Ana SayfaFaziletiDuhan Suresi İlk 8 Ayeti Fazileti – Ne İçin Okunur?

Duhan Suresi İlk 8 Ayeti Fazileti – Ne İçin Okunur?

Duhan suresi ilk 8 ayeti fazileti ile dikkatleri üzerine çeken dualardan birisidir. Nitekim Yüce Allah’a el açmak suretiyle Duhan suresinin okunması oldukça elzemdir. Bunun yanında dilerseniz diğer mucize dualar yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Duhan Suresinin İlk 8 Ayeti

Çok önemli ve en etkili dualardan biri olan Duhan Suresinin İlk 8 Ayeti okunuşu ve Türkçe meali aşağıdaki gibidir:

Hâ mîm. Vel kitâbil mubîn. İnnâ enzelnâhu fî leyletin mubâraketin innâ kunnâ munzirîn. Fihâ yufraku kullu emrin hakîm. Emren min indinâ innâ kunnâ mursilîn. Rahmeten min rabbike, innehu huves semîul alîm. Rabbis semâvâti vel ardı ve mâ beynehumâ, in kuntum mûkinîn. Lâ ilâhe illâ huve yuhyî ve yumîtu, rabbukum ve rabbu âbâikumul evvelîn.

Türkçe meali ise aşağıdaki gibidir:

Ha, mim. Kitab-ı Mübîn’e (Apaçık Kitab’a) andolsun. Muhakkak ki Biz onu, mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz Biz, uyaranlarız. Hikmetli (hükmedilmiş) emirlerin (işlerin) hepsi, onda (o gecede) ayırt edilir (belirlenir). Katımızdan bir emir olarak. Muhakkak ki Biz, (Kur’ân’ı ve resûlleri) gönderenleriz. Rabbinden bir rahmet olarak. Muhakkak ki O; O, en iyi işiten, en iyi bilendir. Göklerin ve yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbidir. Eğer siz yakîn sahibi iseniz. O’ndan başka İlâh yoktur. Diriltir ve öldürür. Sizin ve evvelki (sizden önceki) babalarınızın Rabbidir.

Bu surenin faziletlerinden ilki Yüce Allah’ın surenin ilk 8 ayetini okuyan kişilerin gönlünden geçen şeyleri gerçekleştirmesidir. Bu da yalnızca kalbi temiz olan ve ibadetlerini eksiksiz şekilde yerine getiren kimseler için geçerlidir.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Birini Susturmak İçin Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Duhan Suresi İlk 8 Ayeti Ne İçin Okunur?

Duhan suresi ilk 8 ayeti ne için okunur? sorusunun yanıtı isteklerinin gerçekleştirilmesi içindir. Nitekim bu sureyi okuyan ve bunu bir ritüel haline getirmiş olan kimseler zamanla Yüce Allah’ın fazilet ve mükafatlarıyla da karşılaşacaktır. Fakat bu noktada sureyi her okuyan kişinin mucizelerle karşılaşması da mümkün değildir.

Duhan Suresi İlk 8 Ayeti Ne İçin Okunur?
Duhan Suresi İlk 8 Ayeti Ne İçin Okunur?

İbadetlerini yerine getiren, İslam’a gönülden bağlı olan ve Yüce Allah’ın emirlerine karşı çıkmayan kimseler yalnızca bu mükafatları görebilecektir. Bunun yanı sıra surenin okunmasının bir sebebi de yoksulluğun ve fakirliğin bitecek olmasıdır. Allah-u Teala bu sureyle kendisine gelen kimseler için dünyevi yaşamda zorlukları ortadan kaldırmaktadır.

Duhan Suresinin 8 Ayeti Nedir?

Duhan suresinin 8 ayeti nedir? diye merak eden kimselerin sayısı her geçen gün artmaya ve sosyal medyanın gündeminde yer almaya devam ediyor. Duhan suresinin ilk 8 ayetinde Yüce Allah’ın farklı özelliklerinden bahsedilmiştir. Bu surede ve özellikle ilk 8 ayeti kerimesinde O’ndan başka ilah olmadığına değinilmiştir. Buna ek olarak O’nun dirilten ve öldüren olduğuna da değinilmiştir. Tüm ataların Rabbinin de keza aynı şekilde Yüce Allah’a ait olduğu ve tüm kararları O’nun tarafından verildiğine yer verilmiştir.

Duhan Suresi İlk 8 Ayet Türkçe Meali

Duhan suresi ilk 8 ayet Türkçe meali inançlı kimseler arasında sıkça merak ediliyor. Duanın Türkçe mealini de okuyarak ne anlattığına ilişkin daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz. Türkçe meali şöyledir:

Ha, mim. Kitab-ı Mübîn’e (Apaçık Kitab’a) andolsun. Muhakkak ki Biz onu, mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz Biz, uyaranlarız. Hikmetli (hükmedilmiş) emirlerin (işlerin) hepsi, onda (o gecede) ayırt edilir (belirlenir). Katımızdan bir emir olarak. Muhakkak ki Biz, (Kur’ân’ı ve resûlleri) gönderenleriz.

Rabbinden bir rahmet olarak. Muhakkak ki O; O, en iyi işiten, en iyi bilendir. Göklerin ve yerin ve ikisi arasındakilerin Rabbidir. Eğer siz yakîn sahibi iseniz. O’ndan başka İlâh yoktur. Diriltir ve öldürür. Sizin ve evvelki (sizden önceki) babalarınızın Rabbidir.

Son olarak yazımızın sonuna geldik. Bunun yanında yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

OkunacakDualar.net

OkunacakDualar.net, Mucize Dualar Okuyanlar ve Yaşayanlar hakkında bilgiler veren duaların anlamı ve fazileti hakkında açıklamalar sunan bir blog sitesidir.
Yorum yapın