
 • Çocuklarımın imanlı ve namazında olması için Maide Suresini devamlı olarak okuyorum.

Son olarak da Maide Suresi 90 91 92 ayet fazileti yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.

“Maide Suresi 90 91 92 Ayet Fazileti – Ne İçin Okunur?” üzerine bir yorum

 1. Selamünaleyküm ben özel bir şirkette yakın koruma görevi yapıyorum isverinim tam bir alkolik ve bana hizmet ettiriyor alkol aldırıyor ve servis yaptırıyor ben kullanmıyorum bana günahı varmi

  Yanıtla
Yorum yapın