Ana SayfaFaziletiŞehidallahu ve Kulillahümme Ayetlerinin Okuma Fazileti

Şehidallahu ve Kulillahümme Ayetlerinin Okuma Fazileti

Şehidallahu ve Kulillahümme Ayetlerinin Okuma Fazileti en çok araştırılan konular arasında yer alır. Dilerseniz gelin bu faziletin ne gibi durumlarda kullanıldığına ve ne gibi durumlara iyi geldiğine bir bakalım. Ayrıca, Namazdan sonra şehidallahu okumak konusundan bahsedeceğiz. Bunun yanında farklı duaların fazileti ile alakalı bilgiler için bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Şehidallâhu, Kulillâhümme Me Duası Nedir?

Şehidallahu ve Kulillahümme de bunlardan ikisidir. Her iki ayet de Ali İmran suresinde yer almasıyla biliniyor. Şehidallahu; Ali İmran 18-19, Kulillahümme ise Ali İmran 26-27’de yer alıyor. Her iki duanın da Türkçe okunuşu aşağıdaki gibidir:

 • “Şehidallâhu ennehû lâ ilâhe illâ huve, vel melâiketu ve ulul ilmî kâimen bil kıstı. Lâ ilâhe illâ huvel azîzul hâkim. İnned dîne indâllâhil islâm ve mâhtelefellezîne utûl kitâbe illâ min ba’dî mâ câehumul ilmû bagyen beynehûm, ve men yekfûr bi ayâtillâhi fe innallâhe serîul hısâb.”
 • “Kulillahûmme malîke-l mülkî tü’ti’l-mülke men teşâ-ü ve tenziü’l mülke mîm men teşâ-ü ve tü’ızzû men teşâ’ü ve tüzillü. Men teşâ’ü biyedekel hayrû înneke âlâ küllî şey’în kadir. Tülicü’lleyil, fîn nehâri ve tülicûn nehâre filleyl. Tühricû-l hayye mine’l meyyitî ve terzûkü men teşâ’ü bi gayrî hisâb.”

Arapçası:

 • “شَهِدَ اللهُ أَنَّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ وَالْمَلَائِكَةُ وَأُوْلُواْ الْعِلْمِ قَآئِمًا بِالْقِسْطِ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ، إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللهِ الإِسْلاَمُ وَمَا اخْتَلَفَ الَّذِينَ أُوْتُواْ الْكِتَابَ إِلاَّ مِن بَعْدِ مَا جَاءهُمُ الْعِلْمُ بَغْيًا بَيْنَهُمْ وَمَن يَكْفُرْ بِآيَاتِ اللهِ فَإِنَّ اللهَ سَرِيعُ الْحِسَابِ.”
 • “قُلِ اللّٰهُمَّ مَالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشَاءُ وَتَنزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشَاءُ وَتُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ * تُولِجُ اللَّيْلَ فِي النَّهَارِ وَتُولِجُ النَّهَارَ فِي اللَّيْلِ وَتُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ وَتُخْرِجُ الْمَيِّتَ مِنَ الْحَيِّ وَتَرْزُقُ مَنْ تَشَاءُ بِغَيْرِ حِسَابٍ.”

Şehidallahu ve Kulillahümme Ayetlerinin Okuma Fazileti

Şehidallahu ve Kulillahümme ayetlerinin okuma fazileti birçok kişi tarafından merak ediliyor. Şüphesiz ki Allah-u Teala tarafından gönderilen ayetlerin tümü inançlı kimseler için çeşitli fazilet ve mucizeler içerir. Kulillahümme ayeti kerimesinin faziletleri aşağıdaki gibidir:

 • Kulillahümme, mal ve mülk sahibi olmak isteyen kimseler tarafından okunması gereken bir ayettir.
 • Borçlarından kurtulmak ve rızık kapılarının sonuna kadar açılmasını isteyenler Kulillahümme okumaktadır.
 • Her türlü idareci ve her türlü yetkili tarafından sevilmek için okunur.
 • Çocuk sahibi olmak isteyen ancak bir türlü çocuk sahibi olamayan kişiler okuduğunda Yüce Allah hayırlı bir çocuk nasip eyler.
 • Ev sahibi olamayan inançlı kimseler için fani hayatta bir ev nasip olunur.

Şehidallahu Duası Okumanın Fazileti

Şehidallahu Duası Okumanın Fazileti
Şehidallahu Duası Okumanın Fazileti

Şehidallahü ayeti kerimesinin faziletleri bulunmaktadır. İşte Şehidallahu Duası Okumanın Fazileti aşağıdaki gibidir:

 • Zorlu bir sınav ve süreç öncesinde okunması durumunda kişi için en hayırlı olan nasip olmaktadır.
 • Herhangi bir konuda en hayırlı haberi almak için okunur.
 • İçkiyi ve içki gibi kötü alışkanlıkları bırakabilme dirayeti için kişi ya da tanıdıkları tarafından okunabilir.
 • Hem bedenen hem de ruhen güce kavuşabilmek için okunur.

Namazdan Sonra Şehidallahu ve Kulillahümme Okumak

“Şehid Allahu” ifadesi, bir kişinin Allah için hayatını feda etmesi anlamında kullanılır. Bu ifade, bir şehidin ruhunun Allah tarafından kabul edildiğine ve cennette yer aldığına inanılan bir şekildedir. Namazdan sonra bu ifadeyi okumak, şehitlerin hatırlanmasını ve onların fedakarlıklarının anısına saygı göstermek için yapılabiliyor. Kısacası Namazdan Sonra Şehidallahu ve Kulillahümme Okumak bu şekildedir.

