Ana SayfaFaziletiTahrim Suresinin Fazileti ve Sırları – Ne İçin Okunur?

Tahrim Suresinin Fazileti ve Sırları – Ne İçin Okunur?

Tahrim Suresinin Fazileti ve Sırları sıkça merak edilmektedir. Peygamber Efendimize göre Tahrim suresini okuyan kişilere Yüce Allah samimi ve içten bir tevbe nasip eylemektedir. Bunun yanı sıra yine Peygamber Efendimiz tarafından söylenen bir söz de “Her kim Tahrim suresini okur ise Allah-u Teala kendisine nasuh tövbesi ihsan eyler. Surenin faziletleri arasında her kim 21 kez Tahrim suresini okur ise düşmanıyla dost olur gibi noktalar vardır. Bunun yanı sıra karı ve kocanın iyi geçinebilmesi için de Tahrim suresi dikkat çekmektedir. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Tahrim Suresi Ne İçin Okunur?

Tahrim Suresi Ne İçin Okunur? Bu sure, evlilik ilişkilerindeki sorunların çözülmesine yardımcı olması ve aile huzurunu sağlamak için okunabilir. Ayrıca genel olarak günahları affetmek, manevi arınma ve Allah’ın rızasını kazanmak amacıyla da okunabilir.

Tahrim Suresi 11 Ayet Ne İçin Okunur?

Tahrim Suresi 11 Ayet Ne İçin Okunur?
Tahrim Suresi 11 Ayet Ne İçin Okunur?

Öncelikle Tahrim suresi 11 ayet ne için okunur diye merak edenlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Tahrim suresinin 11.ayeti kerimesi Yüce Allah’ın cennetteki firavunlardan ve cennette inşa edilecek evlerden bahsettiği bir ayettir. Ayrıca Yusuf Suresi 100 Ayet Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

  • Ve daraballâhu meselen lillezîne âmenûmraete fir’avn, iz kâlet rabbibni lî indeke beyten fîl cenneti ve neccinî min fir’avne ve amelihî ve neccinî minel kavmiz zâlimîn. Yâ eyyuhâllezîne âmenû kû enfusekum ve ehlîkum nâran vakûduhân nâsu vel hicâratu aleyhâ melâiketun gılâzun şidâdun lâ ya’sûnallâhe mâ emerahum ve yef’alûne mâ yu’merûne.

Türkçe meali ise şöyle:

Ve Allah, âmenû olanlara firavunun eşini örnek verdi: “Rabbim, Senin katında cennette benim için bir ev inşa et ve beni firavundan ve onun yaptıklarından kurtar. Ve zalimler kavminden beni kurtar.” demişti. Ey âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı dileyenler)! Yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten kendinizi ve ailenizi koruyun. Onun üzerinde çok güçlü ve çok sert (acımasız) melekler vardır. Allah’ın onlara emrettiği şeyde, Allah’a asi olmazlar ve emrolundukları şeyi yaparlar.

Tahrim Suresinin Fazileti ve Sırları

Tahrim Suresi, Kur’an-ı Kerim’in önemli surelerinden biridir ve içerdiği faziletler ve sırlarla dikkat çeker. İşte Tahrim Suresinin Fazileti ve Sırları aşağıdaki gibidir. Ayrıca, Rad Suresi 28 Ayet Fazileti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

  1. Evlilik sorunlarına çözüm: Tahrim Suresi, evlilik ilişkilerindeki sorunların çözülmesine yardımcı olmasıyla bilinir. Eşler arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesine ve aile huzuruna katkı sağlar.
  2. İftira konusunda uyarıcıdır: Surenin inme sebebi, Hz. Peygamber’in eşi Aişe validemize yönelik iftira olayıdır. Bu surenin okunması, insanları iftira atmaktan kaçınmaya teşvik eder.
  3. Günahların affedilmesi: Tahrim Suresinin okunması, günahlardan arınma ve Allah’ın merhametini talep etme amacına hizmet eder. Yüce Allah’ın rızasını kazanmak için bu sureyi okumak önemlidir.
  4. Dua kabulüne vesile olabilir: Kur’an-ı Kerim’deki her sure gibi Tahrim Suresi de dua etmek için bir vesiledir. Samimi bir şekilde bu sureyi okuyarak dua etmek, dualarımızın kabul olmasına katkıda bulunabilir.

Tahrim Suresi Abdestsiz Okunur mu?

Tahrim suresi abdestsiz okunur mu sorusunun yanıtı hayır olacaktır. Bilindiği üzere Tahrim suresi de Kur’an-ı Kerim’de yer aldığı için herhangi bir şekilde abdestsiz okunmamaktadır. Cünüp olan ya da abdesti bulunmayan birinin Kur’an-ı Kerim’e el sürmesi nasıl yasak ise Tahrim suresini okuması da yasaktır. Nitekim sureyle ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de kadınların başörtüsü olmadan okuyup okumadığıdır. Sureyi başörtüsü olmadan okumak mümkündür fakat Kur’an-ı Kerim’e olan saygıdan ötürü kadınların Tahrim suresini okurken başörtülü olarak okumaları gerektiği tavsiye edilmektedir.

Tahrim Suresi 8 Ayeti Ne İçin Okunur?

Tahrim suresi 8 ayeti ne için okunur sorusunun yanıtı da sıkça merak edilmektedir. Surenin 8.ayeti kerimesinde Allah-u Teala’ya ulaşmayı dileyenlerin nasuh tövbesiyle tövbe etmesi gerektiği tavsiye edilmektedir.

  • Yâ eyyuhâllezîne âmenû tûbû ilâllâhi tevbeten nasûhan, asâ rabbukum en yukeffira ankum seyyiâtikum ve yudhilekum cennâtin tecrî min tahtihâl enhâru, yevme lâ yuhzîllâhun nebiyye vellezîne âmenû meahu, nûruhum yes’â beyne eydîhim ve bi eymânihim yekûlûne rabbenâ etmim lenâ nûranâ vagfir lenâ, inneke alâ kulli şey’in kadîr. Yâ eyyuhâllezîne keferû lâ ta’tezirûl yevme, innemâ tuczevne mâ kuntum ta’melûn(ta’melûne).

Türkçe meali ise şöyle:

  • Ey âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı dileyenler)! Allah’a Nasuh Tövbesi ile tövbe edin! Umulur ki Rabbiniz, sizin günahlarınızı örter ve sizi altından nehirler akan cennetlere koyar. O gün Allah, nebîleri ve O’nunla beraber olanları mahzun etmez. Onların nurları, önlerinde ve sağlarında koşar. “Rabbimiz, bizim nurumuzu tamamla ve bize mağfiret et (günahlarımızı sevaba çevir). Muhakkak ki Sen, herşeye kaadirsin.” derler. Ey inkâr edenler! O gün özür beyan etmeyin. Siz sadece yapmış olduğunuz şeylerin karşılığı olarak cezalandırılacaksınız.

Ayrıca, konu ile alakalı bir video da sizlerle:

Son olarak da Ya Şafi Ya Kafi Ya Muafi Ya Allah Fazileti yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.
Yorum yapın