Ana SayfaFaziletiSaffat Suresi 100 Ayet Fazileti

Saffat Suresi 100 Ayet Fazileti

Saffat Suresi 100 ayet fazileti ve Saffat Suresi Ne İçin Okunur? konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Ayrıca bu surenin de son derecede yararlı bir dua olduğu da öne çıkmaktadır. Saffat Suresi, Kur’an-ı Kerim’de 37. Sure olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca iniş sırasına göre de 56. Sure olarak adından söz ettirmektedir. En’am suresinden sonra Lokman suresinden önce Mekke’de inen dualar arasında yer almaktadır. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Saffat Suresi hakkında pek çok hususu ön plandadır. Ayrıca bu surenin anlamı ve faydaları gibi bir konu da gelişme gösteren düzeydedir. Bununla beraber Saffat Suresi duasına dayalı olarak yarar elde etmek isteyenlerin gerekli bilgileri temin etmeleri de son derecede kolay olacaktır.

Saffat Suresi Konusu

Saffat Suresi, hakkında pek çok soru gündeme gelmektedir. Ayrıca Saffat Suresi konusu itibarıyla da ilgi gören bir noktada yer almaktadır. 182 ayet olan Saffat Suresi, Mekke döneminde olan sureler arasında yer almaktadır. Ayrıca bu surenin adı ilk ayette geçen “es-Saffat” kelimesinden almasıyla kendini göstermiştir.

Saffat Suresi duası içerisinde konusu itibarıyla da öğretici bir konumda yer almaktadır. Ayrıca surenin adı olan Saffat, kelime anlamıyla beraber sıra sıra dizilenler ve saf saf duranlar gibi bir mana içermektedir. Ayrıca Saffat Suresi içerisinde farklı dini varlıklardan bahsedilmektedir. Saffat Suresi içerisinde melekler, cinler, kıyamet, ahiret olayları ele alınmaktadır. Ayrıca farklı peygamberlerin kıssaları da kendini göstermektedir.

Saffat Suresi içerisinde Nuh, İbrahim, İsmail, Musa, Harun, İlyas, Lut ve Yunus peygamberlerin kıssalarının yer alması da gündeme gelecektir.

Ayrıca Yusuf Suresi 100 Ayet Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Saffat Suresi 100. Ayet Fazileti

Saffat Suresi’nin 100. ayeti şöyledir:

“Rabbimiz, bize sabretmemiz için sabır ver ve ruhumuzu teslim aldığında bize bağışla.”

Bu ayet yani Saffat Suresi 100. Ayet Fazileti insanlara sabır ve metanet göstermelerini, Allah’ın hüküm ve kararlarına boyun eğmelerini, zorluklar karşısında dayanıklı olmalarını ve teslimiyet göstermelerini öğütler. Bu ayetin okunması, kişinin sabırlı ve metanetli olmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda, bu ayetin okunması kişinin ölüm anında Allah’tan bağışlanma dilemesine vesile olmaktadır.

Saffat Suresi’nin 100. ayeti, dua eden kişinin Allah’a teslimiyetini ifade eden güçlü bir ifadedir. Bu nedenle, bu ayetin okunması kişinin Allah’a karşı bağlılığını ve teslimiyetini pekiştirebilir ve hayatındaki zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Saffat Suresi Faziletleri

Öncelikle Saffat Suresi hakkında pek çok hadis yer almaktadır. Ayrıca Saffat Suresi faziletleri aşamasında da bu hadisler iyi bir yönlendirici bir noktadadır. Bununla beraber son derecede faydalı bir dua olduğu da gelişecektir.

Peygamberimiz “ Her kim Saffat Suresini okursa bütün cin ve şeytanların sayısınca ona sevap verilir.” (Ebu Suud)

“Her kim kıyamet gününde en bol ölçekle tartması (en büyük sevaba nail olması) sevindirirse, namazını bitirdiğinde Saffat Suresi son 3 ayetini okusun” (Ebu Suud)

Saffat Suresi, her zaman yararlı bir dua olarak öne çıkıyor. Ayrıca bu tip yararları da son derecede gelişmiş bir haldedir. Bu konuda farklı biçimlerde hareket etmekte de yarar vardır. İşte Saffat Suresi Faziletleri:

