Ana SayfaFaziletiZâlike Takdîrul Azîzil Alîm Fazileti – Yasin Suresinin 38. Ayeti

Zâlike Takdîrul Azîzil Alîm Fazileti – Yasin Suresinin 38. Ayeti

Zâlike Takdîrul Azîzil Alîm Fazileti en çok araştırılan konular arasında yer alır. Dilerseniz gelin bu faziletin ne gibi durumlarda kullanıldığına ve ne gibi durumlara iyi geldiğine bir bakalım. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Zâlike Takdîrul Azîzil Alîm Fazileti

Zâlike takdîrul azîzil alîm fazileti inançlı kimseler tarafından merak edilmektedir. Allah-u Teala’nın her ayeti kerimesinde olduğu gibi Yasin suresinde de sonsuz fazilet ve mucizeleri bulunmaktadır. Zâlike takdîrul azîzil alîm, Yasin suresinin 38. ayeti kerimesinde geçmektedir. Faziletleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Allah-u Teala’nın rızasını kazanmak isteyen kişiler geceleyin Yasin okumalıdır. Şüphesiz ki O, affetmeyi sevendir.
 • Kim Allah-u Teala’nın da rızasıyla bağışlanmak isterse Yasin’i okumalıdır. Yasin’i okuduğu gece bağışlandığı gece olacaktır.
 • Yasin, Kur’an-ı Kerim’in kalbidir. Onu, Allah’ın rızasını ve cennetini kazanmak için okuyan kimseler muhakkak ki affedilmektedir. O’nu ölülere okumak en hayırlısıdır.
 • Allah-u Teala’ya el açan kimseler, her sabah Yasin-i Şerif okur. Bu kişiler akşama kadar Allah-u Teala’nın kolaylığıyla şereflendirilmektedir.
 • Allah-u Teala’nın sonsuz rızık kapılarını açması için Yasin okunmalıdır.

Yukarıdaki fazilet ve mucizeler yalnızca inançlı kimseler içindir. Yasin suresinin 38.ayetini her gün 99 kez okumak gereklidir. Aynı zamanda abdestli olarak okunması tavsiye ediliyor.

Zâlike Takdîrul Azîzil Alîm Ne İçin Okunur?

Zâlike Takdîrul Azîzil Alîm Ne İçin Okunur?
Zâlike Takdîrul Azîzil Alîm Ne İçin Okunur?

Öncelikle Zâlike takdîrul azîzil alîm, aşağıda belirtildiği üzere Yasin suresinin 38.ayetinde yer almaktadır. Bilindiği üzere inançlı kimseler için yaşanan her türlü olayda yalnızca Allah’a el açmak suretiyle dua edilmelidir.

Zâlike takdîrul azîzil alîm ise yukarıda belirtilmiş olan tüm faziletler geçerlidir. Bu ayeti kerime, geçim sıkıntısı yaşayan kişilerin, rızık kapılarının sonsuza kadar açılması için okunabiliyor. Aynı zamanda ayeti kerime, Allah-u Teala’nın rızasını ve cennetini kazanmak için de okunabilmektedir. Kısacası Zâlike Takdîrul Azîzil Alîm Ne İçin Okunur? sorusu bu şekildedir.

Ayrıca Takıntılı Çocuğa Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yasin Suresinin Sırlı Ayetleri

Yasin suresi, sırlarla ve mucizelerle doludur. Allah-u Teala’nın her ayeti kerimesinde farklı bir sır olduğu şüphesizdir. Yasin suresinin sırlı ayetleri aşağıdaki gibidir:

 • Ve ceâlna in beynî eydihîm sedden ve min halfihîm sedden fe ağşeynâhum fe hûm la yubsîrun. Vesevâun aleyhîm eenzertehûm em lem tûnzirhûm lâ yu minun.
 • İnnemâ tunzîru menittebbe zzikrâ vehaşîye rahmâne bilgaybî febeşşîrhû bimağfirâtin veecrîn kerîmin.
 • İnnâ nahnû nuhyîlmevta venekttubu mâ kaddemû asarahûm ve kûlle şey-în ahsaynâhu imâmin mubînin. İz erselnâ ileyhîmu neyni fekezzebûhuma fa’azzeznâ bisalîsin fekâlü innâ ileykûm murselûne.

Şüphesiz ki Allah-u Teala’nın tüm ayeti kerimelerinde onlarca farklı mucize ve sır bulunmaktadır. Bu sırları çözmek ve çözümünde oluşacak olan faziletlere nail olmak da inançlı kimseler içindir. Yukarıdaki ayetlerin her biri Yasin suresinde yer almakla birlikte okunması durumunda çeşitli faziletlerin yaşanması muhtemeldir.

Yasin Suresi Ayet 65 Havas Duası

Öncelikle Yasin suresinin 65.ayetinde yer alan sırlar ve faziletler merak edilmektedir. Yasin suresi ayet 65 Havas duası olarak da bilinmektedir. Bu ayeti kerime aşağıdaki gibi okunmalıdır:

 • Elyevme nahtîmu âlâ efvahîhim ve tukellimunâ eydîhim ve teşhedû erculuhûm bimâ kânû yeksibûne.

Ayeti kerimenin Türkçe meali ise aşağıdaki gibidir:

 • O gün onların ağızlarını mühürleriz, işlemiş oldukları günahları bize elleri söyler ve ayakları da bunlara şahitlik eder.

Ayeti kerimenin Arapça okunuşu ise aşağıda yer almaktadır:

 • اَلْيَوْمَ نَخْتِمُ عَلٰٓى اَفْوَاهِهِمْ وَتُكَلِّمُنَٓا اَيْد۪يهِمْ وَتَشْهَدُ اَرْجُلُهُمْ بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ

Zâlike Takdîrul Azîzil Alîm Okuyanların Yorumları

Allah-u Teala’ya el açarak Yasin okuyan kimseler sosyal medyada bazı yorumlar paylaşmaktadır. Zâlike Takdîrul Azîzil Alîm okuyanların yorumları aşağıdaki gibidir:

 • “Evlendiğimizden beri fakirlik çekiyorduk. Ayeti kerimeyi okumaya başladığımdan beri Allah-u Teala rızık kapılarını bizim için açtı.”
 • “Yüce Allah’a hamdü senalar olsun. O’nun rızasını kazanmak için okumaya devam ediyorum.”
 • “Sabah okuyan kimseler akşama kadar Allah tarafından korunduğu için her gün okuyorum. Tüm Müslüman kardeşlerime de öneriyorum.”

Ayrıca Zâlike Takdîrul Azîzil Alîm Ne İçin Okunur? konusu ile alakalı en merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Son olarak da Zâlike Takdîrul Azîzil Alîm Fazileti yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfasına da ulaşabilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.
Yorum yapın