Ana SayfaMucize DualarVe Lekad Mekkennaküm – Etkili!

Ve Lekad Mekkennaküm – Etkili!

Ve lekad mekkennaküm ile başlayan Araf Suresi 10 ayet, genel olarak Cüzdan duası olarak da adlandırılmaktadır. Bunun dışında ve lekad mekkennaküm okuduktan sonraki süreçte Sad Suresi 54 ayet de okunarak, kişilerin fakirlikten kurtulmak için Allah’tan istekte bulunması söz konusudur. Allah’tan helal rızık ve bol kazanç isteyenler için ve lekad mekkennaküm duası bir hayli önem teşkil etmektedir. Bununla beraber ve lekad mekkennaküm ayetinin faydaları ve ne şekilde okunacağı gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Ayrıca cüzdan duasının nasıl okunacağı ve ne gibi anlamları içerdiği de önemsenecek olan detaylar arasındadır. En uygun zamanların da kollanması cüzdan duası yapmak adına ön planda olacaktır. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ve Lekad Mekkennaküm Duası

Ve Lekad Mekkennaküm Duası
Ve Lekad Mekkennaküm Duası

Öncelikle Ve Lekad Mekkennaküm Duası konusuna bakalım. Ve lekad mekkennaküm fi’l-ardi ve cealnaküm feeha müsta’kımlen. Fe hal min muddakirin?” (Kuran, Kaf suresi, 7. ayet)

Bu ayet bir dua değildir, ancak Allah’ın insanları yeryüzünde yerleştirdiğini ve onlara güçlü bir şekilde durmalarını sağladığını ifade etmektedir. Dua olarak kullanılmaz, fakat bu ayeti okumak veya anlamını anlamak için zaman harcamanın manevi huzur sağlayabileceği düşünülebilir.

Cüzdan Duası Nasıl Yapılır?

Dualarla Allah’tan helal kazanç istemek en iyi sonuçları verecektir. Ayrıca cüzdan duası nasıl yapılır konusu dahilinde de hareket etmekte yarar vardır. Öncelikli olarak iki farklı ayetin Arapça versiyonunu yazmak son derecede önemli olacaktır. Bu iki ayet şu şekilde ifade edilmiştir.

 • Bismillahirrahmanirrahim. Ve lekad mekkennâkum fîl ardı ve cealnâ lekum fîhâ maâyiş’ (maâyişe), kalîlen mâ teşkurûn (teşkurûne).
 • Bismillahirrahmanirrahim. İnne hâzâ le rızkunâ mâ lehu min nefâd (nefâdin).

Bu iki ayeti Arapça olarak yazdıktan sonra cüzdana dahil etmek gerekir. Ancak bu kağıdın para konulan kısma eklenmesi önemlidir. Sonrasında da bir yıl boyunca bu kağıdı hiç çıkarmamak tavsiye edilecektir. Senesi dolunca da yenisiyle değiştirmek gerektiği belirtilmektedir. Eski kağıt da ya suya atılacak ya da yakılacaktır.

Cüzdan duasını yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu kriterler eşliğinde harekete geçmek de gerekecektir.

 • Cüzdan duası yapmadan önce abdest alarak temiz bir ortama geçmek gerekir.
 • Yazarken duanın Arapça harflerine doğru bir biçimde yer vermek önemlidir.
 • Yazma esnasında niyet ederek, istekleri belirtmekte yarar vardır.
 • Yazdıktan sonra kağıdın ıslanmaması ve yırtılmaması konusunda dikkatli olmak önemlidir.

Cüzdan Duası Hangi Ayetlerden Oluşur?

Cüzdan duası yazacak olanlar hangi ayetlere yöneleceğini bilmek isteyecektir. Bununla beraber cüzdan duası hangi ayetlerden oluşur konusu dahilinde iki farklı dua yer alacaktır. Bu iki ayet; Araf Suresi 10 ayeti ve Sad Suresi 54 ayeti olarak ifade edilmektedir.

 1. Araf Suresi 10 ayet
 • Ve lekad mekkennâkum fîl ardı ve cealnâ lekum fîhâ maâyiş’ (maâyişe), kalîlen mâ teşkurûn (teşkurûne).

Türkçesi: And olsun ki, sizi yeryüzüne yerleştirdik ve orada size geçim kaynakları halk ettik, yarattık. Ne kadar az şükrediyorsunuz.

Bu ayet içerisinde Allah’ın kullarına pek çok nimet verdiğinden söz edilmektedir. Ancak verilen nimetlere karşın kullarının şükretmedikleri vurgulanmaktadır. Allah’ın rahmetini hatırlatan bir ayettir.

 1. Sad Suresi 54 ayet
 • İnne hâzâ le rızkunâ mâ lehu min nefâd (nefâdin).

Türkçesi: Şüphe yok ki bu, gerçekten bizim tükenmez rızkımızdır.

Bu ayet içerisinde de Allah, cennette var olan nimetlerin tükenmez olduğundan söz etmektedir. Ayrıca Allah’ın rızasını kazananların sonsuz nimetlere ulaşacağı konusu bu ayette yer almaktadır.

Cüzdan Duası Ne Zaman Okunur?

Cüzdan duası ne zaman okunur konusu dahilinde de araştırmalara yer vermek önemlidir. Ayrıca bu duanın en yararlı olduğu zaman Ramazan ayının son Cuma günüdür. Bunun dışında farklı farklı günler içerisinde de bu duayı okumakta yarar vardır. Bu içeriğimize benzer ev çabuk satılması için dua ile satanlar yazımızı da incelemenizi öneriyoruz.

 • Sabah namazı ya da akşam namazı sonrasında 3 ya da 7 kez okumak
 • Sorun ya da sıkıntılarla karşılaşıldığında bunlardan kurtulmak istendiğinde okumak
 • Her ayın ilk Cuma günü okumak

Bu şekilde hareket etmekle beraber cüzdan duasını yapmak mümkün olacaktır.

Bunun yanında Ve Lekad Mekkennaküm yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Ayrıca Ve Lekad Mekkennaküm hakkında sık sorulan sorulara alt kısımda yanıtlar verdik. Sizin de merak ettiğiniz sorular varsa yorum kısmında bizlerle sormayı unutmayınız. Dua ile kalın.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Munise Koray

12 Senedir Din, tarih ve sosyoloji alanlarında makaleler yayınlamış bir öğretim görevlisi olan Munise Koray, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunudur. Özellikle Mucize dualar ile alakalı bilgi birikimi vardır. Son yıllarda da okunacak dualar üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir.
Yorum yapın