 • Saffat Suresi’ni 7 kez okuyan kişiler darlık çekmeyecek ve bereketli bir hayat sürecektir.
 • Saffat Suresi bir kağıda yazılıp asıldığında cinler orada bulunmayacaktır.
 • Cin musallat olan bir kişinin Saffat Suresi 1 ile 15 ayetleri arasını okumalarında da her zaman yarar vardır.
 • Saffat Suresi, zarar verici ya da yabani hayvanların olduğu bir yerde okunmasıyla beraber herhangi bir zarar alması söz konusu değildir.
 • Yılan ya da akrep gibi zararlı haşerelerden kurtulmak için Saffat Suresi 75 – 79 ayetleri yazılarak kişilerin üzerinde taşımaları önemlidir.
 • Hayırlı evlat isteyen kişilerin Saffat Suresi 100. Ayetinde geçen Hz. İbrahim’in sürekli olarak okuduğu duayı yapmasında fayda vardır. “Ey Rabbimé Bana neslimi sürdürecek salihlerden bir çocuk ihsan et!” biçiminde bir dua edeceklerdir.

Saffat Suresi 100. Ayet Okunuşu

Saffat Suresi doğrultusunda 100. Ayet okunuşu da son derecede önemlidir. Ayrıca Saffat Suresi 100.ayet okunuşu ve anlamı konusunda bilgi sahibi olmak da mutlak suretle önemli olan konular arasındadır. Bu evrede de kişilerin Saffat Suresi ile beraber neyi isteyecekleri ve bunun işçin dua edecekleri gibi bir konuya da hakim kalacaklardır.

Rabbi heb lî mines sâlihîn(sâlihîne).

Saffat Suresi 100. Ayet Arapça Okunuşu

Rabbim, bana salihlerden (evlâtlar) bağışla.

Saffat Suresi 100. Ayet Türkçe Meali

Saffat Suresi Ne İçin Okunur?

Saffat Suresi Ne İçin Okunur
Saffat Suresi Ne İçin Okunur

İlk olarak Saffat Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 37. suresidir ve 182 ayetten oluşur. Bu sure, peygamberlerin hayatlarına ve Allah’ın kudretine, hikmetine ve merhametine dair pek çok hikaye ve anlatım içerir. Saffat Suresi, ayrıca Allah’ın birliği, kulluk, ahiret hayatı ve cennet-cehennem konularını da ele alır. Bu surenin okunması, birçok fayda sağlayabilir. Bazıları şunlardır:

 1. Korkuları giderir: Saffat Suresi’ni okumak, korkuları gidermeye yardımcı olabilir. İnsanların korkuları, Allah’ın gücü, merhameti ve koruması ile giderilmektedir.
 2. Koruma sağlar: Saffat Suresi, kötü ruhların ve şeytanların etkilerinden korunmaya yardımcı olmaktadır.
 3. Huzur ve sükunet sağlar: Saffat Suresi’ni okumak, insanlara huzur ve sükunet sağlar. Surede yer alan anlatımlar, insanların zihinlerinde huzur ve sükunet hissi yaratır.
 4. Manevi güç sağlar: Saffat Suresi’nin okunması, insanların manevi güçlerini arttırabilir. Sure, Allah’ın gücü ve kudretine dair anlatımlar içerir ve insanların inançlarını güçlendirir.
 5. Dua ve dileklerin kabulüne yardımcı olur: Saffat Suresi, insanların dualarının ve dileklerinin kabulüne yardımcı olabilir. Surede yer alan ayetler, Allah’a dua eden insanların dileklerini kabul etmesi için yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, Saffat Suresi, Kur’an-ı Kerim’in önemli surelerinden biridir ve birçok fayda sağlar. Bu nedenle, insanlar herhangi bir amaçları için bu sureyi okuyabilirler.

Son olarak da Saffat Suresi 100.ayet fazileti yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.

“Saffat Suresi 100 Ayet Fazileti” üzerine bir yorum

 1. Ellerin SapkınlıkdAN kurtulması için 1 Dua varsa Onuda yayınlarmısınız Bilmiyorum Teşekkür Ederim Selam ve Dua ile Sıhhat ve Şifayı Rabbim Allah”dAN Talep Eder Sahili Selamete Cümlemizi Birlikte Erdirsin Aminnn

  Yanıtla
Yorum yapın