333 Kullillahümme Okuyanların Yorumları

Kulillahümme duasını okumanın birçok fazileti olduğu bilinmektedir. 333 Kulillahümme okuyanlar bu faziletlerin tamamıyla karşılaşmaktadır. Yüce Allah’a el açıp her gün 333 defa Kulillahümme okuyan inançlı kimselerin yorumları aşağıdaki gibidir:

 • “Kulillahümme okumanın rızık kapılarını sonuna değin açtığını duymuştum. Bunun doğruluğundan bazı şüphelerim olsa da son çare denemek istedim. Yüce Allah’a hamd olsun ki herhangi bir geçim sıkıntısı yaşamıyoruz ve rızık kapılarını sonuna kadar bizim için açtı. Tüm inançlı kardeşlerime Kulillahümme okumalarını tavsiye etmeye başladım.”
 • “Düşmanların ve kötülerin şerrinden Allah’a sığınan herkese Kulillahümme okumalarını tavsiye ediyorum. Bir tanıdığımla olan husumetim artık korkutucu seviyelere ulaşmaya başlamıştı. Allah’a, beni onun şerrinden koruması için dua ettim ve her gün 333 kez Kulillahümme okudum. Bir süre sonra ise hiçbir sorun kalmamaya başladı.”

Ayrıca Takıntılı Çocuğa Okunacak Dua yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Şehidallahu Duası Okuyanların Yorumları

 • “Şehidallahu duasının bedenen güce sahip olmak isteyen kişiler tarafından okunması gerektiğini duymuştum. Zorlu bir işte çalıştığım için her gün bu duayı okumaya başladım. Etkilerini ise geç de olsa gösterdi. Allah’a hamd olsun.”
 • “Eşimin içki ve kumar gibi kötü alışkanlıkları vardı. Bu alışkanlıklardan kurtulması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdım. İnternetten yaptığım bazı araştırmaların sonucunda Şehidallahu’ya rastladım. Hemen okumaya başladım ve içki sorunu ortadan kalktı.”
 • “Manen bazı sıkıntılar yaşadığım dönemlerin içerisindeydim. Şehidallahu okuyarak yaşadığım tüm sıkıntılardan kurtulmayı başardım. Allah’a şükürler olsun ki beni o karanlığın içinden çekip aydınlıkların içine yerleştirdi. O’na hamdü senalar olsun.”

Kulillahümme Ne İçin Okunur?

Ayetleri ve duaları okuma konusunda bilgi sahibi olmak son derecede önemlidir. Bununla beraber Kulillahümme ne için okunur gibi bir soru da aktif olarak sorulmaktadır. Kişilerin yoksul hayatlarının son bulması ve kalplerine hikmetin ulaşması konusunda önemli bir ayettir.

Şehidallahu Ne Zaman Okunur?

Şehidallahu ayetlerinin ne zaman okunacağı da önemlidir. Ayrıca Şehidallahu ne zaman okunur noktasında herhangi bir kısıtlama gelişmeyecektir. Ancak bu duayı günde en az 15 kez okumakla beraber faydasını görmek de mutlaktır.

Şehidallahu Ne İçin Okunur?

Şehidallahu duası, bir olaya veya bir duruma şahitlik etmek amacıyla okunur. İnsanlar, bir olayı gözlemlediklerinde veya bir durumu doğrulamak istediklerinde bu duayı kullanırlar.

Bu dua, Allah’ın her şeyi gördüğüne ve her şeye şahit olduğuna olan inancı ifade eder. Aynı zamanda dua, bir olayın doğru ve adil bir şekilde değerlendirilmesi için de niyet edilir.

Şehidallahu Ayeti 15 Okumanın Fazileti

“Şehidallahu” kelimesi, “Allah şahitlik eder” anlamına gelir ve Kur’an’da birkaç ayette geçer. Bu ayetler arasında, “Ey iman edenler! Allah için adaleti ayakta tutun. Kendiniz, ana babanız ve akrabanız aleyhinde de olsa, Allah için şahitlik yapın. Şahitlik ettiğiniz zaman adaleti titizlikle yerine getirin. Bu, Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için size daha yakındır. Şahitlik ettiğinizde, yeryüzünde fitne çıkarmayın. Çünkü fitne çıkarmak, Allah’ın yolundan çıkmak demektir. Allah yaptıklarınızı hakkıyla görür.” (Nisa Suresi, 135. Ayet) gibi birçok ayet vardır.

“Şehidallahu” kelimesi, bir olaya veya duruma tanıklık eden kişinin Allah’ın huzurunda doğru sözlü olduğunu ifade eder. Bu nedenle, bu kelimeyi okumak, doğru ve adaletli olmayı hatırlatır. Bu ayeti okumanın birçok fazileti vardır, çünkü insanları doğru ve adil davranmaya teşvik eder ve Allah’ın huzurunda doğru sözlü olmanın önemini hatırlatır. Ayrıca, bu ayetin okunması insanlara doğru şahitlik yapmanın önemini vurgular ve böylece insanlar arasındaki haksızlıkların önlenmesine yardımcı olur. Böylece Şehidallahu Ayeti 15 Okumanın Fazileti bu şekildedir.

Ayrıca Şehidallahu Duası Okumanın Fazileti konusu ile alakalı en merak edilen soru ve cevaplar sizlerle:

Son olarak da Şehidallahu ve Kulillahümme Ayetlerinin Okuma Fazileti yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Ayrıca dilerseniz aşağıdan diğer mucize dualar yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak okunacakdualar.net adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Faruk Akar

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Faruk Akar, son yıllarda yayınladığı tezler ve konuşmalar sayesinde birçok duanın fazileti hakkında bizlere bilgi vermektedir. Şuan da hali hazırda birden fazla üniversitede ders vermektedir.
Yorum yapın