Ana SayfaFaziletiSubhane Rabbiyel Aliyyil Alel Vehhab Fazileti – Anlamı

Subhane Rabbiyel Aliyyil Alel Vehhab Fazileti – Anlamı

Subhane rabbiyel aliyyil alel vehhab fazileti bakımından oldukça fazla öne çıkmaktadır. Ayrıca bu zikrin duaya başlamadan önce muhakkak okunması gerektiği ifade edilmektedir. Subhane rabbiyel aliyyil alel vehhab zikriyle birlikte Allah’ın kudreti ve cömert sıfatları hakkında bahsetmek söz konusudur. Ayrıca Allah’ın yüceliğini içeren bir zikir olarak da öne çıkmaktadır. Subhane rabbiyel aliyyil alel vehhab zikrine yönelik bu tarz bir durum gelişmektedir. Ayrıca diğer fazileti yazılarına da kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Subhane Rabbiyel Aliyyil Alel Vehhab Ne Demek?

Subhane rabbiyel aliyyil alel vehhab ne demek tarzında sorular da gelişmektedir. Özellikle El Vehhab esmasını içeren bu zikirde söz konusu esmanın manası da büyük önem teşkil etmektedir. Allah’ın bolca verdiği, cömert olduğu ve iyiliklerinde karşılık beklemediği gibi anlamları içermektedir. Tüm kullarına iyi davranan ve onlar için en iyisini isteyerek sonsuz ihsanlar bahşeden manasını içeren bir esma olarak öne çıkmaktadır.

Subhane Rabbiyel Aliyyil Alel Vehhab Fazileti

“Subhane Rabbiyel Aliyyil Alel Vehhab” ifadesi, Arapça bir duadır. Bu cümle, “Yüce Rabbiniz olan En Cömert Allah’a hamdolsun” anlamına gelir.

Bu duanın fazileti büyük öneme sahiptir. Subhanallah kelimesiyle Allah’ın yüceliği vurgulanırken, El-Aliyy ismiyle O’nun yüksek ve üstün olduğu ifade edilmektedir. Aynı zamanda El-Vehhab ismiyle de Allah’ın cömertlik ve ihsanının övülmesi amaçlanır.

Bu dua sayesinde insanlar kendilerini Rabb’e yaklaştırabilir, O’nun engin lütuf ve merhametine sığınırlar. Dua esnasında yapılan bu övgülerle kişinin kalbi temizlenir, şükran duyguları artar.

Subhane Rabbiyel Aliyyil Alel Vehhab Ne Zaman?

Zikirlerin ne zaman çekileceği de son derecede önemli olan konular arasındadır. Subhane rabbiyel aliyyil alel vehhab ne zaman gibi bir sorgulama da söz konusu olmaktadır. Peygamber efendimiz de herhangi bir duaya başlamadan önce muhakkak bu zikri okurdu. Ayrıca duanın başı ve sonunun kabul olması halinde ortasının da aynı sonuca ulaşacağından bahsederdi.

Peygamber efendimiz kıbleye karşı oturarak ilk olarak Subhane rabbiyel aliyyil alel vehhab zikrini çekerdi. Sonrasında da günahları için istiğfar isterdi. Öte yandan sadaka vererek, okuyacağı duayı üçten fazla kez tekrar ederdi.

Subhane Rabbiyel Aliyyil Alel Vehhab Anlamı

Subhane Rabbiyel Aliyyil Alel Vehhab Anlamı
Subhane Rabbiyel Aliyyil Alel Vehhab Anlamı

Öncelikle “Subhane Rabbiyel Aliyyil Alel Vehhab Anlamı” Arapça kökenli bir dua ve övgüdür. Bu cümle, “Yüce Rabbiniz olan En Cömert Allah’a hamdolsun” anlamına gelir.

Bu duanın anlamı, Allah’ın yüceliği ve cömertliğini övmek, O’na şükretmek ve takdir etmektir. İnsanların sınırlarının ötesindeki büyük lütuf ve ihsanlarını dile getiren bu dua, bir bağlılık ifadesidir. Bu dua yapılırken insanlar Kendilerini Rabb’e teslim ederler ve O’nun sonsuz varlığındaki merhametinden yararlanmayı umut ederler.

Namazda Sübhane Rabbiyel Ala Ne Demek?

İslami yönden ele alındığında pek çok zikir önem teşkil edecektir. Özellikle ibadet esnasında daha da tesirli bir hal alacaktır. Aynı şekilde namazda sübhane rabbiyel ala ne demek gibi bir soru da gündeme gelecektir. Bu zikrin anlamı da ‘Yüce olan rabbim her türlü noksan sıfatlardan uzaktır’ şeklinde ifade edilmektedir. Namaz dışında gündelik hayatta da bu zikri sürekli olarak söylemek önemli olacaktır.

Ya Vehhab Kaç Kere Çekilir?

Ya Vehhab kaç kere çekilir konusu da sürekli olarak sorulan sorular arasındadır. Ayrıca Ya Vehhab esması Allah’ın çok fazla ihsan bahşeden ve cömert olarak kullarına hediyeler veren manasını içermektedir. Öte yandan Ya Vehhab esmasının faziletleri Kur’an-ı Kerim içerisinde de söz edilmektedir. Gün içerisinde Ya Vehhab esmasının 196 kez okunması durumunda mutlak suretle fayda almaları da muhtemel olacaktır.

Inneke Entel Vehhab Ne Demektir?

Inneke Entel Vehhab ne demektir tarzında da bu soru gelişme göstermektedir. Bu duanın okunuşunu ve manasını bilmek son derecede önem teşkil edecektir. Bu sayede namazlarda ya da gündelik hayatta sık sık tekrar edilecektir.

Rabbenâ lâ tüzığ kulûbenâ ba’de iz hedeytenâ veheb lenâ min ledünke rahmeten, inneke entel vehhâb.

Inneke Entel Vehhab okunuşu:

Rabbimiz! Bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize katından bir rahmet bahşet. Şüphesiz sen çok bahşedensin.

Inneke Entel Vehhab anlamı:

Ayrıca, Subhane Rabbiyel Aliyyil Alel Vehhab Fazileti ile alakalı sıkça sorulan soruları da sizler için bir araya getirdik.

Son olarak Subhane Rabbiyel Aliyyil Alel Vehhab Anlamı yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.
Yorum yapın